ועדת הריכוזיות - טייקונים על הסכין

נכון שהוועדה לא היכתה בפירמידות בגרזן, אבל היא תגביר את התחרות במשק. נותר רק להתפלל שהמלצותיה לא יסורסו בשימועים, בממשלה ובכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתחילה, מסיבת העיתונאים היתה מתוכננת להיערך במשרד האוצר, בהובלת יובל שטייניץ ובלי השתתפות נתניהו. הוא הרי עסוק מעל הראש בנסיעה היום לאו"ם, ביחסים עם טורקיה, ובהכרעה על גודל תקציב הביטחון.

אבל ברגע האחרון, אתמול בבוקר, החליט ראש הממשלה שהוא צריך להוביל את עניין הריכוזיות והתחרותיות, ולכן העביר את מסיבת העיתונאים למשרדו. הוא הרי לא ייתן להזדמנות פז תקשורתית כזו לחמוק. ולעזאזל אובמה, אבו-מאזן וארדואן ביחד.

אבל משום שלא היה לו זמן לשבת עם יו"ר הוועדה חיים שני וללמוד את הנושא, הוא הסתפק במחמאות לוועדה ולשני, ובמתן חוות דעת על חשיבות התחרות שמורידה מחירים ומשפרת את איכות החיים לצרכנים. כלומר לבוחרים. במסגרת הסבריו, סיפר נתניהו על מעלליו כאשר שימש ראש ממשלה בסיבוב הראשון שלו, לפני כ-15 שנה. הוא סיפר שבשנים העתיקות ההן, היה יקר מאוד לדבר עם חו"ל, ורק עשירים ממש העזו לטלפן ללוס אנג'לס, למשל. הוא ניתח אז את השוק והגיע למסקנה שיש להכניס מפעילים נוספים לשוק השיחות הבינלאומיות שיתחרו בבזק המונופוליסטית. וכך היה. הוא הכניס לשוק עוד שני מתחרים, וגרם לירידת מחירים מהירה, שהפכה את השיחות הבינלאומיות למוצר שווה לכל נפש. ראו כמה התחרות נהדרת.

נתניהו ופישר, אתמולצילום: אמיל סלמן

הבעיה היחידה בסיפור של נתניהו היא לוח הזמנים. כי הרפורמה בשיחות הבינלאומיות התרחשה בתקופת ממשלת רבין. שלמה וקס, שהיה אז מנכ"ל משרד התקשורת, עמד בראש ועדה שהחליטה על פתיחת השוק לתחרות. הוא פרסם באוקטובר 95' מכרז לשני מפעילים שיספקו שירותי תקשורת בינלאומיים. בפברואר 96' נפתחו המעטפות והוכרזו שני הזוכים. נתניהו היה כל אותה תקופה באופוזיציה. הוא זכה בבחירות רק במאי 96'. ראו איך הזיכרון יכול לפעמים לתעתע.

אבל נתניהו צודק בהתלהבות שלו מתחרות. כי תחרות מורידה מחירים ומשפרת את השירות לאזרח, בלי צורך בהגדלת תקציבים. זו גם המטרה הסופית של ועדת הריכוזיות: להקטין את כוחן של 10 הקבוצות הגדולות במשק, לכרסם בפירמידות הענקיות שהן מחזיקות, וכך לאפשר לכוחות חדשים לצמוח ולהתפתח, מה שיגדיל את רמת התחרות ויביא בסופו של תהליך להורדת מחירים ושיפור השירות.

אז נכון שהוועדה לא היכתה בפירמידות בגרזן. היא עבדה בעדינות, עם סכין מנתחים, כמו שאמר שטייניץ. היא לא החליטה על פירוק המונופולים בצו ממשלתי, אלא חתכה, פגעה והגבילה את עוצמתם של הקונגלומרטים הגדולים.

המהלך המשמעותי הגדול של הוועדה הוא הפרדה בין אחזקות ריאליות משמעותיות בחברות תעשייה, מסחר ותקשורת, לבין אחזקות פיננסיות משמעותיות בבנקים, חברות ביטוח ובתי השקעות.

הרעיון הוא למנוע את ניגוד האינטרסים בין מי שמלווה כסף לבין מי שלווה אותו. כי עלול להיות מצב שבו בעל השליטה "משכנע" את הבנק או חברת הביטוח להלוות דווקא לעסקיו הריאליים, או למנוע אשראי ממתחרה. וזה גורם להקצאה לא יעילה של ההון במשק, ולהמשך גידול הפירמידות. לכן בעלי פירמידות גדולות כמו נוחי דנקנר או יצחק תשובה ייאלצו למכור את כלל ביטוח ואת הפניקס (בהתאמה), וכך מחלפות ראשם יקוצצו במידה מסוימת.

ויש עוד צעדים המיועדים להקטנת גודלן וכוחן של הפירמידות. זה יעשה בעזרת פיקוח הדוק יותר, חיזוק בעלי מניות המיעוט, חיזוק סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים, חיזוק עצמאות הדירקטוריונים, טיפול בעסקאות בעלי עניין, ואישור שכר המנהלים באסיפה הכללית ברוב בעלי מניות המיעוט.

עכשיו לא נשאר אלא להתפלל שההמלצות יעברו בהצלחה את תהליך מריטת הנוצות הארוך שצפוי להן בשימוע, בדיון בממשלה ובחקיקה הארוכה בכנסת, כדי שנוכל ליהנות, אפילו בעוד כמה שנים, מרמה גבוהה יותר של תחרות, שתוביל בהכרח להורדת מחירים ולשיפור השירות לאזרח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ