הצבעה בשישי? באו"ם מבהירים שזה יכול לקחת חודשים

בזמן שכל הצדדים מתאמצים לשכנע מדינות לקראת העצרת הכללית של האו"ם, מקורות בניו יורק מוסרים כי ההצבעה על ההכרה בפלסטינים צפויה להידחות

שלמה שמיר
כתב הארץ בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
כתב הארץ בניו יורק

ההצבעות במליאת האו"ם על הכרזת העצמאות הפלסטינית ובמועצת הביטחון על הבקשה לחברות באו"ם צפויות להידחות למועד לא ידוע, כך לפי מקורות מהימנים בניו יורק.

בעוד שבאמצעי התקשורת מתפרסמות הערכות והשערות על סיכויי המאמץ האמריקאי להבטיח רוב חוסם במועצת הביטחון שימנע את אישור בקשת הפלשתינים למושב במליאה המתגבשת, קיימת לטענת המקורות, "הסכמה שקטה" בין המעצמות המערביות לפעול לדחיית הליך ההצבעה במועצה אם אכן אבו מאזן יגיש את הבקשה.

שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה רמז על הדחייה המסתמנת בהצבעות. בראיון לרדיו 'אירופה 1" אמר היום הבכיר הצרפתי כי "דיפלומטים עדיין מקווים למנוע משבר. לא נראה שהצבעה (על הכרזת העצמאות) תתקיים ביום שישי וזאת כדי לתת זמן לדיפלומטיה לחדש את שיחות השלום".

לקראת מדינה פלסטינית - סיקור מיוחד

בהמשך הראיון אמר ז'ופה, כי "קיים הליך לטיפול בבקשה כזאת וזה יכול להימשך ימים או שבועות". דברים אלה מתיישבים עם ההערכות הרווחות זה ימים אחדים בקרב גורמים המעודכנים במגעים שמובילה ארה"ב בסיוע עמיתותיה המערביות לדחות את ההצבעה גם במועצת הביטחון בבקשה פלסטינית לחברות מלאה בארגון העולמי.

אם אכן תוגש הבקשה, יכולה ארה"ב להפנות אותה לדיון במסגרת התייעצויות בלתי רשמיות שחברות המועצה מקיימות מאחורי דלתיים סגורות - הליך שיכול להימשך שבועות וחודשים. המקורות מזכירים כי לפני למעלה מחודש הפיצה צרפת טיוטה של הצעת החלטה הכוללת סנקציות נגד סוריה. הטיוטה לא הגיעה עדיין לדיון כי רוסיה, בתמיכת סין, מעכבת את התייחסות המועצה לטיוטה.

לבנון מכהנת כנשיאה התורנית של מועצת הביטחון לחודש ספטמבר ושגריר לבנון יכול לנסות לזרז הליכים לדיון בפניות למועצה, אך אין בסמכותה של נשיאה תורנית לקבוע סדר עדיפויות לדיוני המועצה.

גורמים בניו יורק טוענים כי אבו-מאזן מעוניין בדחיית ההצבעה במועצת הביטחון שכן הוא מבקש זמן להתמקחות דיפלומטית עם ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ