מתפקדי העבודה יקבעו היום: פרץ או יחימוביץ'

זהות המנצח תקבע את אופיה של המפלגה בבחירות הבאות: מפלגת שלטון או מפלגה חברתית נטו. אחוזי הצבעה גבוהים ישרתו את שלי, נמוכים את פרץ

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שלי יחימוביץ' או עמיר פרץ צפויים להיבחר היום (רביעי) לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה, בתום סיבוב ההצבעה השני. למעלה מ-66 אלף בעלי זכות הצבעה יוכלו להגיע ל-171 קלפיות ברחבי הארץ ולבחור את מועמדם. הסיבוב השני יתקיים לאחר שאיש מבין המועמדים לא הצליח להביא לקלפיות לפחות 17 אלף מצביעים, המהווים 40 אחוזים מהקולות, בסיבוב הראשון בשבוע שעבר.

במידה רבה, התוצאות צפויות לקבוע את פניה של מפלגת העבודה לקראת הבחירות הצפויות בעוד כשנתיים: האם העבודה תהפוך, תחת יחימוביץ', למפלגה חברתית שאינה מתיימרת לזכות בשלטון ומצניעה את תפיסת עולמה המדינית, או שמא תנסה, תחת פרץ, להתמודד בבחירות הקרובות כמפלגת שלטון ותניף את הדגל המדיני לצד הדגל החברתי.

"האהדה כלפינו עצומה, אבל צריך לתרגם אותה להגעה לקלפיות, בפתק ועוד פתק", אמרה יחימוביץ' אתמול בכנס מסכם לפעיליה. לדבריה, "התוצאות מוכרעות לא באהדה בבית, ולא בלייק בפייסבוק, אלא בהגעה לקלפי ונוכחות גבוהה של כל המצביעים החופשיים". פרץ הבהיר בכנס משלו כי, "המשימה שלנו תהיה להביא יותר ויותר מצביעי ליכוד שהתאכזבו מנתניהו, ולשנות את יחסי הכוחות בין הגושים, בדרך להקמת ממשלת שלום חברתית".

צילום: בר און דניאל

כיצד יתפלגו המצביעים? עדיין מוקדם לומר. הסקרים שנערכו ערב ההתמודדות הקודמת, בשבוע שעבר, כשלו בניבוי התוצאות והעניקו ליחימוביץ' ייתרון גדול משמעותית מזה בו זכתה בסופו של דבר. במפלגה העריכו הפעם כי התוצאות ייקבעו, בסופו של דבר, על סמך אחוזי ההצבעה והיכולת הלוגיסטית של המטות השונים להניע את מצביעיהם לקלפיות. אחוז ההצבעה בשבוע שעבר היה גבוה ועמד על 66 אחוזים, ובמפלגה היה מי שהטיל ספק בנכונותם של רבים מהמצביעים לטרוח ולצאת פעם נוספת אל הקלפיות. בסיבוב הקודם הוכיחה יחימוביץ' כי היא שולטת במחוז הקיבוצים ובערים הגדולות. פרץ, לעומתה, הצליח לזכות בתמיכה גורפת בערי הפריפריה, במגזר המושבים ובמגזר הערבי.

יצחק (בוז'י) הרצוג, שהגיע למקום השלישי, החליט במהלך הימים האחרונים שלא לנקוט עמדה פומבית ולא להורות למצביעיו במי מהמועמדים לתמוך. הרצוג הפתיע בבחירות האחרונות כשהציג מחנה נרחב יחסית של תומכים, חלקם ממגזרים בהם שולט פרץ ואחרים ממגזרים שתמכו באופן נלהב ביחימוביץ'.

במפלגה העריכו כי מרבית מצביעיו של הרצוג עברו לתמוך כעת ביחימוביץ'. פעילי שטח מרכזיים שלו חברו בימים האחרונים למטה יחימוביץ' והם צפויים להפעיל את התשתית הארגונית שלהם כדי לסייע לבחירתה. מנגד, עמרם מצנע, המפסיד הגדול בשבוע שעבר, חבר לפרץ והודיע על תמיכה בו.

צילום: גיל אליהו

יחימוביץ' ניצלה את השבוע החולף ל"מצוד" אחרי קולותיהם של המתפקדים: היא "חרשה" את הארץ, נפגשה עם קהלים ממגזרים שונים, בהם "קבלני קולות" וניסתה לזכות בתמיכתם של כמה שיותר מצביעי הרצוג ומצנע שחיפשו כתובת חדשה. הרושם בסביבתה היה שהשיגה את מטרתה בכל מקום אליו הספיקה להגיע. פרץ, במקביל, ניסה לגרור את יחימוביץ' לעימות, כשהאשים אותה בתקשורת ש"לקחה קרדיט" על הצעות חוק חברתיות שאותן ניסח והגיש בעבר. בנוסף, פרץ ניסה לשכנע שהצבעה ליחימוביץ' משמעותה תמיכה בנתניהו ובממשלתו. יחימוביץ' לא שיחקה לידיו והעדיפה לשמור על "קמפיין חיובי נקי", עד סוף הדרך.

פרץ, שהיה בעמדת נחיתות, הצליח לעורר בשבוע החולף עניין סביב מועמדותו: דליה רבין, בתו של יצחק רבין ז"ל, קראה לתמוך בו בהיותו ממשיך "מורשת רבין", וכך עשה גם נכדו של דוד בן גוריון, יריב בן אליעזר. השר לשעבר, משה שחל, יו"ר הכנסת בעבר אברהם בורג ומזכ"ל המפלגה נסים זוילי הכריזו גם הם על תמיכתם בפרץ וכמוהם גם חברי הכנסת המכהנים, איתן כבל, דניאל בן סימון וראלב מג'אדלה.

ביחימוביץ' תמכו מנגד יריב בן אהרון, בנו של יצחק בן אהרון מאבות מפלגת העבודה, חבר הכנסת אבישי ברוורמן וראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. לפני ימים אחדים הודיע יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הנחשב ליריבו המר של פרץ, על תמיכתו ביחימוביץ'.

מוקדם יותר היום כבר הספיקו אנשי מטה פרץ להתלונן על המהלך: הם פנו לשופטת שרה פריש, האמונה על טוהר הבחירות במפלגה, וטענו כי מאז שעיני הביע את תמיכתו הפומבית ביחימוביץ' "הפכו מתקני ההסתדרות השונים בארץ למטות בחירה אקטיביים למען המתמודדת". גורמים במפלגה האשימו את פרץ בספין ומסרו כי "עמיר פרץ היה הראשון שעשה את החיבור של ההסתדרות עם מפלגת העבודה בהתמודדות בבחירות הפנימיות. ברור לגמרי שהוא שולף עכשיו את כל האקדחים שעומדים לרשותו, משום שהוא מבין שמצבו בעייתי - אולי אחד מהם יירה בסופו של דבר".

ממטה יחימוביץ' נמסר בתגובה כי "אחרי שעמיר פרץ ניסה בכל כוחו למנוע מסטודנטים וחיילים להצביע בבחירות משום שידע שיצביעו עבור שלי, הוא מנסה ספין חדש שאין לו כל קשר למציאות. העובדים יודעים היטב מי היתה זו שייצגה אותם במסירות בכנסת וגוננה על פרנסתם, ולכן הצביעו לשלי בסיבוב הקודם וישובו ויצביעו עבורה גם מחר".

תגובות