שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חיים לוינסון ואנשיל פפר
חיים לוינסון ואנשיל פפר

מתנחלים בשומרון התעמתו אתמול עם פלסטינים, על רקע המהלך של הרשות הפלסטינית באו"ם, וקיימו צעדות "לעבר הערים הפלסטיניות". בהתנחלויות ערוכים לקראת ההפגנות הפלסטיניות התוכננות היום, וגם צה"ל נערך לאפשרות שהעצרות יגלשו אל מחוץ לערים ויהפכו לעימותים עם כוחות הביטחון.

האירוע המרכזי אתמול היה אחר הצהריים, בין הכפר עסירה א-קבליה להתנחלות יצהר בשומרון. לטענת צה"ל, מתנחלים החלו לידות אבנים על בתי הפלסטינים בכפר. ביצהר טענו שכיתת הכוננות הוקפצה בשל תהלוכות של הפלסטינים לעברם. כך או כך, מתנחלים ופלסטינים החלו ביידויי אבנים הדדיים, בעוד כיתת הכוננות של יצהר מאבטחת את מיידי האבנים מההתנחלות. בשלב מסוים הגיעו למקום כוחות צה"ל שפיזרו את הפלסטינים בגז מדמיע.

אירוע אחר היה צעדות שאירגנו המתנחלים "לעבר הערים הפלסטיניות". בהתנחלות בית אל צעדו 30 איש, ובהתנחלות באיתמר השתתפו בצעדה 200 איש. צה"ל אישר את הצעדה וסוכם שהיא תתפזר בכניסה למטה חטיבת שומרון. אבל כמה עשרות צעירים המשיכו את הצעדה למחסום חווארה. הצבא סגר בתגובה את כל הצירים באזור לתנועת כלי רכב פלסטיניים. המתנחלים החלו לרקוד ורק לאחר ויכוח ארוך עם רבניהם ומנהל הישיבה התיכונית באיתמר, יעקב אידלס, הסכימו לעזוב. הצעדה הסתיימה בעצרת.

במסגרת ההיערכות בהתנחלויות להפגנות פלסטיניות היום בגדה, פועלים פלסטינים העובדים בהתנחלויות הצמודות לרמאללה לא יורשו להיכנס אליהן בשלושת הימים הקרובים. בשטח שוררת אי בהירות בנוגע להוראות הפתיחה באש, ובהתנחלויות טוענים שבימים האחרונים חלה עלייה ניכרת ביידוי אבנים של פלסטינים בכבישים.

מתנחלים צועדים מאיתמר למחסום חווארה, אתמול
צילום: דניאל בר און

צה"ל, מצדו, נערך לאפשרות שהעצרות שיתקיימו היום בערים הפלסטיניות יגלשו אל מחוץ להן, אף כי ההערכה היא שמנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית יעמדו בסיכומים וימנעו התפתחות כזאת. חמישה גדודים סדירים ופלוגות של משמר גבול תגברו בימים האחרונים על הכוחות הפרוסים בדרך קבע בגדה, כדי לאפשר לצה"ל להזעיק כמות גדולה של כוחות לנקודת חיכוך, בהתראה קצרה.

החשש העיקרי בצה"ל הוא שחיכוך עם אזרחים פלסטינים יסלים לאירוע עם נפגעים. חשש מרכזי אחר הוא מפיגוע "תג מחיר" של מתנחלים, שיגרור תגובה קשה מהפלסטינים או התנגשות אחרת בין המתנחלים לפלסטינים בעיתוי או מקום לא צפויים. העימותים שהיו אתמול הוגדרו "מינוריים" בצה"ל.

צה"ל הגביר את התדירות המפגשים בין צה"ל לראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, כדי להבטיח שהתיאום הביטחוני יהיה הדוק.

בית המשפט השלום בפתח תקווה האריך אתמול את מעצרו של אלכס אוסטרובסקי, תושב עלי ופעיל בנוער הגבעות, החשוד שהשחית רכבי צה"ל במחנה בגדה לאחר הריסת מבנים המאחז מגרון. אוסטרובסקי מכחיש קשר למעשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ