ליברמן נזף בסגנו בשל דבריו בעד צעדי ענישה נגד הרשות

דני איילון שתמך בדברים שיוחסו לליברמן אך הוכחשו על ידו, ננזף כי לא תיאם את דבריו עם שר החוץ. ליברמן ישא דברים בנושא מאוחר יותר היום

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד

שר החוץ אביגדור ליברמן נזף הבוקר (רביעי) בסגנו, דני איילון, בשל התבטאויותיו בגלי צה"ל בעניין צעדי הענישה נגד הפלסטינים שלדברי לשכת ליברמן לא תואמו ולא היו על דעתו של שר החוץ. ליברמן צפוי לשאת דברים בנושא בהמשך היום.

מוקדם יותר הבוקר הכחיש ליברמן הכחיש את הפרסום ב"ידיעות אחרונות" לפיו אם ראש הממשלה נתניהו לא יעניש את הפלסטינים על המהלך החד צדדי שלהם, הוא יפרוש מהקואליציה. על פי הפרסום, ליברמן דרש לבטל את הסכמי אוסלו, לספח את גושי ההתנחלויות ולעצור את הכספים לפלסטינים, במידה שיזכו להכרה.

איילון שעלה לשידור בשעת בוקר מוקדמת גיבה את הדברים שיוחסו לליברמן אולם לדברי שר החוץ, הוא מעולם לא אמר אותם. "כל מה שיש לי להגיד אני אומר בשיחות פומביות ולא סגורות, אני חושב שביום פתיחת עצרת האו"ם כל הסיפורים על פירוק הקואליציה הם לא במקום", אמר שר החוץ.

ליברמן. הכחיש כי יפרוש מהממשלה אם צעדי המחאה עליהם המליץ לא יתקבלוצילום: אפלבאום תומר

ליברמן הדגיש עם זאת כי המהלך הפלסטיני לא יישאר ללא תגובה ישראלית, "אנחנו ניזום מהלכים משלנו בתגובה למהלכים החד צדדים. יש לנו מספיק כלים ומספיק אפשרויות לפעולה", אמר שר החוץ.

לקראת מדינה פלסטינית - כל הדיווחים והפרשנויות

השר ליברמן אמר בראיון לגלי צה"ל כי בשבועות האחרונים גזר על עצמו שתיקה משום שלדעתו מדובר בזמנים המצריכים פעולות שקטות ולא דיבורים, "אנחנו צריכים הרבה קור רוח ושקט נפשי", אמר. שר החוץ הוסיף כי הוא "רוצה לראות איך יגמר המהלך הפלסטיני. אנחנו פועלים בצורה אינטנסיבית ושקטה. אני חושב שדיבורים על צונאמי מדיני הם לא במקום. אני חושב שאנחנו בשקט נשיג יותר ממה שנעשה פומבית".

ליברמן, הנמצא כעת בניו יורק, אמר כי לדעתו לישראל יש סיכוי ריאלי לגרום למועצת הביטחון לדחות את הבקשה הפלסטינית, מבלי להזדקק לווטו האמריקאי. לדבריו "לאחר תקופה בה כל הצעה שקשורה אלינו הייתה לרעתנו במועצת הביטחון, יש לנו סיכוי ריאלי. המגעים עם בוסניה וגאבון מתנהלים מזה זמן מה", אמר ליברמן. אמש טען שר הביטחון אהוד ברק כי כי נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן אמר שימנע בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם, אם עניינם של הפלסטינים יגיע לדיון שם.

בדבר חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים אמר שר החוץ כי ישראל לא תסכים לכל תנאי מוקדם, " ולא תהיה הקפאה אפילו ליום אחד. אנחנו חושבים שיש מקום למשא ומתן, אבל אם אבו מאזן רוצה משא ומתן שיבוא בלי שום תנאים. אי אפשר לפתור בעיה באמצעות מהלך חד צדדי. ההצעה הכי טובה היא להגיע ולהיפגש. כל מהלך חד צדדי רק יסבך את המצב".

בתגובה לדבריו של ליברמן, אמר חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג כי ליברמן אמר את הדברים וכעת הוא מכחיש זאת. "זה לא חדש, זה לא מהיום...הוא מוציא אזהרה דרך שיפר (כתב "ידיעות אחרונות") ואח"כ מכחיש".

הרצוג הוסיף: "ביטול ההסכמים יגרום לכך שעם ישראל יהיה אחראי על מיליוני הפלסטינים בגדה, ובזה נגמרת מדינת ישראל. מדינת ישראל תומרנה פה לפינה בראש ובראשונה בגלל אי הכרה של נתניהו כי עליו לעשות סוויץ' בראש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ