נאום אובמה |

"האמנתי לפני שנה ואני מאמין היום כי הפלסטינים ראויים למדינה, אך רק במו"מ"

נשיא ארה"ב התייחס בנאומו לדרישות עבאס להכרה בפלסטין ואמר כי "בהסכם עתידי חייבת להיות ערובה לבטחונה של ישראל"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

העצרת הכללית של האו"ם נפתחה (רביעי), כשבמרכזה המהלך הפלסטיני לקבלת הכרה כמדינה ה-194 בשורות האומות המאוחדות. נשיא ארה"ב צפוי לנאום בשעה הקרובה, ולאחר מכן להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר נחת בניו יורק לפני מספר שעות. בשעה האחרונה (17:00) הודיע הבית הלבן כי הנשיא ייפגש גם עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס אחרי נאומו במלון אסטוריה וולדורף בניו יורק.

"אדוני הנשיא, אדון המזכיר הכללי, עמיתי הצירים, גבירותי ורבותי: אני רוצה לדבר אתכם על הנושא שבלבו של האו"ם: רדיפת השלום בעולם הלא מושלם", פתח אובמה את נאומו.

לקראת מדינה פלסטינית - כל הדיווחים והפרשנויות

"מלחמה וסכסוך היו אתנו מראשית הציוויליזציה. אבל בחלק הראשון של המאה ה-20, התקדמות הנשק המודרני הוביל למוות בקנה מידה מדהים. ההרג הזה הוא שגרם למייסדי האו"ם לבנות מוסד שיתרכז לא רק בסיומה של מלחמה אחת, אלא גם במניעת מלחמות נוספות, ברית של מדינות ריבוניות שינסו למנוע סכסוך בזמן שהן מתמדדות גם עם ענייניהן שלהן".

הנשיא אובמה התייחס כצפוי לאביב הערבי ואמר: "אביב העמים הערבי זו תופעה שיש לטפח אותה. היום עיני העולם נשואות לכיכר תחריר בה נשים וילדים, מוסלמים ונוצרים דרשו את הזכויות שלהם. ידענו ששינוי יגיע למצרים ולעולם הערבי". לדבריו, "עד לפני שנה אזרחי לוב נשלטו על ידי הרודן ששלט הכי הרבה זמן. הם נחשפו לכדורים ופצצות ונרדפו כמו עכברים, כפי שכינה אותם קדאפי. לא נשכח את המורדים אשר אמרו: אנחנו חופשיים עתה. אתמול נציגים של לוב לקחו את מקומם לידינו ואת השגרירות שלנו נפתח שוב השבוע בלוב".

"בעוד אנו עומדים פה", המשיך הנשיא "אלפים נהרגו בידי המשטר הסורי, חלקם בזמן רמאדן הסורים הראו אומץ וכבוד בעוד הם מוחים ומפגינים, השאלה עבורנו ברורה האם נעמוד עם הסורים או המדכאים שלהם".

אובמה המשיך לאחר שמנה את מצבן של המדינות הערביות והתייחס לישראל ולסכסוך הישראלי פלסטיני שעומד כאמור במרכז ההכינוס של האו"ם. "לפני שנה עמדתי כאן ואמרתי כי אני מקווה שבשנה הבאה תהיה חברה נוספת באו"ם - המדינה הפלסטינית. האמנתי אז ואני מאמין היום כי לפלסטינים מגיעה מדינה משלהם. אבל מה שעוד אמרתי אז הוא ששלום יכול להיות מושג רק על ידי שני הצדדים, באמצעות משא ומתן. שנה אחר כך, למרות מאמצנו, הצדדים לא גישרו על הפערים. בהתבסס על הקיפאון שמתי בסיס חדש לשני הצדדים והוא ידוע, כל הסכם יבטיח לישראלים בטחון, והפלסטינים חייבם לקבל הבטחה לגבי הטריטוריה שתהיה להם‬. לדבריו, ‫רק משא ומתן היא הדרך להשיג מדינה פלסטינית.

"ישראל מוקפת בשכנים שפתחו נגדה לא פעם במלחמה. במשך שנים רבות, אזרחים ישראלים הופגזו בטילים. ילדים ישראלים גדלו באימה ושכניהם בשנאה כלפיהם. היהודים נרדפו במשך שנים, זוהי עובדה ולא ניתן להכחיש אותה. ישראל זכאית להכרה ויחסים נורמליים עם שכניה, הפלסטינים לא עושים להם טובה כשהם מכירים בה. לכל צד שאיפות לגיטימיות וזה מה שעושה את התהליך כה קשה, אולם על כל צד לעמוד בנעלי האחר, לראות את העולם דרך עיניו של רעהו‬.

‫"אנו נצליח במאמץ רק אם נושיב את הצדדים להקשיב אחד לשני, לפחדים ולשאיפות. אין קיצורי דרך", אמר אובמה, "וזה מה שעל האו"ם להתמקד בשבועות והחודשים קרובים‬".

אובמה סיים את נאומו עם ציטוט מפי הנשיא האמריקאי רוזוולט כשאמר: "השלום קשה, אבל אנחנו יודעים שזה אפשרי. יחד, הבה נתחייב לראות שהוא מוגדר על ידי התקוות שלנו ולא הפחדים שלנו. יחד, בואו נעבוד לבנות לא רק שלום, אלא שלום שמתמשך".

ביום שישי ינאם יו"ר הרשות הפלסטינית בפני העצרת, ולפחות על פי הצהרותיו עד כה, הוא צפוי לפנות למועצת הביטחון ולבקש שתכיר בפלסטין. לאחר מכן ינאם נתניהו בפני העצרת. בינתיים נמשכים המגעים בין ישראל וארה"ב לראשי המדינות החברות במועצת הביטחון, בנסיון להשיג רוב שימנע הטלת וטו אמריקאי.

את עצרת האו"ם פתח מזכ"ל האום באן קי-מון שהתייחס ל"אביב הערבי" וקרא למנהיגי העולם "לפעול להצלת העולם, למנוע מעימותים להתפרץ, ולתמוך במדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה בחיפושם אחר דמוקרטיה".

מוקדם יותר היום פתחה הרשות הפלסטינית בעצרות תמיכה נרחבות ברחבי הגדה, בהשתתפות אלפי פלסטינים. העצרת המרכזית התקיימה במרכז רמאללה. המוסדות הרשמיים של הרשות הפלסטינית הושבתו היום, לצד מערכת החינוך, כדי לאפשר לכמה שיותר אזרחים לקחת חלק פעיל בעצרות.

בעצרת המתקיימת בכיכר המרכזית ברמאללה, חזר מזכיר הרשות הפלסטינית טייב עבד א-רחים על כוונת ההנהגה לפנות למועצת הביטחון של האו"ם ולבקש חברות מלאה בארגון. א-רחים שב וקרא נגד מאבק אלים בישראל.

בחברון נרשמו עימותים קלים בין המפגינים לצה"ל לאחר שהמשטרה הפלסטינית איבדה שליטה. בקלנדיה, עשרות צעירים מיידים אבנים לעבר כוח צה"ל, שמפזר אותם עם מכשיר "הצעקה" הפועל באמצעות גלי קול.

על פי סיכומים מוקדמים בין ישראל והרשות לא יורשה למפגינים להתקרב לעבר אזורים שבשליטה ישראלית. קצין בכיר בפיקוד מרכז אמר שכל האירועים נמצאים בשליטה ובצה"ל מביעים סיפוק מכך שעד כה התיאום הביטחוני נשמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ