שלי יחימוביץ' נבחרה: "נפתח חלון הזדמנויות חדש לעבודה"

בתום ערב מורט עצבים, ניצחה יחימוביץ' עם 54% מהקולות: "זאת היתה מערכה לא פשוטה", אמרה. פרץ התקשר לברך והבטיח לעבוד יחדיו

יהונתן ליס
יהונתן ליס

שלי יחימוביץ' נבחרה הלילה (חמישי) לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה. בתום ספירת הקלפיות, התברר כי יחימוביץ' גרפה 54 אחוזים מהקולות (22,299 קולות), לעומת 45 אחוזים (18,769 קולות) שהשיג עמיר פרץ. יחימוביץ' היא האשה הראשונה שתנהיג את המפלגה מאז גולדה מאיר.

בשיחה עם פעיליה השמחים במטה אמרה יחימוביץ': "חברים ניצחנו. זאת היתה מערכה לא פשוטה אבל ישנה עוד דרך לפנינו. נפתח חלון הזדמנויות לקומם מחדש את מפלגת העבודה ולחבר בין ערכי תנועת העבודה ההיסטורית לרוחות החדשות המנשבות במדינת ישראל". יחימוביץ' הודתה לפעילים "על כך שאתם דור חדש ונפלא שמפיח תקווה במדינה. את המטרות האלה נשיג רק בהליכה יחד בראש חץ אחד, כמפלגה מאוחדת".

מוקדם יותר התקשר פרץ ליחימוביץ' כדי לברך אותה על זכייתה: "אני מאחל לך בהצלחה ומייחל לכך שיווצר המכנה המשותף שיאפשר לנו להתמודד מול כל הנושאים החשובים למדינת ישראל". גם ח"כ בוז'י הרצוג, שסיים במקום השלישי בסיבוב הראשון, בירך את היו"ר הטרייה: "בפנינו אתגרים גדולים. אני נכון לשלב ידיים ולסייע לך ככל שניתן".

שלי יחימוביץ' (במרכז), הלילה בבית מפלגת העבודה בבית ברלצילום: מילרוד מוטי

הבעת תמיכה מפתיעה קיבלה יחימוביץ' גם מסגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, שתקף את מפלגת קדימה: "מפלגת העבודה היא לא כמו הסופרמרקט של קדימה", אמר והסביר כי "מבחן הזמן יקבע כי מפלגת הטרנד של קדימה תגווע לאיטה, והמפלגות השורשיות, האידיאולוגיות, אלו שבנו את המדינה – יישארו".

ביבי יכול להירגע? לבני צריכה לדאוג? האם תצליח יחימוביץ' לרכוב על גל המחאה החברתית? דברו על זה בפייסבוק

פרץ, הבוקר בשדרותצילום: אסייג אילן

המשימה הראשונה של יחימוביץ' תהיה למנוע פילוג נוסף במפלגה ולרתום את יריביה הפוליטיים לשתף עמה פעולה. יש לציין כי איש מחברי הכנסת של המפלגה, לבד מאבישי ברוורמן, לא תמך במועמדותה, ורובם תמכו במועמדותו של פרץ.

אחוז ההצבעה בפריימריס עמד על 62 אחוזים - 4 אחוזים פחות משיעור ההצבעה בסיבוב הראשון. עד הרגע האחרון התקשו במטות המועמדים להעריך מי מביניהם ניצח: במחוז הערבי, בו שולט פרץ, כמו גם במחוז הקיבוצים, בו שולטת יחימוביץ׳, ירדה ההצבעה בשישה אחוזים בהשוואה לסיבוב הקודם. במחוז הדרום והנגב, בהם גרף פרץ את מרבית הקולות, כמעט שלא חלה נסיגה במספר המצביעים. בחיפה - עירו של עמרם מצנע, שהבטיח את קולותיו לפרץ - חלה ירידה של 14 אחוזים במספר המצביעים.

בניגוד לסיבוב הראשון, שהסתיים ללא תלונות משמעותיות, היה יום ההצבעה מתוח, רווי יצרים ותלונות הדדיות, כשבשיאו אף כלל גילויי אלימות בין פעילי יחימוביץ' לפרץ. לאורך כל היום העבירו נציגי המטות השונים תלונות הדדיות על אי סדרים בקלפיות ברחבי הארץ. כך, כבר בשעות הבוקר התלונן מטה יחימוביץ' על כך שהקלפיות בכמה ממעוזי התמיכה ביחימוביץ' בקיבוצים ובערים הגדולות נפתחו באיחור של כחצי שעה, לאחר שפרץ לא העביר לקלפיות אלה את כתבי המינוי למשקיפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ