חמי שלו, ניו יורק

הנשיא האמריקאי ברק אובמה בוודאי לא חלם שיום אחד הוא יזכה לחיבוק אמיץ שכזה משר החוץ אביגדור ליברמן, אבל היום בעצרת הכללית של האו״ם זה קרה. מול התקפותיו הבוטות של המועמד הרפובליקני המוביל, מושל טקסס ריק פרי, על יחסו ה״שחצני" כלפי ישראל, יוכל מעתה אובמה להרגיע את מצביעיו היהודים ולשלוף תעודת יושר ממושל הקואליציה בירושלים.

לקראת מדינה פלסטינית- כל הדיווחים והפרשנויות


ואכן, בעוד הוא מתואר בפוסטרים ברחבי ניו יורק כ"לא פרו-ישראלי״, בתוך בניין האו״ם נשא אובמה את אחד הנאומים הכי אוהדים לישראל ולעם היהודי שהושמעו אי פעם בעצרת הכללית על ידי נשיא אמריקאי כלשהוא. לא רק שאובמה התייצב לצד ישראל בכל הקשור למהלכים הפלסטיניים באו"ם, ולא רק שנמנע מלהזכיר במפורש את גבולות 67, במידה רבה הוא גם השלים את מה שהחסיר לכאורה בנאומו בקהיר וגולל באהדה את תלאות העם היהודי לדורותיו. בעיני מאזיניו הישראלים, אובמה היה בהחלט זכאי אתמול לתואר ״ילד טוב ירושלים״.

בנסיבות אלה, סביר להניח שהפגישה בין אובאמה לנתניהו תתקיים גם היא על מי מנוחות, לפחות יחסית לפגישות קודמות, בין היתר כדי שהנשיא יזכה לצל״ש גם מנתניהו, שתואר אתמול בניו יורק טיימס - לאו דווקא לטובתו - כמי ששולט ברוב הרפובליקני בבית הנבחרים.

האמריקנים מקווים שלנוכח העמידה האיתנה של אובמה ולנוכח המשך המאמצים למנוע מהפלסטינים השגת תשע הקולות הנחוצים כדי לחייב וטו אמריקני, ישתכנע אבו מאזן להסתפק במהלך סמלי במועצת הבטחון ויימנע מהליכה לעצרת הכללית, שם נצחונו מובטח. אם יצליח לסכל את המהלך הפלסטיני ועוד לזכות ב״מי שבירך״ מהממשלה בירושלים, יוכל אובמה לנוח בסוף השבוע ולחוש שעשה את שלו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ