ועידת דרבן ה-3 נפתחה באו"ם; 14 מדינות החרימו

לפני עשר שנים התקיימה ועידת דרבן ה-1, שידועה לשימצה בגילויי האנטישמיות בה. בתגובה לוועידה היום, התכנסה "ועידת אנטי-דרבן" במלון בניו יורק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועידת דרבן השלישית נפתחה היום (חמישי) בניו יורק במקביל לכינוס העצרת הכללית של האו"ם, עשר שנים לאחר עידת דרבן המקורית מ-2001. ועידת דרבן הראשונה זכורה לשמצה בגין גילויי האנטישמיות שנחשפו אז בהחלטותיה. עקב כך, 14 מדינות מרכזיות  החרימו היום את הוועידה, בה משתתף נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד.

"עשר שנים אחרי שוועידת דרבן הצהירה על פעולות נגד גזענות, אין מדינה בעולם שיכולה להתיימר כי היא חופשית מאפליה ומאי סובלנות" - התריע מזכ"ל האו"ם באן קי-מון בנאום שנשא במושב הפתיחה של "ועידת דרבן ה-3". בנאומו אמר המזכ"ל כי נרשמה התקדמות במלחמה בגזענות, אבל גילויי אפליה ושנאת זרים עדיין מקובלים ומתרחשים ברחבי העולם. "הבה נתייצב יחדיו נגד אנטישמיות", הצהיר. "מחובתנו להתנגד לשנאת האיסלאם ולאפלית הנוצרים. למשפט קדום על רקע השתייכות דתית אין מקום בעולמנו".

ועידת דרבן הראשונה התכנסה בזמנו במטרה לגבש דרכים למלחמה בגזענות ובגילויי איבה נגד מיעוטים. חרף זאת, הוועידה גלשה לנאומי שיטנה ארסיים נגד ישראל, שגם כללו ביטויים אנטישמיים. נציגי ארה"ב וארצות מערביות עזבו את אולם הוועידה באופן הפגנתי כאות מחאה.

הפגנות נגד ועידת דרבן השלישית בניו יורק, היוםצילום: אי–פי

ב-2009 התכנסה בז'נווה "ועידת דרבן השנייה". גם היא נודעה לשימצה בגין הנאום הארסי שנשא בה נשיא איראן מחמוד אחמדינ'גאד, שכלל דברי הסתה נגד ישראל והכחשת השואה.
המדינות שהחרימו את ועידת דרבן השלישית הסבירו כי מדובר במהלך מחאה כנגד המוניטין המפוקפק שנושאת הצהרת הוועידה המקורית, שהוגדרה בזמנו כמשקפת את האופי האנטישמי של הוועידה.

"הועידה (הראשונה בדרבן) והאווירה האנטישמית ששררה בה היא פרק לא נעים בהיסטוריה של האו"ם", הצהיר שר החוץ הבריטי וויליאם הייג, בנמקו את ההחלטה להחרים את הכנס. "אין זה אירוע שצריך לחגוג". בהתייחסו למאבק בגזענות אמר הייג כי "האו"ם הוא המקום הנכון שבמסגרתו ניתן לדון בנושאים חשובים אלה, אך יש לעשות זאת באופן רציני שיניב התקדמות אמיתית".

עצרת נגד גזענות מחוץ לוועידת דרבן ה-3 בניו יורק, היוםצילום: רויטרס

בין הארצות שהחרימו את הוועידה: ארה"ב, אוסטרליה, אוסטריה, בריטניה, בולגריה, קנדה, צ'כיה, צרפת, גרמניה, איטליה והולנד. מזכ"ל האו"ם באן קי מון נאם בוועידה, והזהיר כי עשר שנים לאחר ועידת דרבן ה-1, רמות הגזענות והאפליה עלו במקומות רבים בעולם. הוא האיץ במדינות להילחם בגילויי אנטישמיות ואיסלאמופוביה.

כמשקל נגד לוועידה התכנסו היום 20 פוליטיקאים, דיפלומטים ומנהיגים יהודים במלון "פלזה מילניום" בניו יורק, לכינוס ועידת "אנטי דרבן השלישית". נאמו בה שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור, נשיא הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר ושר ההסברה יולי אדלשטיין.

אלי ויזל נואם בוועידת אנטי דרבןצילום: נטשה מוזגוביה

אלי ויזל, זוכה פרס נובל לשלום, אמר בוועידה: "כמעט השתתפתי בוועידה הראשונה. קופי ענאן, שהיה מזכ"ל האו"ם, התקשר אליי וביקש שאגיע לוועידה והסכמתי מיד. אבל כשראיתי את התוכניה, התקשרתי אליו ואמרתי שאני מתחרט. אמרתי לו  שהוועידה הפכה לוועידה אנטישמית. אמרתי לקופי ענאן כי אני בטוח שהוועידה תסב בושה לאו"ם. הוא אדם הגון, לכן שלח לי הודעה: "אלי, צדקת". הרצל היה נאיבי כשהוא חשב שמדינת היהודים תשים קץ לאנטישמיות. מה שקורה היום הוא בושה וחרפה. כשאחמדינג'אד ינאם היום בעצרת האו"ם, האולם צריך להישאר ריק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ