נתניהו וברק יחליטו היום או מחר אם לאשר קיצוץ בתקציב הביטחון

ערב צאתו לניו יורק, חתם נתניהו על קיצוץ של 3 מיליארד בשנה והגברת פיקוח האוצר על תקציב הביטחון

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק עומדים לסכם בסוף השבוע בניו יורק את המתווה לקיצוץ בתקציב מערכת הביטחון ב-2012 ואילך. זאת, בנוסף להגברת השקיפות בתקציב המערכת. לפי ההסכם, שעליו חתם נתניהו ביום שלישי בערב, לפני שהמריא לארה"ב, בסיס תקציב הביטחון יקטן ב-3 מיליארד שקל בשנה, החל מהשנה הבאה.

נתניהו חתם על ההסכם ביום שלישי, בתום שיחת ועידה עם ראשי האוצר וראשי מערכת הביטחון. באוצר קיבלו את ההסכם בסיפוק רב, על גבול השמחה. להחלטה להקטין את בסיס תקציב הביטחון השפעה רבה על החלטות ועדת טרכטנברג, שכן היא מפנה מקורות כספיים גדולים לביצוע המלצות הוועדה. ואולם, לא כל הסכום יועבר לוועדת טרכטנברג. הסכום המדויק ייקבע במפגש בין יו"ר הוועדה, פרופסור מנואל טרכטנברג, וראש אגף התקציבים באוצר, גל הרשקוביץ.

ההסכם שעליו חתם ראש הממשלה ביום שלישי בערב בנוי על שני יסודות - קיצוץ בבסיס תקציב הביטחון, הקיצוץ הראשון האמיתי בתקציב המערכת מאז 1992, והגדלת השקיפות בתקציב הביטחון. אדריכלי ההסכם סבורים כי דווקא הגדלת השקיפות היא ההישג החשוב יותר, שכן הסכמים כספים ניתן לשנות בתוך רגע. כדברי אחד מאדריכלי ההסכם, "כסף טס מצד לצד שני בתוך רגע", אבל מהלך להגברת השקיפות אינו יכול לחזור אחורה.

תקציב הביטחון המקורי ל-2012 הוא 55.8 מיליארד שקל. המשמעות של ההחלטה שנתניהו קיבל ביום שלישי, לאחר דיונים ארוכים בין משרדו למשרד האוצר ולמשרד הביטחון, היא כי תקציב הביטחון יפחת ב-2012 ל-52.8 מיליארד שקל. העובדה כי הקיצוץ נעשה בבסיס אומרת כי 52.8 מיליארד שקל יהיה הסכום שעל בסיסו ייקבע תקציב הביטחון ב-2013 ואילך. בפועל, תקציב מערכת הביטחון לא יקטן ב-2012 ב-3 מיליארד שקל. זאת, עקב שיפוי חד-פעמי של 1.5 מיליארד שקל שתקבל מערכת הביטחון.

בנוסף, תקבל מערכת המס מהאוצר החזרות כספים קבועות וזמניות, שיהפכו את קיצוץ ה-3 מיליארד שקל ב-2012 לקיצוץ בפועל של פחות ממיליארד שקל. ב-2013, כפי שמסתמן כעת, הקיצוץ בפועל יהיה קרוב יותר ל-2 מיליארד שקל והוא צפוי לגדול בשנים שאחרי כן.

בתחום השקיפות הושגה פריצת דרך של ממש. על פי ההסכם שעליו חתם ראש הממשלה, לחשב משרד הביטחון, ששייך למשרד האוצר, תהיה מעתה אפשרות להתחבר למערכת המחשבים של משרד הביטחון, לעקוב אחר ביצוע התקציב של המשרד ולראות לאן מועברים הכספים.

במשרד הביטחון אמרו בתגובה כי "מנכ"ל משרד הביטחון מכחיש את הפרסומים בדבר סיכום כביכול על קיצוץ בתקציב הביטחון. משרד הביטחון קורא לכלי התקשורת לא ללכת שבי אחר ספינים של בעלי עניין". גורמים ביטחוניים אמרו כי "אם האוצר רוצה להתהדר על פיקוח על תקציב הביטחון - שיבושם לו - אבל מדובר בקשקוש מקושקש".

העליון: "לכולנו, כחברה, אין עניין בפינוי כפוי של האוהלים"

שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן נתן אתמול ארכה של שלושה ימים לעיריית תל אביב ולדיירי האוהלים בתל אביב כדי להגיע להבנות על פינוי מוסכם של המאהלים. זאת, כלשונו, כדי לייתר את הצורך בכתיבת פסק דין בנושא.

פעילי המחאה החברתית ערערו בתחילת השבוע לבית המשפט העליון על החלטת בית המשפט המחוזי לאפשר לעיריית תל אביב לפנות את מאהלי המחאה הפזורים בעיר. בית המשפט העליון הוציא צו מניעה האוסר על העירייה לקפל את האוהלים עד לדיון במעמד הצדדים בחמישי בצהריים.

בפתיחת הדיון הפתיע פוגלמן והודה כי בתו מתגוררת בשנה האחרונה בשדרות רוטשילד, ושאל אם הדבר מפריע למי מהנוכחים. שני הצדדים אמרו בחיוך שאין להם כל בעיה. בהמשך ציין פוגלמן כי "אהיה שמח, בעיקר כאזרח, שלא להגיע לפתרון שיפוטי בסוגיה. לכולנו כחברה אין עניין בפינוי כפוי".

השופט נתן לצדדים להגיע להסכמה בכוחות עצמם עד יום ראשון, ורק אז ייאלץ להכריע אם לדחות את הערעור או לקבלו.

תומר זרחין

דפני ליף וסתיו שפיר, אתמול בבית המשפט העליון בירושלים. "אהיה שמח, בעיקר כאזרח, שלא להגיע לפתרון שיפוטי", אמר השופטצילום: תצלום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ