הארגונים היהודיים בארה"ב: בראבו לאובמה

הארגונים המרכזיים של יהודי ארה"ב החמיאו לנשיא על נאומו באו"ם. ארגוני השמאל התאכזבו וקראו לאובמה להפוך את הנאום להזדמנות

נטשה מוזגוביה
שליחת "הארץ" לעצרת האו"ם בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
נטשה מוזגוביה
שליחת "הארץ" לעצרת האו"ם בניו יורק

נאומו של הנשיא ברק אובמה שלשום באו"ם זכה למחמאות רבות באירועים הפרו-ישראליים שהתקיימו השבוע בניו יורק. "יש להמחיא לנשיא אובמה על נאומו באו"ם, אני חושב שהוא קלט את המסר", אמר ראש העיר ניו יורק לשעבר אד קוץ'. לדבריו, אף כי אובמה עשה טעויות בעבר, הנאום הזה היה יוצא דופן, והוא מאוד גאה בנשיא.

בתשובה לשאלה האם הפלסטינים אינם מאוכזבים מהנאום, הוא השיב, "האין זה נפלא?".

לשאלה איך הוא רואה את האפשרות שהאמריקאים יוכלו להמשיך לקדם תהליך שלום כשהם איבדו אמון בצד השני, ענה קוץ': "הפלסטינים ומדינות ערב צריכים לזכור שישראל היא בעלת ברית שלנו, ושהמו"מ מתבסס על ההנחה הזאת, שארה"ב בתור מתווכת שהיא בעלת ברית יכולה לתת ערבות ביטחונית להסכם. לכן כל כך מוזר לי שתוקפים פתאום את הנשיא האמריקאי על תמיכתו בישראל. זו היתה נקודת המוצא".

מפגינים תומכי ישראל מול בניין האו"ם, אתמולצילום: תצלום: נטשה מוזגוביה

לקראת מדינה פלסטינית - כל הדיווחים והפרשנויות

למרות המאמץ של הנשיא אובמה ליישר קו עם ממשלת ישראל, תגובת הארגונים היהודיים לנאום לא תגובה של קול אחד, אף שהרוב בהחלט תמכו בו. המועצה היהודית הדמוקרטית האמריקאית, שנאבקת בימים אלה על הקול היהודי בין המצביעים, הכריזה ש"הנאום צריך להביא אל הקבר את הטענות המטילות ספק בתמיכת הנשיא בישראל". "לישראל אין היום ידיד טוב יותר בעולם", סיכם נשיא המועצה דייוויד הריס.

השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק הביעה הערכה ל"מחויבות הנשיא לישראל, לנוכח האיומים היומיומיים שישראל מתמודדת אתם", כמו גם "ההבנה שהוא גילה כלפי הדרישות הלגיטימיות של ישראל כשאמר שהעם היהודי זכאי להכרה ויחסים נורמליים עם שכנותיה".

ברוח דומה התבטאו ראשים של עוד כמה מבכירי הקהילה היהודית, כולל מנהיגי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים המרכזיים.

אבל בצד השמאלי של המפה האכזבה היתה קשה. נשיאת "האמריקאים למען שלום עכשיו", דברה דה לי, אמרה שאךף כי הנשיא הכריז על תמיכת ארה"ב בשלום, הנאום הציע "מעט תקווה לישראלים והפלסטינים", והדגישה כי רק הדחיפה לחזרה למו"מ בהקדם תסייע לארה"ב לשקם את אמינותה ואת התקווה לשים קץ לסכסוך.

בשדולה היונית ג'יי סטריט אמרו שהנשיא צדק כשאמר ש"אין קיצורי דרך", וקראו לאובמה להפוך את המשבר להזדמנות לחזור למו"מ.

הארגון השמאלי יותר, הקול היהודי למען השלום, האשים את אובמה בכך שהוא "רוצה להיבחר שוב ב-2012, ובגלל שאיפה זו זנח לא רק את ההיגיון הבריא, אלא גם את יכולתו לפעול למען האינטרסים האמריקאיים, ובטווח הארוך גם האינטרסים הישראלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ