מדינות ערב משכו את הבקשה לדיון בגרעין הישראלי בסבא"א

מאמצים ניכרים של הדיפלומטיה הישראלית מנעו את הדיון ב"יכולותיה הגרעיניות של ישראל" בוועידה השנתית של הסוכנות לאנרגיה אטומית

יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן

הישג לדיפלומטיה הישראלית בוועידה השנתית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שננעלה היום (שישי) בווינה. מדינות ערב משכו את הצעתן לפיה הוועידה תדון ב"יכולותיה הגרעיניות של ישראל". ישראל בתמיכת ארצות הברית ומדינות מערביות נוספות פעלו מאחורי הקלעים להכשיל את הכוונה הערבית - והצליחו. נראה כי אחת הסיבות להחלטת הגוש הערבי למשוך את הצעתם היה כישלונם בשנה שעברה כאשר הוועידה דחתה את בקשתם לדון בנושא.

עם זאת הוועידה אימצה החלטה תחת הכותרת "יישום פיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית במזרח התיכון". ישראל נמנעה בהצבעה על החלטה זו כפי שעשתה בשנה שעברה, וכך עשו גם ארה"ב,קנדה ומספר מדינות נוספות. בנוסף, הצביעה ישראל נגד הסעיף בהחלטה הקורא לכל המדינות במזרח התיכון לחתום על האמנה לתפוצת נשק גרעיני (NPT). ישראל אינה חתומה על האמנה ואין בכוונתה להצטרף אליה. רוב העולם מעריך כי לישראל יש נשק גרעיני.

בהקשר לפיקוח על מתקנים גרעיניים יוזכר כי לקראת כינוס מועצת הנגידים של הסוכנות, ערב הוועידה, הגיש מנכ"ל הסוכנות דו"ח בו מצוינות בין היתר הפרות קשות שבוצעו ומבוצעות ע"י סוריה ואיראן.

הכור הגרעיני בדימונהצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ