כל השלבים בדרך למדינה פלסטינית

ממכתב הבקשה הרשמי של עבאס, לדיון במועצת הביטחון שבו צפויה ארה"ב להטיל וטו ומשם, בתסריט כמעט לא סביר, לעצרת הכללית. כך מקווים הפלסטינים להיות חברים מלאים בארגון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) העביר אתמול מכתב רשמי למזכ"ל האו"ם באן קי מון ובו בקשה להכיר בפלסטין כחברה מלאה בארגון. הבקשה הועברה לעיון מועצת הביטחון ולעיונה של העצרת הכללית. אלו הם השלבים שההצעה תעבור. 

הדיון במועצת הביטחון: מועצת הביטחון של האו"ם מונה חמש חברות קבועות: בריטניה, סין, צרפת, רוסיה וארה"ב, לכל אחת מהן יכולת להטיל וטו. בנוסף, עשר חברות מתחלפות הנבחרות למועצה לתקופת כהונה של שנתיים. המועצה יכולה לדחות את הבקשה או להעביר אותה לאישור ועדת הקבלה.

ועדת הקבלה של מועצת הביטחון: בקשת החברות נשקלת בידי ועדת הקבלה של המועצה המיוצגת בידי 15 החברות ועליהן להגיע לקונצנזוס בדבר הקבלה. במידה ואין הסכמה סביר להניח שההצעה לא תעבור מפני שארה"ב כבר הביעה את חוסר הסכמתה להכרזה החד-צדדית.

בדרך למדינה פלסטינית - סיקור מיוחד

במידה ויש הסכמה בוועדת הקבלה, ההצעה עולה להצבעה במועצת הביטחון ונשלחת המלצה לעצרת הכללית אם יש לקבל את החברה החדשה. נדרשת תמיכה של תשע מדינות ובשלב זה לחברות הקבועות אין זכות וטו. המועצה יכולה גם לדחות את בקשת החברות ועליה להגיש דו"ח לעצרת הכללית, לעצרת הכללית יכולת להחזיר את הבקשה חזרה למועצת הביטחון לבחינה מחדש.

אם ההחלטה מתקבלת ברוב במועצה, היא עוברת להכרעה בעצרת הכללית,שם נדרש רוב של שני שליש (כ-129 מדינות) על מנת לאשר את החברה החדשה. על פי ההערכות במידה וההצעה אכן תגיע להצבעה בעצרת הכללית, יצליחו הפלסטינים לגייס את הרוב הדרוש.

עבאס מגיש למזכ"ל באן את הבקשה להתקבל לאו"םצילום: אי-אף-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ