פרשנות

המבחן הגדול של יו"ר הרשות אבו מאזן

יו"ר הרשות הפלסטינית העניק אתמול לפלסטינים תקווה והאלפים שהתייצבו בכיכר השעון ברמאללה הריעו לו. אך אם לא יביא תוצאות בקרוב, כל זה יכול להשתנות

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) העניק אתמול לפלסטינים תקווה ולו לזמן קצר. לערב אחד, נאספו אלפי בני אדם כדי צפות בנאומו של אבו מאזן ולחוש לרגע אחד ניצנים של תקווה בדבר הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית.

לקראת מדינה פלסטינית - סיקור מיוחד

לאחר כישלון המשא ומתן בין ישראל לרשות, וכישלון האינתיפאדה החמושה בין השנים 2000 ל-2007, העניק עבאס לפלסטינים תחושה כי הפנייה לקהילה הבינלאומית עשויה להראות להם את האור בקצה המנהרה. אלא שביום שאחרי הנאום של אבו מאזן והפניה הפלסטינית לאו"ם, מתעורר החשש כי התקווה הזו שניטעה בלבות הפלסטינים תתגלה כאשליה.

מפגן תמיכה בעבאס, ליד שכםצילום: אי–פי

כבר ביום שני אמורה מועצת הביטחון לדון בבקשה הפלסטינית להכרה. עבאס, שנהנה כעת ממעמד חזק מתמיד לנוכח העימות שלו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, יצטרך להציג בפני הציבור הפלסטיני הישגים כלשהם במהלך החודשים הקרובים. זאת, מאחר שבלעדיהם תחושת האשליה רק תלך ותגבר ועמה גם הביקורת.

אבו מאזו אמר אתמול בנאומו את כל הדברים ה"נכונים" מבחינת הציבור הפלסטיני. בניגוד לנתניהו, הוא לא פנה ליהודי ארה"ב והתמקד בדבריו בציבור הפלסטיני. פעם אחר פעם הוא ציין את הנכבה, את זכות השיבה, את הפנייה למועצת הביטחון ואפילו את הפלסטיני שנהרג אתמול מאש חיילי צה"ל בכפר קוסרא שבשומרון. ההמונים הריעו לו ממושכות כשעשה זאת, ונדמה כי ככל שהוא שם דגש על הנקודות הלעומתיות עם ישראל וארה"ב, כך גברה גם האהדה של הציבור בכיכר השעון ברמאללה לעבאס.

מבחנו הגדול של יו"ר הרשות מתחיל היום. הוא יצטרך להוכיח לציבור שלו כי האסטרטגיה שאותה קבע – מאבק לא אלים לצד מאבק מדיני - תביא לתוצאות יעילות וטובות יותר מבחינת הפלסטינים, בהשוואה לפיגועים או למשא ומתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ