פרשנות |

עבאס חייב הישג | אבי יששכרוף ועמוס הראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), יכול להתבונן בסיפוק על בחירתו להתעלם מהלחץ הבינלאומי שהופעל עליו ולהגיש בכל זאת את בקשת ההכרה במדינה פלסטינית למועצת הביטחון. אף שנראה שהפלסטינים כשלו במאבק הדיפלומטי באו"ם, בשל התמיכה החד-משמעית שהעניק נשיא ארצות הברית ברק אובמה לעמדת ישראל, דווקא התעקשותו של עבאס מקנה לו נקודות זכות רבות בעיני הציבור בשטחים.

הנאום המתריס שנשא עבאס שלשום בעצרת האו"ם, שהועבר בשידור ישיר ברשתות הטלוויזיה הערביות, ביצר את מעמדו לא רק כגיבור פלסטיני אלא כמנהיג בעל שיעור קומה בעיני העולם הערבי. בעידן שבו ההנהגה הערבית הוותיקה נדחקת החוצה ואילו חלק מאנשי הדור הצעיר יותר (חסן נסראללה, חאלד משעל) חשודים כשליחיה של איראן, עבאס בן ה-76 נראה כמנהיג ערבי מזן חדש: הוא נבחר בבחירות דמוקרטיות (גם אם זה קרה די מזמן, ב-2005), הוא מתנגד לאלימות והוא גם מסרב להתכופף בפני לחץ חיצוני. הרשתות הערביות שידרו גם מהעצרת החגיגית ברמאללה, שבה נשאו ההמונים כרזות ועליהן תמונות הראיס, בעודם צופים בנאום מניו-יורק. האיש שאריאל שרון תיאר פעם כ"אפרוח בלי נוצות" התגלה כמנהיג עיקש, שאינו מהסס ללכת ראש בראש עם ישראל ועם המעצמה האמריקאית.

עבאס סיפק, ולו לזמן קצר, תקווה לפלסטינים. אחרי כישלון המאבק המזוין וקיפאון המו"מ, היו"ר הציג להם דרך שלישית: מאבק דיפלומטי, המלווה ב"התנגדות בדרכי שלום". עבור רבים מהפלסטינים, זהו האור בקצה מנהרת הכיבוש, עוד צעד במסורת הארוכה של "צומוד", דבקות באדמה ובעצמאות. אבל, וכאן מגיע "אבל" גדול, נטל ההוכחה כי האסטרטגיה החדשה עובדת, מוטל כעת על אבו מאזן. הציבור שלו, שנלהב מהקו הלעומתי שבו הוא נוקט ביחס לארה"ב וישראל, ידרוש בהמשך הישגים מדיניים וכלכליים.

אם ההכרה באו"ם ובמועצת הביטחון תיכשל לחלוטין, התהליך המדיני יישאר תקוע והמצב הכלכלי ימשיך להתדרדר, הרי שגם רגעי התהילה של עבאס עשויים לחלוף מהר מכפי שהוא צופה. היו"ר זקוק בהקדם לסוג של הישג. בלעדיו, האכזבה עלולה להוביל לאלימות ולהחזיר את החמאס לקדמת הבמה.

בינתיים, קשה להתרשם שעבאס נכון להפגין גמישות מדינית אחרי ביקורו באו"ם. נאומו באו"ם כוון לקהל שצפה בו ברמאללה, בשכם ובמחנות הפליטים בפזורה הפלסטינית. הוא הדגיש שוב ושוב את הנכבה ואת זכות השיבה ואת חללי המאבק. אתמול, בשיחה עם עיתונאים בדרכו חזרה מניו-יורק לעמאן (עבאס יחזור לרמאללה היום), אמר כי אינו מסכים ליוזמה החדשה של הקוורטט לחידוש השיחות הישירות עם ישראל. הוא אף טען כי יש לפתוח מחדש את הסכמי פאריס, המסדירים את היחסים הכלכליים בין ישראל לרשות.

יועציו ומקורביו של עבאס מבהירים שאין בכוונתו להסכים למשא ומתן בקרוב ללא הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות. לעת עתה, נראה כי הרשות מתכוונת להמשיך עם עוד מאותו הדבר: מאבק דיפלומטי באו"ם לצד "התנגדות עממית", הפגנות ללא שימוש בנשק חם, בתקווה שהשילוב יצליח בכל זאת להשאיר את העניין הפלסטיני במקום גבוה בסדר העדיפויות של הקהילה הבינלאומית.

בזמן שבסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו משתבחים בניצחון דיפלומטי באו"ם, לנוכח התמיכה האמריקאית המופגנת בעמדת ישראל, הדאגות של צה"ל אחרות. בחודשים האחרונים, בהתייעצויות שקיים הדרג המדיני, הביעו בכירי צה"ל תמיכה במיצוי המאמצים לחידוש המשא ומתן, במטרה למנוע התנגשות בשטח. גם כעת, סבורים שם כי מוטב לחזור לשיחות, במקום לחפש דרכים לקיצוץ הסיוע הכלכלי לרשות, שסופן ריסוק מנגנוני הביטחון שלה וחזרת האנרכיה לגדה.

התיאום הביטחוני בין הצדדים עמד בסוף השבוע בכבוד במבחן הראשון שלו. בחמ"ל המשותף שהוקם במפקדת המינהל האזרחי בבית-אל ישבו קצינים פלסטינים וברוב האזורים עברו הימים האחרונים תוך תקריות מועטות יחסית. הבעיה העיקרית טמונה, כצפוי, בחיכוך שבין הפלסטינים למתנחלים. זה כמה ימים נרשמת עלייה תלולה במספר המקרים של יידוי אבנים על מכוניות ישראליות בכבישים בגדה. ואילו במאחזים בעמק שילה, מצפון לרמאללה, גבה העימות קורבן נוסף, שעות ספורות לפני נאום עבאס באו"ם.

בתחקיר ראשוני של צה"ל נקבע כי החיילים שפתחו באש חיה והרגו מפגין פלסטיני, פעלו כך משום שחשו סכנה. אולם, התחקיר חשף גם תקלות טקטיות בהתנהלות הכוח. ומה שאולי חשוב יותר - גם במקרה זה החלה האלימות בהתקרבות מכוונת של מתנחלים מהמאחז הבלתי חוקי אש קודש לכפר הסמוך קוסרא, באזור שהצבא הכריז עליו כעל שטח סגור לישראלים, ובאותו מקום שבו שרפו אנשי ימין קיצוני מסגד רק לפני שבועות ספורים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ