צה"ל: התיאום עם הפלסטינים מנע הסלמה

קצינים בכירים אמרו כי המנגנונים הפלסטינים התמודדו בהצלחה עם הכלת האירועים בתוך הערים הפלסטיניות ומניעת גלישתם לשטח ישראל

חיים לוינסון
אנשיל פפר
חיים לוינסון ואנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
אנשיל פפר
חיים לוינסון ואנשיל פפר

בצה"ל הביעו אמש (שבת) סיפוק מהתיאום הרציף עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, שמנע הסלמה בשטח, על רקע נאומו של מחמוד עבאס והבקשה להכרה במדינה פלסטינית. לדברי קצינים בכירים, המנגנונים הפלסטינים התמודדו בהצלחה עם ההפגנות הגדולות במרכזי הערים, ולא הניחו להן לגלוש אל אזורים שבשליטה ישראלית.

היום יקיים צה"ל הערכת מצב לגבי המשך הכוננות הגבוהה בגדה. במקביל, הוחלט אמש על העלאה נוספת בכוננות לאורך גבול הדרום, בעקבות התרעה ממוקדת על כוונה לבצע פיגוע משטח סיני.

במהלך סוף השבוע המתוח נהרג פלסטיני אחד ושבעה אחרים נפצעו מירי צה"ל בצהרי יום שישי, לאחר עימות בין מתנחלים לתושבים בכפר קוסרא שמדרום לשכם. האירוע התרחש בשדה המפריד בין כפר קוסרא למאחז אש קודש הסמוך שבעמק שילה. המקום מוכר היטב לצה"ל כזירה של חיכוכים בלתי פוסקים בין מתנחלים לפלסטינים, שבהם חיילים נאלצים לפזר את הצדדים. לפני שלושה שבועות ניסו מתנחלים להצית מסגד בכפר, מה שהוסיף עוד למתיחות באזור.

הלווייתו של עיסאם בדראן, אתמול בכפר קוסרא. "הוא הלך להגן על עצי הזית", אמרה אשתו צילום: הדר כהן

מתחקיר ראשוני של צה"ל עולה כי קבוצת מתנחלים באו לשדה כדי להשחית גידולים חקלאיים של תושבי הכפר. למקום הוזעקו 300 פלסטינים מהמסגד בכפר, ושני הצדדים החלו ביידוי אבנים הדדי. חיילים מחטיבת כפיר ניסו להפריד בין הנצים והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות.

בשלב מסוים, לאחר שהמהומה לא שככה, נקלעו ארבעה חיילים למצב בו היו לבדם מול מיידי אבנים פלסטינים. אחד החיילים ירה ברובה האם-16 שלו כדור שפגע בצווארו של עיסאם בדראן, תושב הכפר. הוא מת בדרכו לבית החולים בשכם.

בדראן נקבר אתמול בצהריים בכפר קוסרא. כ-2,000 איש באו להלווייתו וצעקו "ברוח ובדם נפדך יא שהיד". לאחר ההלוויה ניסו צעירי הכפר לעלות לעבר המאחז, אך מושל שכם ג'יברל בכרי אסר עליהם ומבוגרי הכפר פיזרו את הצעירים בכוח. כמה צעירים הצליחו בכל זאת להגיע סמוך למאחז והתעמתו עם חיילי צה"ל.

בבית המנוח, ישבו האלמנה ובני משפחה בשחוריהם. בדראן, בן 34, פועל חקלאות פשוט, היה המפרנס היחיד של אשתו סמירה ושבעת ילדיהם, הקטן בן שנה וחצי. לדברי המשפחה, "עיסאם הלך למסגד. קראו להם משם כי מתנחלים באו והתחילו להרוס לנו את עצי הזית. הוא הלך להגן על העצים".

קצין בכיר בפיקוד מרכז הגדיר את האירוע "שגיאה טקטית", וציין כי הכוח לא היה צריך להגיע למצב בו היה מבודד בתוך המון מפגינים. עם זאת, הוא הוסיף כי בנסיבות שנוצרו, השימוש באש חיה היה מוצדק משום שנשקפה סכנה לחיי החיילים. חייל אחד נפצע קל באירוע. יצוין כי בצה"ל נערכו חודשים ארוכים כדי למנוע מקרים מהסוג שהתרחש ביום שישי. בצבא חששו מתרחישים כמו באינתיפאדה הראשונה, בהם חיילים לא ידעו כיצד לנהוג לאחר נקלעו לנחיתות מול מפגינים פלסטינים, ירו בהם למוות והתסיסו עוד את ההמונים. על כן, רכש צה"ל ציוד אל-הרג בעשרות מיליוני שקלים, אימן את החיילים בשימוש בהם, תיגבר גדודים ומיפה את נקודת החיכוך המועדות לפורענות. עם זאת, באחת מנקודות החיכוך הבוערות בגדה, כפי שהיה בשישי, נקלע כוח לנחיתות מספרית והגיב באש חיה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ