פרשנות |

מסר של יאוש | יוסי ורטר

נאומו של נתניהו היה מלאכת מחשבת, והשורה התחתונה מהמופע באו"ם היא חידוש המלחמה הקרה בין הפלסטינים לישראל. פוליטית זו אינה בשורה רעה עבורו

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

ב-1978, כשנודע שמנחם בגין זכה בפרס נובל לשלום, הפטירה ראש ממשלת המחדל גולדה מאיר: "נובל מגיע לו? אוסקר מגיע לו". לו גולדה היתה עמנו היום, היא הייתה יכולה לשחזר את האמירה ההיא - והפעם בצדק - על בנימין נתניהו, בעקבות הופעתו באו"ם.

נאומו היה מלאכת מחשבת: בניסוחיו, במבנהו, באופן העברתו, ב"פרפורמנס" שלו. כל פאוזה, כל הישענות כלפי הקהל, כל קפיצת אגרוף היו מתוכננות, מחושבות ומתוזמנות כמו על ידי מחשב-על. אין שני לנתניהו בתיאור פחדיו של הישראלי הממוצע. אין שני לו בהמחשה ורבאלית של האיומים והסכנות הביטחוניות שבפניהם עומדת ישראל. לא במקרה הוא החליט למנוע מהנשיא שמעון פרס לצאת לאו"ם במקומו. פרס היה נושא נאום שונה בתכלית השוני.

נתניהו החל את נאומו בקריאה למשא ומתן וסיים אותו בקריאה למשא ומתן - אבל עיקר הנאום הוקדש לתיאור קודר ומבהיל, כמעט מבוהל, של מצבה של ישראל לנוכח האתגרים. המסר בנאומו של נתניהו לאזרחי מדינתו החילוניים שצפו בו בליל שבת, היה מסר של ייאוש. בכך, הוא התחבר חיבור מושלם, כמעט כתמונת ראי, למסר של יריבו, אבו מאזן, שהקדים אותו ב-40 דקות על דוכן הנואמים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, שלשוםצילום: אי–פי

דברי אבו מאזן בוודאי נעמו לאוזני הפלסטיני הממוצע, שזקף את גוו לכמה רגעים. דברי נתניהו מילאו בגאווה לא מעט ישראלים שחשו שהנה - ביבי שלנו אומר לאו"ם בפרצוף, את "האמת שלנו". אבל איפה התקווה? איפה השינוי המקווה? איפה האור בקצה המנהרה? למרות שהם לא פגשו זה את זה, נאומיהם של שני המנהיגים הזכירו את שירו של מתי כספי: "ייאוש אחד פגש ייאוש". גם אם ייפתח משא ומתן בלחץ הרביעייה והאמריקאים, שלום לא ייצא מזה. כפי שנוהג לומר אחד משרי הממשלה: "שום דבר טוב אינו מאיים עלינו".

השורה התחתונה מהמופע באו"ם היא חידוש המלחמה הקרה בין הפלסטינים לישראל. פוליטית זו אינה בשורה רעה לנתניהו, במיוחד כשארה"ב עומדת לצדו. ב-13 החודשים הבאים לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, נתניהו חסין מפני לחצים אמריקאיים. אולי כדאי לו לשקול להקדים את הבחירות בישראל, כך שתיערכנה לפני שאובמה זוכה - אם אמנם יזכה - בתקופת כהונה שנייה.

המצלמות שנדדו מדי פעם אל מושבי המשלחת הישראלית באו"ם במהלך נאומו של נתניהו, קלטו את שפת גופו המסויגת של שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. בזמן שכל חברי המשלחת, ובמיוחד חבר יועציו ועוזריו של נתניהו ביציע, מחאו לו כפיים במרץ רב, ליברמן ישב קפוא על מושבו, כאילו בכל רגע הוא עומד לקום ולנטוש את האולם כפי שעשה בתחילת נאומו של אבו מאזן. פה ושם הוא ניפק מחיאת כף בודדת, למען הפרוטוקול.

גורמים פוליטיים שמאמינים כי ליברמן מעוניין לפרק את הקואליציה במהלך מושב החורף, טענו כי מורת רוחו המופגנת נבעה מהמסרים הימניים-שמרניים של נתניהו, שלפחות בטווח המיידי אינם מעניקים לו עילה לפרישה.

נתניהו יחזור הלילה לישראל, מן הסתם מחוזק פוליטית במחנה שלו בימין. מחר בערב הוא יארח את חברי הקואליציה לסעודת חג במעונו בירושלים. אבו מאזן יחזור לרמאללה ויינשא על כפות התושבים. וחוץ מזה - כלום. שום דבר טוב לא מאיים עלינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ