המשטרה הכריעה: האב ובנו נהרגו כתוצאה מייידוי אבנים

בניגוד למסקנות הראשוניות, הודיע מפקד מחוז ש"י למשפחת פלמר כי השניים, שמתו בשישי ליד קרית ארבע, נהרגו בעקבות פגיעת אבן שהשליכו פלסטינים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

חקירת המשטרה אודות מותם של אשר פלמר ובנו התינוק יונתן, שנמצאו מתים ברכבם שהתהפך סמוך לקרית ארבע ביום שישי, מעלה כי האב ובנו נהרגו כתוצאה מייידוי אבנים ככל הנראה בידי פלסטינים. זמן קצר אחרי האירוע פרסם דובר צה"ל הודעה כי מדובר בתאונת דרכים ולא באירוע חבלני, אך כעת המשטרה חושדת שנהג הרכב סטה מהכביש בעקבות אבן שנזרקה לעברו, ככל הנראה על ידי פלסטינים. ממצאי החקירה מראים כי האב נפגע בראשו מחפץ כבד.

נציגי המשפחה ונציגי המשטרה הגיעו אחר הצהריים (ראשון) לפשרה בבית המשפט העליון אחרי שהמשטרה ביקשה אישור לנתח את הגופה כדי לאמת את החשד. העליון קבע כי תילקח דגימת דם מגופת האב שתושווה לזו שנמצאה על האבן. לוויית האב ובנו התינוק תתקיים בשעה שש בבית העלמין בחברון.

אתמול בערב ביקשה המשטרה מבית המשפט המחוזי בירושלים לנתח את הגופה. נציג המשטרה, פקד צבי מוזס אמר בדיון כי החקירה מלמדת כי הסטייה מהכביש מאפיינת אדם שנרדם על ההגה או שאיבד הכרה.

חוקר משטרה מחזיק את האבן (במרכז) בזירת התאונהצילום: תומר אפלבאום

מוזס אמר כי באוטו נמצאו שלוש אבנים, שתיים שנכנסו לרכב במהלך ההתהפכות, ואחת שחדרה דרך השמשה הקדמית. במשטרה אמרו כי בשפתו של הנהג היה פצע שיכול להיות שנגרם מפגיעת האבן, וכן ייתכן שהיא הביטה לסטיית הרכב מהכביש. עוד נאמר, כי במרחב חברון חוקרים 18 מקרים של יידוי אבנים מרכבים פלסטינים, תוך כדי נסיעה, וכך ייתכן גם במצב הזה.

דברים אלו סותרים את הודעות דובר צה"ל, שיצאה תוך 20 דקות משעת התאונה. יש לציין, כי צה""ל לא חוקר תאונות דרכים כלל, וזה מקרה נדיר שהצבא מדברר תאונות דרכים. בדיון אמר נציג המשטרה כי נקודת המוצא היא "פח"ע" – פעולה חבלנית עוינת.

אשר פלמר ובנו יונתןצילום: רפרודוקציה

בסופו של דבר, השופט אלכסנדר רון, שבנו נהרג בתאונת דרכים, לפני כשנה דחה את בקשת נתיחת הגופה. רון כתב כי "בסבירות גבוהה מאוד יודתה אבן שהפחידה את הנהג וגרמה לתאונה", ולכן אין צורך בנתיחה.

אשר פלמר, בן 25, סיים לאחרונה שירות צבאי בחיל הים והחל לימודי הנדסה בירושלים. פלמר התחתן לפני שנתיים עם פועה ויונתן ז"ל היה בנם היחיד. ביום שישי היה פלמר בדרכו לאסוף את רעייתו מבית החולים שם היא עובדת כאחות.

אהרן פרץ, גיסו של אשר אמר כי "מפקד מרחב יהודה איציק רחמים התקשר אלינו ואמר שהוא יגיע בחמש וחצי למשפחה, כדי להודיע לנו באופן מסודר שהיה מדובר באירוע פח"ע".

פרץ אמר על גיסו כי "הוא היה אדם שקט, שלא הרים קול מעולם ולא רב עם אף אחד מעולם. עשה הכל בצורה שקטה. אין בנאדם שלא אהב אותו. כל מי שבא במגע איתו אהב אותו".

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) דורש לחקור את דוברות המשטרה בתאונה. "קיים חשש שעל מנת לצנן את הרוחות הוציאו במשטרה הודעה שקרית לתקשורת כחלק מתרבות שקר שהשתרשה במשטרה. למפקד מחוז ש"י אסור לעסוק בפוליטיקה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מבדיקת פקמ"ז ביום שישי עלה כי לא היה יידוי אבנים מצידי הדרך על הרכב המדובר. לאור ממצאים נוספים עולה האפשרות כי ייתכן והיה יידוי אבנים מרכב חולף. הנושא נמצא בבדיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ