ארדואן מממש איומיו: שולח משחתות לחיפושי גז ליד קפריסין

אנקרה מאיימת להשתמש בחיפושים מצפון לקפריסין גם בכוח אווירי. לא ברור אם הם ייעשו גם באזורים בהם קפריסין וישראל מחפשות נפט

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

טורקיה תחל בימים הקרובים במדידות תת-מימיות למציאת מרבצי גז טבעי תחת קרקעית מזרח הים התיכון, באזור שמצפון לקפריסין. המדידות יתבצעו בליווי אניות מלחמה וצוללות של הצי הטורקי. לפי דיווחים בעיתונות הטורקית, בעת הצורך יוצבו גם מטוסי קרב בצפון קפריסין, הנתונה לשליטה טורקית. עוד לא ברור האם החיפושים יתבצעו גם באזורים בהם ממשלות ישראל וקפריסין חילקו ביניהן את זכויות החיפושים בהסכם שנחתם בשנה שעברה. בשבוע שעבר האשים ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, את ישראל וקפריסין שהן "מצויות בטירוף של חיפושי נפט בים התיכון".

חיפושי הגז עלולים להחריף שני עימותים דיפלומטים של טורקיה, מול ישראל ומול קפריסין. טורקיה היא המדינה היחידה המכירה במשטר הפרו-טורקי בצפון קפריסין ועל כן טוענת שלממשלת קפריסין, הפרו-יוונית, לא היתה סמכות לחתום על ההסכם עם ישראל. האיומים להשתמש בכוח צבאי ימי ואווירי בחיפושי הגז, מצטרפים לאיומי הטורקים לשלוח משטים נוספים לרצועת עזה, הפעם בליווי אוניות מלחמה. במערכת הביטחון העריכו בשבועות האחרונים שמדובר באיומים ריקים לצורך יחסי הציבור של ארדואן בעולם הערבי, ושלטורקיה אין כוונה אמיתית להוביל לעימות צבאי עם ישראל.

טורקיה מעלה את רף האיומים כלפי קפריסין גם משום שבעוד תשעה חודשים צפויה קפריסין, החברה באיחוד האירופי, להפוך לנשיאה התורנית של האיחוד (הנשיאות עוברת מדי חצי שנה למדינה אחרת - א"פ), מה שמתפרש בממשלת אנקרה כהתגרות מצד האיחוד, שסירב לקבל את טורקיה לשורותיו.

אוניית חיפוש הנפט הטורקית יוצאת לכיוון קפריסיןצילום: רויטרס

עימות על זכויות חיפוש נפט במזרח הים התיכון יערב באופן ישיר גם את ארצות הברית, מכיוון שהחברה המרכזית שמבצעת את החיפושים ברישיונות ישראליים וקפריסאיים היא נובל אנרגיה האמריקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ