נתניהו חוזר לישראל: עמדותי גמישות יותר משל רבין

בסדרת ראיונות שקיים היום לערוצי טלוויזיה אמריקאים הביע ראש הממשלה את אכזבתו מנאום אבו מאזן. "אין לי תנאים מוקדמים לחזרה למו"מ", אמר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא היום (ראשון) בחזרה לישראל לאחר חמישה ימים בניו יורק. נתניהו ינחת בארץ מחר לקראת הצהריים, ויצא אל לשכת ראש הממשלה כדי להיפגש עם פרופסור מנואל טרכטנברג, ולקבל ממנו את המלצות הועדה בראשה עמד. בשעות הערב יארח נתניהו בביתו את חברי הקואליציה לערב גיבוש. בשלב זה לא נקבע עדיין דיון של פורום השמיניה, אך זה יתקיים כנראה ביום שלישי.

היום התראיין נתניהו לשורה של ערוצי טלוויזיה אמריקאים וחזר על המסרים העיקריים של נאומו באו״ם. בין השאר הוא התראיין גם לערוץ הטלווייזה BBC בשפה הערבית. 

באחד הראיונות אמר ראש הממשלה כי הוא סבור שהשגת הסכם עד סוף שנת 2012, כפי שנכתב בהודעת הקוורטט, הינו "יעד מציאותי במידה ותהיה רצינות בשני הצדדים". נתניהו הוסיף כי "הפלסטינים ראויים למדינה משלהם. אני האיש שיכול להביא שלום ולגייס הרבה מאוד ישראלים לתמוך בהסכם שלום. אבו-מאזן צריך להבין שעכשיו זו ההזדמנות שלו".

עוד אמר נתניהו כי עמדותיו "גמישות יותר" מאלה שהציג ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין בנאומו האחרון בפני הכנסת לפני שנרצח. "לצערי אין גמישות בצד הפלסטיני", הוא אמר, והוסיף: "אין לי תנאים מוקדמים לחזרה למו״מ. הדרישה שלי להכרה במדינה יהודית היא רק לגבי סוף המו"מ ולא לתחילתו, ולא מדובר בהכרה דתית אלא לאומית".

נתניהו התייחס בחיוב ליוזמת השלום הערבית, על אף שזו בעיני רבים בעולם הערבי כבר אינה רלוונטית. "אם היוזמה פתוחה למו"מ, זו הזדמנות חשובה", אמר. הוא הוסיף כי השלום עם מצרים חייב להישמר: "איננו רוצים לחזור לימי המלחמה עם מצרים".

בראיון שערך לתכניות "פגוש את העיתונות" בערוץ NBC תקף נתניהו את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: "כל כך התאכזבתי לשמוע את נאומו של הנשיא עבאס" אמר. "ניסיתי להתקדם, והוא לקח צעד לאחור. מה זה אמור להביע? למה הוא לא יכול להכיר בהיסטוריה שלנו? למה הוא לא יכול להכיר בקשר של היהודים לארץ ישראל?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ