סקר "הארץ": יחימוביץ' עוקפת את לבני. נתניהו מתחזק

העבודה מקבלת 22 מנדטים לעומת 18 לקדימה. שביעות הרצון מנתניהו מזנקת. רוב הציבור סקפטי לגבי תהליך השלום

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

"אפקט שלי יחימוביץ'" מטלטל את המערכת הפוליטית: לראשונה מזה שנים רבות, מפלגת העבודה חוזרת להיות המפלגה השנייה בגודלה אחרי הליכוד - בינתיים, רק בסקרים. חמישה ימים אחרי שהאבק שקע על הפריימריז לראשות העבודה, מסתמן שהעבודה ממשיכה לינוק מנדטים מקדימה, וכעת היא חולפת על פניה ביעף ומותירה אותה מאחור, מדממת מנדטים. קדימה מאבדת קולות לא רק לעבודה - אלא גם למרצ, שלא נפגעת כלל כתוצאה מבחירתה של יחימוביץ' ואף מתחזקת בשני מנדטים יחסית לכוחה בכנסת המכהנת. נכון לרגע זה, ונכון לסקר זה, ההבטחה של יחימוביץ' לתומכיה בליל בחירתה להפוך את העבודה לגדולה יותר מקדימה - הבטחה זו מתממשת, בגדול. השאלה היא, כמה זמן זה עוד יימשך. האם, לאחר שקדימה תקיים פריימריז להנהגה, וכל תשומת הלב תתמקד בה, גם הבוחרים שנמלטים ממנה בחודשים האחרונים יחזרו אליה.

נתונים מפתיעים אלה עולים מסקר "הארץ" שנערך אתמול על ידי חברת "דיאלוג", בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב. מן הסקר עולה גם שראש הממשלה בנימין נתניהו שיפר באורח ניכר את מצבו בדעת הקהל, בעקבות מריבת הנאומים בינו לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן. רמת שביעות הרצון מנתניהו, שצנחה באופן דרמטי בצילה של המחאה החברתית ביולי-אוגוסט, עולה בסקר הנוכחי, שנערך שתי יממות לאחר המופע באו"ם. נתניהו זוכה בסקר החדש ל-41% שביעות רצון (מול 32% לפני חודשיים בדיוק), בעוד ששיעור הנשאלים שאינם שבעי רצון מתפקודו יורד ל-45%, לעומת 54% בסקר הקודם.

מי יותר מתאים להנהיג את האופוזיציה: קדימה או העבודה? דברו על זה בפייסבוק

שוב הוכח שנתניהו זקוק ללא הרבה יותר מנאום טוב (כמו נאומו מול הקונגרס האמריקאי במאי השנה), על מנת להפוך את היוצרות ולעלות חזרה מבור עמוק. הנה רעיון: יומיים לפני הבחירות לכנסת, נתניהו צריך לסדר לעצמו הופעה בפורום בינלאומי, רצוי עוין אבל לא חייב, לשאת שם נאום חוצב להבות, עמוס רטוריקה לאומנית, היסטורית, מבהילה, גדוש במניירות ודיבורי "דוגרי", ועל כנפיו של הנאום הזה, לגייס את מצביעיו, ויאללה לקלפיות. הניצחון מובטח.

בחזרה למצב המנדטים: הדרמה האלקטורלית בין קדימה לעבודה אינה פורצת בינתיים את גבולות גוש המרכז-שמאל. שם, אין כל חדש. גם על פי סקר זה, גוש הליכוד-ימין-חרדים, שומר על רוב מוצק ובלתי פגיע (66 מנדטים מול 54 מנדטים לגוש המרכז-שמאל-ערבים).

לחצו להגדלת הסקר המלא

כוחו של גוש הימין נשמר בגלל שתי סיבות: הליכוד שומר פחות או יותר על כוחו יחסית לכנסת הנוכחית. אבל מפלגת ישראל ביתנו מתחזקת וצוברת שלושה מנדטים יותר מכוחה בכנסת. על פי סקר זה שהוא רק סקר, ונכון אך ורק ליום בו הוא נערך, ישראל ביתנו וקדימה זוכות למספר זהה של מושבים: ח"י מנדטים. עבור אביגדור ליברמן זו ללא ספק בשורה משמחת. עבור מנהיגת קדימה הנוכחית, ח"כ ציפי לבני, זוהי לא פחות מבשורת איוב פוליטית. אם התופעה הזו תימשך בסקרים, היא תגיע צולעת וחבולה לפריימריז מול שאול מופז.

נכון לעכשיו מסתמנת תופעה מעניינת ומטרידה: ממצב שבו תמיד היו בכנסת שתי מפלגות גדולות וחזקות, מתהווה מצב חדש שבו יש ארבע מפלגות בינוניות-גדולות. בשיטת ממשל שהיא ממילא לא יציבה ונתונה לסחטנות ולגחמות, החידוש הזה מבטיח לא פחות מגהינום פוליטי, ובעיקר - חוסר יכולת מוחלט לשלוט, לנהל, לנווט, להכריע.

בנימין נתניהו, שסוגר השבוע שנתיים וחצי יציבות בשלטון, יוכל להרכיב ממשלה גם לאחר הבחירות הבאות, אם זו תהיה תמונת המנדטים. אבל הוא יתקשה לתפקד. גם היום, הוא מסונדל ומשותק בכבלי הקואליציה הימנית-שמרנית שלו. התמונה של בכירי לשכתו מתפללים בדבקות על קבר הרבי מלובביץ' בקרית קודש ניו יורק, מספרת את כל הסיפור.

שלא במפתיע, העם מגלה שביעות רצון מהופעתו, "הופעת האמת" של נתניהו מעל דוכן הנואמים באו"ם. שביעות הרצון מתפקודו של ראש הממשלה מטפסת מעלה באחוזים ניכרים. מבין אלה שצפו בנאום, רוב עצום של 61% דיווח לסוקרים על רגשות חיוביים שהציפו אותו (40% חשו גאווה, 21% חשו תקווה למשמע נאום נתניהו).

מילא גאווה, עוד אפשר להבין. אבל תקווה? איפה היא הסתתרה, התקווה בדברי נתניהו שעסקו בעיקר בסכנות, באיומים, במצבה הבלתי אפשרי של ישראל? האם הספיק משפט אחד של נתניהו: "אני מושיט ידי לשלום", כדי למלא בתקווה את ליבותיהם של חמישית מאלה שצפו בנאום בליל שבת? אם כן, המסקנה היא שלא פסה תקווה מלב העם. וגם זו בשורה טובה, ערב ראש השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ