גנץ: קיצוץ יחזיר את צה"ל למצבו ערב מלחמת לבנון

ביקורת קשה בצבא על הכוונה המסתמנת לקצץ עד שלושה מיליארד שקלים בתקציב בשנה הבאה. ערב יציאת נתניהו לניו יורק נערכה פגישה מתוחה עם הרמטכ"ל

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

בצה"ל מתחו אמש ביקורת קשה על הכוונה המסתמנת לקצץ כשניים עד שלושה מיליארד שקלים מתקציב הביטחון בשנה הבאה. קצינים בכירים בצבא טענו כי הקיצוץ יפגע פגיעה קשה בביטחון המדינה, ויחייב צמצום משמעותי באימונים ודחיית הצטיידות במערכות נשק חיוניות.

ערב יציאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעצרת האו"ם בניו יורק, התקיימה פגישה חטופה ומתוחה בנמל התעופה בן גוריון בינו לבין הרמטכ"ל, בני גנץ. גנץ מחה באוזני נתניהו על הקיצוץ המתוכנן, וטען כי הוא מהווה "פגיעה בביטחון, לא רק בתקציב הביטחון".

שר הביטחון ברקצילום: תצלום: מוטי מילרוד

מאוחר יותר אמר גנץ בהתייעצויות במטכ"ל כי משמעות ההחלטות תהיה החזרת הצבא למצבו ב-2006, ערב מלחמת לבנון השנייה, שבה נחשפו פערים קשים במוכנות וכשירות הכוחות למלחמה. גנץ הוסיף בשיחות אלה כי הפגיעה שתידרש באימונים תהווה "חצייה של קווים אדומים" באשר למוכנות הצבא. "לסגור יחידה לוקח בערך שנה. להקימה מחדש כשיתברר שיש צורך כזה לוקח חמש שנים", טען.

בכירים במטכ"ל אמרו אמש ל"הארץ" כי התוכנית הרב-שנתית הבאה של צה"ל, "חלמיש", אינה רלוונטית יותר על רקע הקיצוץ המוצע. לדבריהם, צה"ל קיבל בשלוש השנים האחרונות 11 מיליארד שקלים פחות מכפי שאמור היה לקבל על-פי המודל שקבעה ועדת ברודט לבחינת מבנה תקציב הביטחון ב-2007.

"בנינו על תוספת של ארבעה מיליארד שקלים לתקציב ב-2012, כמענה חלקי לפערי ברודט", אמרו הקצינים. "מה שמוצע עכשיו יחייב תוכנית אחרת לחלוטין". שר הביטחון, אהוד ברק, החליט לפני כחודש - על רקע הדיון הציבורי הסוער שעוררה המחאה החברתית - לדחות בשנה את יישום התוכנית הרב שנתית, שנועדה להתחיל בינואר הקרוב.

לדברי הקצינים, יחייב הקיצוץ המוצע פגיעה קשה באימוני היחידות הסדירות ויחידות המילואים, למעט מערך ההכשרה. כמו כן, צפויה לדעתם פגיעה משמעותית בפרויקטים של הצטיידות. צה"ל חתום על חוזים בשווי של חמישה מיליארד שקלים וחצי לשנה הבאה עם התעשיות הביטחוניות הישראליות. כעת יוכל לממש חוזים בשווי שני מיליארד שקלים. מדובר, בין השאר, במערכות ליירוט רקטות וטילים מהדגמים "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" ו"חץ", בטנקי מרכבה ובנגמ"שים מדגם "נמר".

הטענות שהשמיע אמש המטכ"ל חריגות בהשוואה לחודשים האחרונים, שבהן צה"ל שמר בדרך כלל, בהנחיית גנץ, על פרופיל נמוך במאבק נגד משרד האוצר. עד כה, הושארה המערכה להודעות בוטות מטעם משרד הביטחון. אולם, בשבוע שעבר הזהיר גנץ במרומז כמה פעמים, בנאומים פומביים, מפני השלכות הקיצוץ. כעת, נראה שהצבא כבר אומר דברים מפורשים יותר - בהנחה שעדיין יוכל להטות את הכף בוויכוח עם האוצר.

תגובות