טירקל יבחן תיקי חקירה נגד חיילים

בדיקת התיקים של חיילים החשודים בעבירות על דיני מלחמה תיערך גם כדי לבחון את חוקיות השתלטות חיל הים על המשט לעזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הבדיקה לאירועי המשט לעזה בראשות השופט יעקב טירקל העבירה בשבוע שעבר בקשה לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני, להעביר אליה 50 תיקי חקירות בחשדות לעבירות על דיני מלחמה של חיילי צה"ל בשנים האחרונות. התיקים ייבדקו על ידי חברי הוועדה כדי לבחון את חוקיות השתלטות חיל הים על המשט וכן לבחון את הסוגיה הכללית של האופן בו צה"ל חוקר את עצמו.

50 התיקים שיועברו לוועדה ישמשו כמדגם שיאפשר לבחון כיצד התייחסה הפרקליטות הצבאית לטענות על הפרת דיני לחימה, לחקירות מצ"ח שהתקיימו בנושא וכן את החלטותיה בדבר סגירת תיקים והגשת כתבי אישום. הוועדה תבחן את תיקי החקירה, התחקירים המבצעיים שביצעו היחידות עצמן ומסמכים משפטיים נוספים. חלק מהתיקים נוגעים לחקירות פליליות שנפתחו בעקבות אירועי המשט, בהם הואשמו חיילים בגניבת ציוד של משתתפי המשט. כמו כן, ייבדקו תיקים הנוגעים לפרשיות שהתפרסמו על ידי ארגוני זכויות אדם בינלאומיים וארגונים ישראלים כמו "בצלם". הפרקליטות הצבאית כבר החלה להעביר את החומרים לוועדה.

החוק הבינלאומי קובע שניתן להעמיד חשוד בפשעי מלחמה לדין בארץ אחרת רק אם נקבע שבמדינתו לא מתבצעים הליכי חקירה ומשפט נאותים. ועדת טירקל, בה משמשמים כמשקיפים גם חתן פרס נובל לשלום, לורד דייוויד טרימבל מבריטניה והפרקליט הצבאי הראשי לשעבר של צבא קנדה, קן ווטקינס, אמורה להגיש דו"ח משפטי מקיף שיעריך את האופן בו צה"ל ומערכת המשפט הישראלית חוקרות ומחליטות להעמיד לדין חשודים בהפרת דיני מלחמה.

פעילים על המרמרה ממתינים להגעת חיילי צה"לצילום: דובר צה"ל

ועדת טירקל הגישה את הדו"ח בנוגע לאירועי המרמרה בינואר השנה וקבעה בין היתר כי ב-127 מקרים של הפעלת כוח על ידי לוחמי שייטת 13 - בעיקר ירי אש חיה - פעלו הלוחמים באופן חוקי. לגבי שישה מקרים נוספים, אשר בשלושה מתוכם בוצע ירי אש חיה, לא היו לוועדה די ממצאים כדי להגיע להכרעה. לפני חודש, העבירה הפרקליטות הצבאית ממצאי תחקיר נוסף שבוצע בחיל הים לגבי ששת המקרים הנוספים.

בתוך כך הגיב שר החוץ אביגדור ליברמן למהלך של ארגון ה-IHH, שהעביר שמות של חיילים לתובע הטורקי: "מדינת ישראל כולה עומדת מאחוריכם", פנה לחיילים. "ממשלת ישראל מאחוריכם, אין לכם ממה לחשוש".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ