בכיר אל-ג'זירה הודה בקשר עם החמאס ונידון למאסר

הותר לפרסום כי סאמר עלאווי הואשם בתחילה בעבירות חמורות אך בסופו של דבר נכלא רק לחודש וחצי. עורך דינו: "ההר הוליד עכבר ואפילו העכבר מת"

אנשיל פפר
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשיל פפר
ג'קי חורי

סאמר עלאווי, מנהל משרד רשת אל-ג'זירה באפגניסטאן, שנעצר לפני חודש וחצי על ידי שרות הביטחון הכללי, הורשע היום (שני) בעסקת טיעון בקשירת קשר לביצוע משימות עבור תנועת חמאס. על עלאווי נגזרה תקופת מאסר בפועל המקבילה לחודש וחצי בה כבר שהה במעצר וכן שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי.

עלאווי, אזרח פלסטיני במקור, המתגורר בפקיסטאן ב-20 השנים האחרונות, נעצר על ידי השב"כ לאחר ביקור משפחתי שערך באזור שכם ובעת שניסה לחצות את מעבר אלנבי לירדן. מאז, הוארך מעצרו שש פעמים והוטל איפול על חקירתו.

מפרטים שהותרו הערב לפרסום עולה כי עלאווי הודה שגויס לחמאס בפקיסטאן כבר ב-1993 וכן ששימש כחבר בארגון מקומי שאוסף תרומות לחמאס. במסגרת פעילותו אף ביקר עלאווי בדמשק כמה פעמים למטרות דיווח לבכיר חמאס, מוסא אבו-מרזוק.

עוד עולה מהפרטים שהותרו לפרסום כי מרזוק אף הציע לעלאווי לשמש נציג חמאס באיראן. בחקירתו בשב"כ הודה עלאווי כי הציע לחמאס לבצע כל משימה צבאית או ארגונית שתוטל עליו, ובין השאר הציע להעמיד את משאבי אל ג'זירה שבניהולו לרשות הארגון. בשב"כ טוענים שחקירת עלאווי מוכיחה שרשת אל ג'זירה וחלק מאנשיה משרתים בחמאס.

עורך דינו של עלאווי סלים וקים אמר בתגובה כי "זה המקרה הקלאסי של ההר הוליד עכבר ואפילו העכבר מת". לדבריו, החשדות שיוחסו למרשו בתחילת החקירה היו עברות ביטחוניות חמורות כגון חברות ומתן שרות לארגון עיון ומגע עם סוכן זר, שהעונש עליהן יכול להצטבר לכמה שנות מאסר בפועל, אולם "אחרי 40 יום של חקירה אינטנסיבית שבה הופעל לחץ אדיר על מרשו, הכול מסתיים בכתב אישום מינורי והעברה הטריוויאלית 'קשירת קשר לביצוע שרות עבור התאחדות בלתי מותרת'".

לדברי עוה"ד וקים, "זה הסולם שהשב"כ והמשטרה מצאו כדי לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפסו בתחילת החקירה. כתב האישום אומר במפורש כי מרשי נפגש עם עיתונאים שלטענת המדינה הם פעילי חמאס ותכננו לפעול במסגרת השידורים לחזק את דעת הקהל נגד פעילות צבא ארה"ב באפגניסטן ותמיכה בהתנגדות הפלסטינית, אולם הדברים לא יצאו לפועל מאחר שאין להם שום השפעה על לוח השידורים באל ג'זירה".

עברה נוספת היא מפגש עם בכיר החמאס אוסמה חמדאן, במסגרת מסיבת עיתונאים. עוה"ד וקים הוסיף כי ההחלטה לקבל את העסקה לא היתה קלה עבורו אולם בסופו של דבר הוחלט לאמץ עמדה זו בהתייעצות עם עלאווי ועם מנהליו באל ג'זירה, מחשש שהמשפט ייארך חודשים ארוכים, וזאת - למרות שהוא ומרשו משוכנעים שלא בוצעו שום עברות. "אנחנו בטוחים שהמעצר והחקירה התמקדו בהיותו עיתונאי בכיר באזור רגיש כמו אפגניסטן שיש לו מערכת קשרים מסועפת עם כל הגורמים ולכן ברור שהחקירה גם היתה עבור שרותי ביון אחרים", הוסיף.

תמונת סעמר עלאווי בידי אמו בת ה-76צילום: אי-פי

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ