השב"כ: להפסיק את תקצוב ישיבת "עוד יוסף חי"

בראש הישיבה עומד הרב יצחק שפירא, מחבר הספר "תורת המלך". ההמלצה ניתנה על בסיס מידע מודיעיני לפיו רבנים מעודדים תלמידים לפגוע בערבים

חיים לוינסון
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים113
חיים לוינסון
עמוס הראל

שירות הביטחון הכללי המליץ למשרד החינוך להפסיק מיד את התקצוב לישיבת "עוד יוסף חי" שביצהר, בשל מידע מודיעיני שלפיו רבנים בכירים בישיבה מעודדים את תלמידיהם לפגוע בערבים.

ישיבת עוד יוסף חי פועלת בהתנחלות יצהר שליד שכם. הישיבה היא שם כולל לכמה מוסדות, הכוללים בין היתר ישיבה גבוהה, ישיבה תיכונית, פנימייה, כולל לאברכים והוצאה לאור שפרסמה בין היתר את הספר "תורת המלך", העוסק בבירור הלכתי בדבר התנאים שבהם מותר להרוג גויים. בראשות הישיבה עומד מחבר "תורת המלך", הרב יצחק שפירא. נשיא הישיבה הוא הרב יצחק גינזבורג.

באחרונה הוציא אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, צווי הרחקה משטחי הגדה המערבית לכמה מתלמידי הישיבה בהמלצת השב"כ. הרקע להחלטה הוא חשד שגורמי ביטחון מגדירים כמבוסס, שלפיו המורחקים היו מעורבים בפעילות נגד ערבים. מדובר בין היתר בחשדות בדבר פעולות "תג מחיר" (שהשב"כ וצה"ל מגדירים כיום כ"טרור יהודי") ובהן הצתת מסגדים בכפרים פלסטיניים סמוכים. בעבר תועד ראש הישיבה יצחק שפירא יורד יחד עם תלמידיו לעבר הכפר הערבי הסמוך. התלמידים יידו אבנים וראש הישיבה צפה במעשה.

הרב יצחק שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי

הישיבה מקבלת כיום תקציב מארבעה סעיפים שונים בתקציב משרדי הממשלה. בשנת 2009 קיבלה עבור מימון פעילות הישיבה התיכונית 468 אלף שקלים ולישיבה הגבוהה 847 אלף שקלים. הישיבה נעזרת גם בתקציב ממשרד הרווחה בפרויקט לשיקום נוער חרדי נושר ומקבלת 707 אלף שקלים למטרה זו ועוד 156 אלף שקלים להפעלת פנימייה. בסך הכל קיבלה הישיבה 2,178,000 שקלים מהמדינה ב-2009.

בינואר האחרון, בעקבות פניות של התנועה הרפורמית, הוחלט במשרד החינוך בתיאום עם המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, כי לא יועבר הכסף לישיבה הגבוהה. לאחר לחצים פוליטיים, קיבלה הישיבה באפריל מכתב כי הכסף יוחזר אך עד עתה הסכום לא הוחזר לישיבה.

באתר הישיבה נכתב בחודש יולי השנה כי "שי ניצן וחבריו בפרקליטות המדינה אינם מסתפקים במרדף אובססיבי אחר כל מה שקשור לספר ‘תורת המלך', אלא מוסיפים להתנכל לישיבה בכל דרך אפשרית. הם יכולים לזקוף ‘לזכותם' את העובדה שכבר עשרה חודשים התקציבים לישיבה מוקפאים לגמרי! בנוסף, אנו נתקלים בקשיים גם בתקציבים המיועדים לישיבה הקטנה ‘דורשי ייחודך'. רק באחרונה נודע לנו כי כבר לפני שנה הורה שי ניצן (שוב...) למשרדי ממשלה המעבירים תקציבים לישיבה להחמיר ולדקדק אתנו בכל הנהלים".

באחרונה התערב גם השב"כ בסוגיה בשל מידע על מעורבות תלמידים בישיבה באלימות. ל"הארץ" נודע כי השב"כ פנה לפני כחודש למשרד החינוך והמליץ שלא להעביר כסף לישיבה. בין נציגי השב"כ לנציגי משרד החינוך התקיימו שתי ישיבות בחודש האחרון, שבהן הוצגה עמדת השב"כ. ככל הידוע, לעת עתה טרם התקבלה במשרד החינוך החלטה סופית בנושא. בישיבה מתכוונים לעתור לבג"ץ אם תופסק העברת התקציב.

מהשב"כ נמסר בתגובה כי "בידי שירות הביטחון הכללי הצטבר מידע רב על אודות תלמידים בישיבות ‘עוד יוסף חי' ו'דורשי ייחודך' באשר למעורבותם בפעילות בלתי חוקית, חתרנית ואלימה המופנית כלפי פלסטינים וכוחות הביטחון. מהמידע עולה בין השאר כי רבני הישיבה וראשיה מודעים לחלק מהפעילות, אינם מונעים אותה ואף מאפשרים לתלמידים לקחת בה חלק. לאור האמור לעיל העביר השב"כ, בתיאום עם משרד המשפטים, למשרד החינוך את המידע והמלצה לשקול את הפסקת מימון המדינה את הישיבות".

עו"ד יצחק בם, המייג את ישיבת "עוד יוסף חי" מסר בתגובה: "כאשר נתבקש השב"כ לתת שמות של מתפרעים, השם היחיד שהוא יכול היה לספק היה שמו של תלמיד שסולק מן ישיבה בגלל בעיות התנהגות. אנחנו מקווים כי משרד החינוך מפעיל שיקול דעת עצמאי ואינו פועל כמריונטה בידי השב"כ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ