נתניהו: "אני יכול להביא שלום, עבאס עושה טעות נוראה"

בראיון ששודר הלילה בארה"ב אמר ראש הממשלה כי ירושלים מאוחדת אינה תנאי מוקדם למשא ומתן

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בראיון ששודר הלילה (שלישי) בתוכניתו של צ'רלי רוז בערוץ פי-בי-אס האמריקאי, כי הוא חושב שהוא "יכול להביא את העסקה, את השלום", וכי הפלסטינים "שוב עושים טעות נוראה".

"אני מוכן להיכנס למו"מ בכל זמן ובכל מקום, בלי תנאים מוקדמים. פשוט תעשו את זה. זה פשוט, אבל הם מסבכים את זה כל כך. זה כמו בפרסומת של נייקי, פשוט תעשה את זה. ואני מוכן פשוט לעשות את זה", אמר נתניהו."יש להם פה ראש ממשלה טוב שיכל לקחת את הקואליציה הזאת, את הקונסנסוס בישראל, שביטאתי בנאום באו"ם, ולעשות שלום", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הסכים שכשלון פתרון שתי המדינות הוא לא אינטרס של ישראל. "אני לא רוצה שהאוכלוסייה הפלסטינית תהפוך לאזרחי ישראל או נתיני ישראל. אני רק רוצה לוודא שהמדינה הזאת לא הופכת למיני-איראן שיכולה להשמיד את המדינה היהודית האחת והיחידה".

נתניהו הדגיש שהוא רוצה לראות את ירושלים מאוחדת, אך הוסיף ש"אלה אינם תנאים מוקדמים לשיחות, אלה עמדות במשא ומתן. העמדות הסופיות יוצאות מהמשא ומתן. זה אפילו טיפשי לומר: "טוב, אני מציע אחוז זה של האדמה - בשביל זה מיועד המשא ומתן, ואני לא שומע את עבאס מציע כלום. בשנתיים וחצי הוא הסכים לדבר אתי רק שש שעות. יש לנו פה סכסוך בן מאה שנה לפתור, שש שעות, זה כל מה שאתה נותן?"

בשלב מאוחר יותר של הראיון אמר נתניהו כי "אני לא חוזר לקווי 67'", והדגיש שגם הנשיא אובמה הסכים עם זה.

"יש לנו הבדלים מסוימים על נקודות, אבל למען האמת אנחנו מאוד קרובים בדברים המרכזיים", אמר נתניהו כשדיבר על הנשיא האמריקאי ברק אובמה. "הוא נתן נאום מאוד חזק באו"ם שהגן על זכותה של ישראל להגן על עצמה, הגן על החיבור שלנו לארץ ההיסטורית שלנו, שזה משהו שנשכח על-ידי הנשיא עבאס. שיתוף הפעולה הביטחוני מצוין. היו לנו הבדלים לגבי הגבולות, אבל על זה עובדים במשא ומתן, ואנחנו מסכימים לגבי זה".

נתניהו סיפר על הקושי שלו לקדם את תהליך השלום מול חלק מחברי הקואליציה, אך אמר שהוא הודיע להם ש"כולכם יכולים לומר את דעתכם, אך אנו חייבים את זה לעם ישראל, תהליך שבו נראה אם הפלסטינים נותנים לנו שלום שאנו מוכנים לחיות אתו", ואף חבר קואליציה לא מונע ממני לעשות זאת".

נתניהו דחה את הביקורת כלפיו, כולל זו של פרשן ניו יורק טיימס תומס פרידמן. "לכותבי הטורים האלה אין אחריות - הם כתבו משהו ולמחרת זה נזרק, אבל אני אחראי על ההחלטות להגן על ארצי בתקופה של טלטלה. אני לא רוצה שלום בכאילו".

בהתייחסו לתוכנית הגרעין האיראנית, נתניהו אמר ש"אני מקווה שכולנו נבין שחייבים לפעול בזמן. היעד האיראני של להשיג פצצה גרעינית מתקרב עם כל יום שעובר". עם זאת, נתניהו סרב לנקוב בהערכה של כמה זמן זה ייקח.

"זה הרבה יותר קרוב ממה שזה היה לפני כמה שנים. גם אם היו להם בעיות, הם מתקדמים והם מאוד נחושים. הנשיא אובמה אמר שהוא נחוש למנוע מאיראן נשק גרעיני. השלום עם הפלסטינים לא יעצור את הסרכזות, אך אם עוצרים את הסרכזות באיראן אפשר להפוך את השלום עם הפלסטינים לקל יותר, כי החמאס יהפוך לחסר משמעות, כמו קובה בלי בריה"מ".

כשנשאל האם הוא יחכה לאישור האמריקאי במקרה שיחליט לתקוף את איראן, אמר: "ישראל היא מדינה ריבונית. אנו שומרים על זכותנו להגן על עצמנו. אך לא אגיד מעבר לזה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ