ארה"ב מגנה את אישור הבנייה בגילה: הבנייה בהתנחלויות אינה לגיטימית

הוועדה המחוזית אישרה את בניית 1,100 יחידות דיור מעבר לקו הירוק בירושלים. הרשות הפלסטינית והאיחוד האירופי תקפו גם הם את ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה היום (שלישי) תוכנית להקמת 1,100 יחידות דיור בשכונת גילה בעיר, זאת למרות מורת רוח שהביע הממשל האמריקאי בזמנו מהתוכנית, שמרחיבה את גבולות השכונה שמעבר לקו הירוק.

בעקבות ההחלטה אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי כי "מעשים אלה לא תורמים לחידוש המשא ומתן הישיר. אנו מעלים סוגיות אלה עם ממשלת ישראל וממשיכים להבהיר את עמדתנו בנושא, שהיא: כמו כל ממשל אמריקאי במשך עשרות שנים, אנו לא מקבלים את הלגיטימיות של המשך בניית ההתנחלויות. אנו מאמינים שההתרחבות שלהם פוגעת לא רק במאמצי השלום ופתרון שתי המדינות, אלא גם בעתיד מדינת ישראל".

‫הדוברת, ויקטוריה נולנד, הוסיפה כי "אנו מאוכזבים עמוקות מההודעה של ממשלת ישראל על אישור הבניה של 1,100 יחידות דיור במזרח ירושלים. אנו רואים את זה כלא תורם למאמצינו לחדש את המו"מ הישיר בין הצדדים. זה תקופה ארוכה קראנו לצדדים להימנע ממעשים הפוגעים באמון, כולל בירושלים".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, קראה "להפוך את ההחלטה", שכן היא חותרת תחת המשא ומתן לשלום עם הפלסטינים. היא הוסיפה כי היא שמעה על התוכנית "בצער רב". לדברי אשטון, התרחבות ההתנחלויות "מאיימת על יישום פתרון שתי המדינות המוסכם על הצדדים", ובתמיכת האיחוד האירופי, ארצות הברית, רוסיה והאו"ם.

בניה בגילהצילום: בר און דניאל

ממשרד ראש הממשלה הפלסטיני נמסר כי "ראש הממשלה הישראלי טוען כי אין לו תנאים מוקדמים (למשא ומתן), אבל החלטתו מציבה תנאים מוקדמים. הוא אומר שלא צריכים להינקט צעדים חד צדדיים, אך אין צעד יותר חד-צדדי מאשר בנייה חדשה ונרחבת על אדמה פלסטינית. ראש ממשלת ישראל אמר לאו"ם שהוא הגיע כדי לומר את האמת, אבל החלטתו היא שאומרת את האמת".

התוכנית להקמת יחידות הדיור בגילה הוגשה על ידי חברת הימנותא, שהיא חברת בת של הקרן הקיימת לישראל, ועתה היא מופקדת להתנגדויות הציבור במשך 60 יום. לאחר מכן היא תאושר סופית. במסגרת התוכנית יבנו 20% של יחידות דיור קטנות שמיועדות לזוגות צעירים, זאת בהתאם להנחיית שר הפנים, אלי ישי. כמו כן כוללת התוכנית בניית טיילת, מבני ציבור, בתי ספר, מרכז מסחרי ועוד.

המשבר סביב הבנייה בגילה פרץ לפני כשנתיים, כאשר הועדה אישרה תוכנית אחרת לבנייה נרחבת בשכונה. היה זה המשבר הראשון עם הממשל האמריקאי בשל בנייה בשכונות ירושלים שמעבר לקו הירוק.

מפלגת מרצ גינתה אף היא את ההחלטה על הבנייה בגילה. "ההחלטה לאשר את הבניה דווקא בימים אלו בהם האו"ם דן בבקשה הפלסטינית להכרה היא הזויה ומעידה על הנתק שבו שרוי רוה"מ נתניהו שבוחר להתעלם מהלחץ שמפעיל העולם על ישראל ומהסכנה לבידוד בינלאומי, ובוחר מנגד להיכנע ללחצים שמפעילה הקואליציה הימנית שלו ולתכתיבי המתנחלים. ממשלת נתניהו מוכיחה פעם אחר פעם שהיא סרבנית שלום במהותה שפועלת להרחיק כל סיכוי להסדר מדיני. אנו מקווים כי בחודשיים הקרובים, תקופת הערעורים, תבוטל התוכנית", נאמר בהודעת המפלגה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ