מכתב הקצינים - מודל 2011

חיילים וחיילות מילואים חותמים בימים אלו על מכתב מחודש, זהה למכתב הראשון, וקוראים לראש הממשלה להיכנס מיד למשא ומתן עם הפלסטינים.

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

33 שנים אחרי ששלחו קצינים מכתב גלוי לראש הממשלה דאז, מנחם בגין, חיילים וחיילות מילואים חותמים בימים אלו על מכתב מחודש. נוסח המכתב זהה למכתב הקצינים הראשון וקורא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להיכנס מיד למשא ומתן עם הפלסטינים.

"אנו כותבים לך תוך חרדה עמוקה. ממשלה שתעדיף קיום מדינת ישראל בגבולות ארץ ישראל השלמה על קיומה בשלום תוך יחסי שכנות טובה תעורר בנו הרהורים קשים", נכתב במכתב הזהה. "ממשלה שתעדיף קיום יישובים מעבר לקו הירוק על חיסול הסכסוך ההיסטורי והשכנת מערכת יחסים נורמאלית באזורנו, תעורר אצלנו סימני שאלה לגבי צדקת דרכנו".

יוזם החתימה המחודשת, איתי מזרב, מפקד פלוגת חי"ר במילואים ופעיל בתנועת "שלום עכשיו", הסביר כי היוזמה למהלך נעוצה בהחלטה של פעילי התנועה, וכי המכתב הוא "אחד-לאחד אותו נוסח, עם שינוי אחד – המען, מבגין החלפנו לנתניהו". מזרב מציין כי עד היום נאספו כ-150 חתימות של קצינים וקצינות. בכך, מתקנים אנשי היוזמה המחודשת את העוול שנעשה בעת ההחתמה ב-78', כאשר חותמי המכתב הורכבו מגברים בלבד. "זה גם תיקון היסטורי, מה שאנחנו עושים עכשיו. אנחנו רוצים להכפיל את מספר החותמים מבעבר, ובנוסף לעשות מבצע של חידוש החתמה עבור כל אותם אנשים שחתמו על אותו מכתב מקורי", אומר מזרב.

אחד מאותם חותמים חדשים-ישנים הוא יפתח יעקב, בעל עיטור המופת ומפצועי קרב החווה הסינית. יעקב, שחתם על המכתב המקורי והיה ממקימי "שלום עכשיו", מסביר כי הסיבה לחתומה המחודשת נעוצה ב"זיכרון הקצר של כולנו. כדאי להזכיר מדי פעם למי שיושב למעלה שהוא לא אחראי על המלחמה – אלא על השלום".

על מכתב הקצינים, שנשלח ב-1978 לראש ממשלת ישראל דאז, מנחם בגין, חתמו 348 חיילים וקציני מילואים, והוא קרא לחתירה לשלום עם מצרים ולהעדפת השגת השלום על פני רעיון ארץ ישראל השלמה. לימים, תוביל התמיכה במכתב ובעקרונותיו להקמתה של תנועת "שלום עכשיו".

איתי מזרבצילום: מילרוד מוטי

"יש חשש גדול מאוד שהמדיניות של נתניהו תביא לגל אלימות נוסף, אנחנו חייבים להשמיע קול אחר, שאומר שניתן למנוע את העימות עם הפלסטינים בשדה הקרב". אומר יריב אופנהיימר, מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ