רה"מ תמך, אך השמינייה לא החליטה לגבי הצעת הקוורטט

פורום השרים נועד אמש עד השעה 2 לפנות הבוקר, אך טרם הוחלט האם לתמוך בהצעה לפיה ישראל והפלסטינים יתחייבו להשיג הסכם עוד סוף 2012

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

פורום שרי השמינייה וראש הממשלה בנימין נתניהו לא הצליחו להכריע בישיבתם אמש (שלישי) האם לתמוך במתווה הקוורטט לחידוש המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית. השמינייה התכנסה לדיון לתוך הלילה והצפי היה שההצעה תאושר בעקבות נטייתו של נתניהו לתמוך בה, אך אחרי כמה שעות דיונים לא הגיעו השרים להסכמה על המהלך.

מדובר במתווה שאפתני לחידוש התהליך המדיני, הכולל בתוכו לוח זמנים קצוב: ישראל והרשות יתבקשו לחדש בתוך חודש את המשא ומתן הישיר ביניהן, להציג בתוך שלושה חודשים הצעות בנושאי גבולות ובטחון ולהגיע להסכם סופי עד סוף 2012. בנוסף, הקוורטט הכריז על כינוס ועידת שלום בינלאומית במוסקווה. שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, הציגה את היוזמה המדינית ביום שישי שעבר במסיבת עיתונאים במטה האו"ם.

נתניהו כבר הבהיר בימים האחרונים שהוא שוקל להשיב בחיוב להצעה, על אף הסתייגותו מלוחות הזמנים שנקבעו בה. "אם הקוורטט קורא לשיחות ישירות ללא תנאים מוקדמים, אני חושב שזה דבר חשוב", אמר נתניהו בראיון לחדשות 10 השבוע. בצד הפלסטיני היו מסוייגים יותר מההצעה וגורמים מדיניים בישראל אף העריכו כי יו"ר הרשות אבו-מאזן יעדיף להשקיע מאמצים במיצוי הבקשה להכרה במדינה הפלסטינית באו"ם, על פני חתירה לחידוש הדיאלוג עם ישראל. בשיחה שקיים עם כתבים במטוסו ביום ראשון האחרון, בדרכו לרמאללה, אמר אבו מאזן כי בכוונתו ללמוד את הצעת הקוורטט עם ההנהגה הפלסטינית, "כל יוזמה שלא תכלול את הקפאת הבנייה בהתנחלויות ואת ניהול המו"מ על בסיס גבולות 1967 לא תהיה מקובלת עלי", אמר.

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי דחה באחרונה את הצעת הקוורטט לחידוש המשא ומתן בין הרשות הפלסטינית לישראל. מלכי טען כי הצעת הקוורטט אינה מספיקה, מאחר שאינה כוללת התייחסות לעצירת הבנייה בהתנחלויות, ולנסיגה ישראלית לקווי 67. אל-מלכי אמר את הדברים בראיון לרדיו קול פלסטין.

נתניהו בעצרת האו"ם, בשבוע שעברצילום: לע"מ

בהודעה שפרסם הקוורטט הוא קרא לישראל והפלסטינים להימנע מצעדים פרובוקטיביים כדי שהמשא ומתן יהיה יעיל. הודעת הקוורטט לא כללה כל התייחסות לסוגיות הליבה כגון קווי 67' או המדינה היהודית. הדבר נבע מכך שגם ישראל וגם הפלסטינים לא הביעו הסכמה לנוסח המוצע. בהודעה נמסר כי חברות הקוורטט רושמות לפניהן את העובדה שיושב ראש הרשות אבו מאזן הגיש בקשה למועצת הביטחון להתקבל כחברה מלאה באו"ם.

בעקבות הדברים אמרה שרת החוץ האמריקאית הילארי קלינטון לכתבים, כי הממשל "מרוצה מהצהרת הקוורטט, המייצגת את תפיסת העולם המקובלת על הקהילה הבינלאומית היום לגבי יכולתם של הצדדים להגיע לשלום. אנו קוראים לשני הצדדים לנצל את ההזדמנות".

שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר הוסיף כי ההצהרה כוללת צעדים ברורים. "אני מקווה מאוד כי הצדדים יגיבו בחיוב", אמר בליר. "המנהיגים צריכים לשלב את הפנייה למועצת הביטחון של האו"ם על הסיכוי למשא ומתן. הוא הדגיש כי הנושאים צריכים להיפתר בין הישראלים והפלסטינים עצמם. "הדרך הטובה ביותר להחליט על הנושאים היא לשבת ולדון בהם", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ