מה קורה כשהגבול בין הרשות לישראל עובר בין הסלון למטבח

בית הדין האזורי לעבודה שלל ממשפחת בדריה ממזרח ירושלים את מעמד התושבות. הסיבה: 65% משטח הבניין שבו הם גרים נמצאים מחוץ לתחום השיפוט של הבירה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

משפחת בדריה מהכפר עקב שבמזרח ירושלים נהגה לשלם באופן קבוע תשלומי ארנונה וביטוח לאומי - עד שלפני שנתיים הוחלט כי ביתם אינו בנוי לחלוטין בתחומי שיפוט העיר, ותושבותם נשללה. הסיבה: במדידות שערך הביטוח הלאומי התברר כי כי רוב שטחו של הבניין נמצא מחוץ לתחום שיפוט העיר. המשפחה, שאיבדה את זכויותיה בביטוח לאומי ובביטוח הבריאות ממלכתי, החליטה להגיש תביעה לבית הדין האזורי לעבודה להשבת מעמד התושבות. אולם, לפני כשבועיים דחה בית הדין את התביעה והותיר את המשפחה ללא המעמד.

על פי מרכז המיפוי הממשלתי, 65% מהבניין נמצאים בשטחי הרשות הפלסטינית ורק 35% ממנו בשטחי ישראל. ככל הנראה, בתוך הבניין, ממוקמת הדירה הפרטית של משפחת בדריה ברובה דווקא בשטח השיפוט של הבירה. כמו כן, בני המשפחה משלמים בקביעות ארנונה לעיריית ירושלים - שהכירה בכך שהבית נמצא בשטח ישראל - ולמרות זאת, לא התקבלה תביעתם.

המקרה הזה אינו הראשון. בשנים האחרונות אירעו כמה מקרים שבהם הביטוח הלאומי הודיע למשפחות במזרח העיר על ביטול מעמד התושבות שלהם, על כל הכרוך בכך מבחינת זכויותיהם הסוציאליות, בעקבות מדידות חדשות שגילו כי הבית נחצה על ידי הגבול שבין ישראל לשטחי הרשות. על פי החוק, אם תושב מזרח ירושלים מתגורר מחוץ לגבולות העיר הוא מאבד את מעמדו החוקי בה.

במקרה אחר, של תושבת ענתא דיאנא קורד - שנידון לפני כשנתיים בבית הדין לעבודה - הידרדר הדיון המשפטי לשאלה היכן מוקם חדר השינה שבו נהג לישון בעלה המנוח של דיאנא. האם מיטתו היתה בתחומי העיר, או שמא בתחומי הרשות הפלסטינית? על פי השאלה הזו נקבעה זכותה של אלמנתו לקצבת שארים. גם במקרה ההוא, לא הועילה העובדה שעיריית ירושלים החשיבה את הבית בשטח ישראל, וגבתה ארנונה מהמתגוררים בו. התביעה כמו גם הערעור נדחו - ודיאנא איבדה את זכותה לקבלת קצבה. "מדובר באלמנה עם ילדים שאין לה הכנסה. לא היתה לה שום דרך לדעת שהבית שלה מחוץ לירושלים. עכשיו לא רק שביטלו לה את קצבת השארים גם מבקשים ממנה להחזיר מאות אלפי שקלים", אומר עו"ד פיראס אבו אחמד, שייצג אותה.

המודד אשרף חאג' יחיא, שמדד את הבית של משפחת בדריה, מסביר שכל סטייה של מילימטר בקו המשורטט על המפות - משמעותה במציאות חמישה מטרים. כך, טעות של שני מילימטרים בשרטוט יכולה להעביר בניין שלם מישראל לרשות, ולהפך. אולם, בית המשפט קבע כי משפחת בדריה לא הביאה הוכחות לטענה שרוב דירתם נמצא בישראל, אף שהבניין בו היא שוכנת נמצא ברובו בשטחי הרשות. בית המשפט גם קבע שההחלטה לקבוע את התושבות על פי מיקומו של הבניין ולא על פי החלוקה הפנימית של כל דירה היא סבירה. "על פי העובדות שאינן במחלוקת ועל פי הראיות שקיימות בתיק, הדירה בה גרים התובעים מצויה במבנה שרוב שטחו מצוי מחוץ לתחום מדינת ישראל ומיעוט שטחו מצוי בתחום ישראל", קבעו השופטים. עו"ד רמזי נדאף, שייצג את המשפחה, הודיע שבכוונתו לערער על ההחלטה.

מעמותת עיר עמים, שחשפה את המקרה, נמסר: "ישראל אינה חוסכת מאמץ כדי לדחוק את רגליהם של הפלסטינים מירושלים. הפסיקה האבסורדית הזאת ממחישה את היותם של הפלסטינים תושבים על תנאי, והיא רק קצה הקרחון לשורה של תקנות וחוקים שנועדו לפגוע במעמדם ובזכויותיהם של הפלסטינים בעיר".

בתוך כך, נתוני סקר חדש מראים שלמרות הקשיים תושבי מזרח ירושלים מרוצים, באופן יחסי, מחייהם בריבונות הישראלית. על פי הסקר, שנערך על ידי מכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון בשיתוף המרכז הפלסטיני לדעת קהל ואוניברסיטת פרינסטון, כמעט מחצית מהפלסטינים במזרח ירושלים מעדיפים להישאר בריבונות ישראלית. מתוצאות הסקר עולה עוד שרק 23% הצהירו שיעדיפו בוודאות אזרחות פלסטינית על פני אזרחות ישראלית. זאת ועוד, 42% אמרו כי אף יעדיפו לעבור לשכונה אחרת כדי להישאר בשליטה ישראלית.

בעיריית ירושלים הביעו שביעות רצון מתוצאות הסקר ובמיוחד מהציונים הגבוהים, יחסית, שקיבלו העירייה וראש העיר, ניר ברקת. מהסקר עולה כי ברקת זוכה לפופולריות של 34% בקרב תושביו הפלסטינים, יותר מהשייח ראאד סלאח (33%) ונשיא ארה"ב ברק אובמה (20%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ