תחקיר צה"ל: ליקויים חמורים בהריגת הפלסטיני בקוסרא

התחקיר קובע שהמפקדים שגו שלא מנעו מהמתנחלים לעורר פרובוקציה בשבוע שעבר, אך נקבע שבשל סכנת חיים לא היה מנוס משימוש באש חיה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

התחקיר הצבאי של התקרית בכפר קוסרא, מצפון לרמאללה, שבה נהרג פלסטיני מירי חיילי צה"ל ביום שישי האחרון, מעלה ליקויים חמורים בתפקוד הכוח שפעל בכפר. מנתוני ביניים של התחקיר, שעדיין מתנהל, עולה כי שורה של שגיאות מקצועיות לצד סובלנות יתר שגילו מפקדים בשטח לפרובוקציה שנקטו מתנחלים, הביאו למותו של האיש, עיסאם בדראן, בן 34. התקרית אירעה שעות אחדות לפני נאום יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) באו"ם ועבאס אף הזכיר את ההרוג בנאומו.

התקרית בקוסרא היא המשך ישיר למתיחות השוררת בין תושבי הכפר למתנחלי המאחזים בעמק שילה בשנים האחרונות. בשנה האחרונה מנו במערכת הביטחון לא פחות מ-14 תקריות שבהן תקפו מתנחלים, רובם אנשי המאחז אש-קודש (ומאחז קטן נוסף שפונה, עלי-עין) את שכניהם הפלסטינים. באזור זה, הנתונים שבידי צה"ל מצביעים באופן מובהק על כך שהצד הישראלי הוא שיוזם את מרבית ההתקפות והפרובוקציות, ששיאן בהצתת מסגד בקוסרא לפני כחודש.

ביום שישי ירדה קבוצה של כ-15 מתנחלים מהמאחזים לקיים תפילה בוואדי הצמוד לכפר הפלסטיני. אף שמפקד הגדוד מחטיבת "כפיר" זיהה מראש את המקום כנקודת חיכוך אפשרית וריכז במקום כוחות, ואף שבסמכותם היה להכריז על הוואדי כשטח צבאי סגור, לא חסמו המפקדים בשטח את דרכם של המתנחלים ואיפשרו להם להתקרב לפאתי הכפר.

אחרי הצתת המסגד הכריזו תושבי הכפר, בסיוע הרשות הפלסטינית, על הקמת מעין "משמר אזרחי" מקומי להגנה מפני המתנחלים. כשהבחינו תצפיתנים מהכפר בירידת המתנחלים, הזעיקו מאות תושבים למקום. הפלסטינים יידו אבנים על המתנחלים והחיילים פעלו להפריד בין המחנות. לאחר שהרחיקו את המתנחלים, הוחלט על פינוי הכוחות מהכפר. אולם, בשל אי הבנה בין המפקדים נותר כוח ובו פחות מעשרה חיילים, בפיקוד מ"מ, מבודד ליד הבתים הקיצוניים של הכפר.

החיילים הותקפו באבנים. מרביתם נפגעו, אולם הפגיעות היו קלות יחסית כיוון שחבשו ציוד מגן חדיש. בשלב זה, הגיע מפקד פלוגה וחילץ את הכוח הנצור, אך אז נקלע למצוקה בעצמו. המ"פ ושלושת החיילים שעמו נקלעו לעמדת נחיתות והותקפו בידי עשרות פלסטינים שיידו בהם אבנים מטווח קצר. לאחר שירי גז מדמיע וקליעי גומי לא הועילו, קיבל המ"פ אישור לירי מבוקר של אש חיה אל המפגינים שמעליו. חייל ירה שני קליעים לעבר מי שהמ"פ זיהה כמוביל ההתפרעות. הירי כוון לחלק הגוף התחתון, אולם הפלסטיני נפגע במותנו והקליע יצא מצווארו.

מהתחקיר, שטרם סוכם, עלה כי היו ליקויים בהתנהלות הכוחות - מהעובדה שלא חסמו את דרכם של המתנחלים, דרך הנתק עם החיילים ועד לאופן החילוץ. עם זאת, נראה שהחיילים פעלו במצב שבו היתה סכנה לחיים ובשלב זה כבר לא היה מנוס משימוש מבוקר באש חיה, כפי שנעשה. בפרשה נפתחה גם חקירת מצ"ח, בהתאם להנחיות החדשות של הפרקליטות הצבאית שנכנסו לתוקף באפריל השנה ומחייבות חקירה פלילית בכל מקרה של הרג פלסטיני.

בצה"ל הוחלט בשלב זה שלא לפזר את כוחות התגבור שהוצבו בגדה המערבית לקראת הפנייה הפלסטינית לאו"ם. כמה גדודים נוספים יישארו בגדה, לפחות לימים אחדים. הסיבה העיקרית להחלטה היא העלייה התלולה במספר התקריות שמוגדרות כ"פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) עממי" - בעיקר יידוי אבנים על מכוניות ישראליות וכן כמה ניסיונות חדירה להתנחלויות וניסיון לדרוס חיילים. ביום שישי נהרגו תושב קרית-ארבע אשר פלמר ובנו התינוק יהונתן כשמכוניתם התהפכה מצפון לחברון, כנראה לאחר שפלסטינים יידו אבנים ממכונית חולפת על מכוניתם.

בשבוע האחרון עלו פי שלושה תקריות יידוי האבנים. בפיקוד המרכז סבורים כי נוכחות מתוגברת של כוחות בשטח יכולה לסייע בבלימת ההסלמה וצמצום התקריות בכבישים. לעומת זאת, התיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית ממשיך להתנהל בצורה טובה. בימים האחרונים מנעו מנגנוני הביטחון הפלסטיניים כמה הפגנות אלימות שאמורות היו להתקדם אל מחסומי צה"ל. בצבא מתרשמים שהסיכון להפגנות שייצאו מכלל שליטה ירד במידת מה, אם כי הכוננות הגבוהה תימשך בזמן הקרוב על רקע חוסר הוודאות המדיני. לאחר התלבטות, הוחלט במערכת הביטחון להטיל סגר על השטחים בראש השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ