אפקט יחימוביץ': לבני מוכנה להקדים את הפריימריז בגלל הלחץ של מופז

יו"ר קדימה שוקלת להקדים את הבחירות לראשות המפלגה, "כדי להפסיק את רעשי הרקע". יחימוביץ' ופרץ נפגשו והכריזו כי ישתפו פעולה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר קדימה, ציפי לבני, שוקלת להכריז על הקדמת הפריימריז במפלגתה. גורם פוליטי המקורב לה אמר אתמול כי "לבני קרובה לקבל את החלטתה בעניין והיא תעשה זאת, כנראה, לאחר החגים". לדבריו, מקורביה מפעילים עליה לחץ בעניין זה כבר חודשים אחדים.

הקדמת הפריימריז נועדה לבלום את הביקורת שמותחים על לבני בכירי המפלגה, שאול מופז, אבי דיכטר ומאיר שטרית. לפי ההנחה בסביבת לבני, אם הם יפסידו בפריימריז, הם לא יוכלו להוסיף להתנצח עמה. השלושה התמודדו נגדה בבחירות הקודמות וצפויים לעשות זאת, כנראה, גם הפעם.

תקנון המפלגה קובע כי הבחירות לרשימת קדימה יתקיימו שלושה חודשים לפני הבחירות הכלליות - המתוכננות לסוף 2013. אבל על פי ההערכות במפלגה, הבחירות הפנימיות יתקיימו כבר ב-2012.

אחד מחברי הכנסת במפלגה אמר כי "שלושת חברי הכנסת האלה מקיזים את דמה של לבני. התמודדות בבחירות המקדימות היא אינטרס שלה, והיא צפויה להביס אותם בלי בעיה. ברגע שיתקיימו הבחירות והיא תנצח, זה ישתיק אותם, יבטל את כיסי ההתנגדות בתוך המפלגה ויגרום לכולם להירתם ולנצח בבחירות". אותו חבר כנסת הוסיף כי "כל חברי הכנסת של המפלגה, גם יריביה של לבני, הם חפצי חיים. מרגע שיבינו שהיא היו"ר, הם יתיישרו וישתפו פעולה. הם הרי רוצים להבטיח את מקומם כשרים בכירים בממשלה הבאה".

אתמול התקיימה פגישת עבודה ראשונה בין יו"ר מפלגת העבודה הנבחרת, שלי יחימוביץ', למפסיד בהתמודדות בשבוע שעבר, ח"כ עמיר פרץ. השניים נפגשו בבית ארלוזורוב בתל אביב, ודנו בשיתוף הפעולה ביניהם. מערכת הבחירות האחרונה היתה ייצרית, ובין השניים הוחלפו לא פעם מהלומות מילוליות. שיא העימותים היה הקטטה שפרצה בין פעיל של יחימוביץ' לפעיל במטה פרץ, לעיני יחימוביץ', בקלפי שבה הצביעה.

בשבוע שעבר התנה פרץ את המשך פעילותו בצמרת העבודה בשיתוף הפעולה של יחימוביץ'. "מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחיקוך", אמר בנאום שנשא בכנס פעילים.

הפגישה אתמול התקיימה באווירה טובה יותר מבעבר: השניים דנו בעניינים החברתיים ובתהליך המדיני, והחליטו להמשיך בשיתוף פעולה ולקדם הכנת תוכניות עבודה מפורטות למפלגה.

מיד לאחר פגישת פרץ-יחימוביץ', באה צמרת העבודה למפגן אחדות על מדשאת בית ברל, להרמת כוסית לכבוד השנה החדשה. פרץ ביקש לעלות ראשון לברך. לדבריו, "בבחירות פנימיות יש מאבקים ולפעמים נשארות צלקות. אבל עכשיו צריך לעבוד יחד". יצחק הרצוג אמר: "את כל היצרים אני שם בבקבוק וזורק לים. עכשיו צריך לעבוד יחד".

תגובות