85 אסירים ביטחוניים פתחו אתמול בשביתת רעב

האסירים שפתחו בשביתה מוחים על תנאי כליאתו של מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין, אחמד סעדאת, ועל הפרדה בין אסירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים


85 אסירים פלסטיניים הכלואים בארבעה בתי סוהר שונים ברחבי הארץ פתחו אתמול (שלישי) בשביתת רעב במחאה על הפרדה בין אסירים. עד כה דחו השובתים שתי ארוחות שהוגשו להם בבתי הסוהר אשל, נפחא, קציעות ורמון.

את השביתה יזמו אסירים מהחזית העממית לשחרור פלסטין במחאה על כך שמזכ"ל הארגון, אחמד סעדאת, כלוא בהפרדה מזה מספר שנים. היום החליטו אסירים מארגונים נוספים להצטרף לשביתה למשך שלושה ימים. לאחר מכן, האסירים יחליטו על המשך צעדיהם.

האסירים הכלואים בארבעת בתי הסוהר העבירו מכתב לשרות בתי הסוהר (שב"ס) לפיו הם פותחים בשביתת רעב, אולם בשלב זה בשב"ס לא נערכים באופן מיוחד למהלך מאחר שהוא מוגדר כשביתת רעב רק כעבור 48 שעות, כלומר דחייה של שש ארוחות. עד כה לא מצליחים האסירים לצרף אליהם שובתים נוספים ונראה שמדובר בהתארגנות מצומצמת.

אחמד סעדאת במשפטו ב-2006צילום: באו באו

עורך הדין ג'וואד בולוס ממועדון האסיר הפלסטיני אמר ל"הארץ" כי נפתח משא ומתן בין ראשי האסירים והנהלת השב"ס במטרה להביא לפשרה בין הצדדים. לדברי בולוס, 20 אסירים פלסטיניים נמצאים בהפרדה מזה מספר שנים ולכן קמה מחאה על תנאים אלה וגם כנגד תנאים אחרים שנכפו עליהם, בעיקר בשנה האחרונה.

בשנים האחרונות הצליחו אלפי אסירים ביטחוניים לתאם ביניהם עמדות ולפתוח בשביתות רעב במקביל ב-20 בתי הכלא השונים, בניסיון להשיג מטרות שונות. ב-2009 פתחו כ-570 אסירים ביטחוניים בבתי הכלא בדרום בשביתת רעב, בעקבות מהומה שפרצה בכלא אשקלון. אז ביקשו האסירים למחות על הצרת צעדיהם, אחרי שבכליו של אחד האסירים נמצא פתק שבו תיעוד מדויק של כלא שקמה.

ב-2000 קיימו כל האסירים הביטחוניים שביתת רעב משותפת במשך חודש, וגם אז טענו שהשב"ס פגע בזכויות המגיעות להם. רב גונדר אורית אדטו, נציבת השירות אז, מינתה בעקבות השביתה ועדה מיוחדת שנועדה לבחון את מצבם של האסירים הביטחוניים. בעקבות המלצות הוועדה הורחב דרג המבקרים את האסירים, ואושרו שיחות טלפון עם קרובים במקרים מיוחדים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ