מרקל נזפה בנתניהו: הבנייה בגילה מעלה ספקות לגבי רצינות ישראל בנוגע למו"מ

בשיחה קשה שניהלה עם רה"מ הוסיפה קאנצלרית גרמניה כי היא לא מבינה כיצד התוכנית אושרה לאחר הבהרת הקוורטט כי יש להימנע מפרובוקציות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התקשרה היום (שישי)  לראש הממשלה, בנימין נתניהו, והביעה באוזניו כעס רב על אישור בנייתן של 1,100 יחידות דיור חדשות בשכונת גילה בירושלים.

מלשכתה של הקנצלרית נמסר שמרקל אמרה לנתניהו כי אישורי הבניה החדשים "יוצרים ספקות לגבי נכונותה של ממשלת ישראל להתחיל במשא ומתן רציני עם הפלסטינים".

"בהודעת הקוורטט היה תנאי ברור ולפיו הצדדים חייבים להימנע מצעדים פרובוקטיביים", אמרה מרקל לנתניהו והוסיפה כי "איני מסוגלת להבין כיצד רק כמה ימים אחרי הודעת הקוורטט מתפרסם דבר אישורן של 1,100 יחידות דיור חדשות".

בנימין נתניהו ואנגלה מרקלצילום: לע"מ

הקאנצלרית הבהירה לנתניהו בשיחה הקשה כי "על ממשלת ישראל מוטל כעת לסלק את הספקות לגבי רצינותה . זו אחריותכם". השיחה בין מרקל לנתניהו התקיימה בהמשך לשיחה אחרת שקיימה ביום שלישי עם יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) ביום שלישי.

בשיחתם קראה מרקל לעבאס לחזור לשולחן המשא ומתן בהקדם האפשרי בהתאם להודעת הקוורטט. אבו מאזן מצדו אמר למרקל כי מהודעת הרביעייה הבינלאומית הוא מבין שהמשא ומתן יתנהל על בסיס קווי 67 וכן שהימנעות מצעדים פרובוקטיביים משמעותה הפסקת הבנייה בהתנחלויות.

בשבועיים האחרונים דחפה מרקל יחד עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לפרסום הודעת קוורטט שתקרא לצדדים לחדש את המשא ומתן בהקדם האפשרי.

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה אמר לקאנצלרית כי הוא אינו רואה בגילה התנחלות אלא שכונה בבירת ישראל בה בנו כל ממשלות ישראל".

גם ארה"ב גינתה את הרחבת גילה מעבר לקו הירוק

התוכנית להרחבת שכונת גילה מעבר לקו הירוק כבר עוררה בעבר את מורת רוחם של האמריקאים, אולם ביום שלישי השבוע החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים לאשר את הקמתן של 1,100 יחידות דיור בשכונה.

בעקבות ההחלטה אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי כי "מעשים אלה לא תורמים לחידוש המשא ומתן הישיר. אנו מעלים סוגיות אלה עם ממשלת ישראל וממשיכים להבהיר את עמדתנו בנושא, שהיא: כמו כל ממשל אמריקאי במשך עשרות שנים, אנו לא מקבלים את הלגיטימיות של המשך בניית ההתנחלויות. אנו מאמינים שההתרחבות שלהם פוגעת לא רק במאמצי השלום ופתרון שתי המדינות, אלא גם בעתיד מדינת ישראל".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, קראה "להפוך את ההחלטה", שכן היא חותרת תחת המשא ומתן לשלום עם הפלסטינים. היא הוסיפה כי היא שמעה על התוכנית "בצער רב". לדברי אשטון, התרחבות ההתנחלויות "מאיימת על יישום פתרון שתי המדינות המוסכם על הצדדים", ובתמיכת האיחוד האירופי, ארצות הברית, רוסיה והאו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ