מצרים: המשטר שוקל לשחרר את אילן גרפל

על פי הדיווח, קהיר שינתה עמדתה בשל הבטחה מארה"ב להגביר את התמיכה במדינה בתמורה לשחרור האזרח הישראלי-אמריקאי שנעצר בחשד לריגול

ג'קי חורי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
הארץ

הרשויות במצרים שוקלות לשחרר את אילן גרפל, האזרח הישראלי-אמריקאי שנעצר במדינה בחשד לריגול, כך דיווחה הערב (שבת) סוכנות ידיעות מצרית. קהיר שינתה את עמדתה על פי הדיווח, בשל הבטחה של ארצות הברית להגביר בתמורה לשחרורו של גרפל את התמיכה הפוליטית והכלכלית במדינה.

סוכנות הידיעות אל- שרק אל-אאוסט דיווחה כי קונסול ארצות הברית בקהיר והוריו של גרפל, שחיים בארצות הברית וטסו במיוחד למצרים, נפגשו היום (שבת) עם העצור במשרדי התביעה הכללית. על פי הדיווח, המפגש היה מרגש אך גרפל התלונן שהוא סובל ממחלה תורשתית. אימו, הסובלת מאותה המחלה, דרשה לשחררו לאלתר מחשש להדרדרות מסוכנת במצבו הרפואי והנפשי.

 משפחתו של גרפל והלובי שהוקם למען שחרורו, מצפים לצעדים קונקרטיים לקראת שחרורו כבר בתקופה הקרובה מאחר ושר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטה, אמור לבקר בקהיר בשבוע הבא. בראש מטרות ביקורו של השר עומד שחרורו של גרפל וכן שיחות עם המועצה הצבאית העליונה במטרה לחזק את מערכת היחסים בין המדינות לאחר המהפכה.

בחודש שעבר הוארך מעצרו של גרפל, שנעצר בחודש יוני, ב-45 ימים. הוא מואשם בכך ששימש סוכן מוסד. הוא הכחיש בחקירתו את ההאשמות נגדו והסביר כי את המידע שהעביר למשפחתו ולמכריו ממצרים ניתן להשיג ללא מאמץ באמצעות גלישה באינטרנט וקריאת עיתונים.

גרפל טען עוד כי שירת בצה"ל לתקופה של שנתיים ושלושה חודשים אולם מעולם לא היה פעיל או סוכן בקהילת המודיעין בישראל. הוא סיפר שבא למצרים כדי ללמוד על האיסלאם הסוני. לפי דיווח בעיתון "אל-מסרי אל-יום" גרפל שלח 20 מסרים, שכללו מידע ותצלומים, וביקר באתרים יהודיים באלכסנדריה.

לפי דיווחים בתקשורת, חבריו סיפרו שלא חשדו בו שהוא מרגל, משום שלא הסתיר מהם את סקרנותו ונהג לקרוא אתרים בעברית ולהסתובב עם מילון ערבי-עברי. העובדה שגרפל הסתובב עם צעירים בכיכר א-תחריר גררה האשמות כי הפרשה היא ניסיון להכתים את שמם של צעירי המהפכה ולהציג אותם כחלק ממזימה ישראלית להפיל את השלטון. לטענת התקשורת במצרים, גרפל הודה שביצע טעויות ומעשים שטותיים בניסיון לקבל כותרות ולהיראות כמי שמתעניין בנעשה במדינה לאחר המהפכה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ