היועץ המשפטי של הכנסת לקראת הדיון בבג"ץ: חוק הנכבה חוקתי

בג"ץ צפוי לדון ביום ד' בעתירה נגד החוק שאושר סופית במארס האחרון. היועץ, עו"ד ינון: ההסדר הקבוע בחוק אינו מטיל כל איסור על חופש הביטוי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היועץ המשפטי לכנסת, עו״ד איל ינון, קובע כי חוק הנכבה, המאפשר לשר האוצר לקצץ בתקציבים המועברים למוסדות וארגונים שאזכרו את יום העצמאות כיום אבל, הוא חוק חוקתי ואין מקום לפסילתו על ידי בית המשפט. בג"ץ צפוי לדון ביום רביעי הקרוב בעתירה לפסילתו של החוק שהוגשה על ידי שורה של אישים וארגונים ובהם עדאללה והאגודה לזכויות האזרח.

חוק הנכבה הונח על שולחן הכנסת על ידי ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), אושר סופית במארס האחרון, ונכנס לספר החוקים של ישראל. החוק קובע כי שר האוצר רשאי להפחית מתקציבו של גוף המקבל מימון מידי המדינה, אם אותו גוף עוסק בפעילויות או בביטויים השוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית או בפעילויות וביטויים המבקשים לציין את יום העצמאות או את יום הקמת המדינה כיום אבל.

היועץ ינון ועוזרו, עו"ד גור בליי, טוענים בשם הכנסת כי ההסדר הקבוע בחוק אינו מטיל כל איסור על חופש הביטוי ואינו מונע מאיש לבטא את עמדותיו בחופשיות, ובכלל זה, לציין את יום העצמאות כיום הנכבה. לדבריהם, תכלית החוק היא להבטיח כי המדינה לא תממן מתקציבה ביטויים או פעילויות החותרים תחת ערכי היסוד שלה.

ינון ובליי כותבים כי "ברור שלצד ערכיה הדמוקרטיים של המדינה, המסגרת החוקתית שלה מבטאת גם הכרה בערכיה היהודיים והציוניים, וכי יש מקום לערכים אלה במסגרת חוקי המדינה. בוודאי כך הדבר כאשר מדובר בהפחתת המימון הממשלתי לפעילויות מסוימות שאינה פוגעת בחירותו של האדם לבטא את עמדותיו כרצונו ומבלי שהמדינה תתערב בכך".

עוד הם טוענים כי בחוק אף נקבע הליך מורכב ומאוזן שנועד להבטיח כי החלטה של שר האוצר בדבר הפחתת תקציב על-פי החוק, תיעשה בצורה מבוקרת ורק לאחר היוועצות עם הגורמים המקצועיים הנוגעים לעניין.

צילום: אמיל סלמן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ