חיים לוינסון

שישה פעילי שמאל ופלסטינים נפצעו אתמול, בעימותים בין פעילי שמאל למתנחלים בהתנחלות ענתות. המשטרה, שנכחה בעימותים, לא עצרה איש אך פתחה בחקירה.

האירועים החלו בצהריים כאשר פלסטיני, יאסין ריפעי, תושב הכפר ענתא הסמוך, המחזיק בקרקע בתחומי ענתות, בא מלווה בעשרות פעילי שמאל וכמה פלסטינים לעבד את אדמתו. פעילי השמאל תלו דגלי פלסטין ומחקו כתובת "ארץ ישראל לעם ישראל" וכתבו במקומה "פלסטין".

עשרות מתנחלים יצאו עם דגלי ישראל לפעילים, התפתחו ויכוחים ותושבי ענתות הכו את פעילי השמאל, ושלושה מהם נפצעו. גיא, אחד מפעילי השמאל שבר את ידו. "הפילו אותי לרצפה, נתנו לי בוקסים, בעיטות. הגעתי בכוחות עצמי לבית החולים שערי צדק ואבחנו לי שבר", אמר ל"הארץ". רק כאשר הגיעה המשטרה, שעה לאחר שהוזעקה, היא הפרידה בין הנצים.

בעקבות האירוע התארגנה מחאה של פעילי שמאל, מקבוצת "סולידריות שייח ג'ראח". בליל שבת באו לענתות כמה עשרות מהם. רכז הביטחון אסר עליהם להיכנס להתנחלות, והם חסמו את הכניסה אליה. הרכז הזמין משטרה, שהגיעה רק לאחר 40 דקות. בינתיים באו למקום תושבי ענתות, ושני הצדדים החלו לקלל זה את זה. המתנחלים יצאו מתחומי התנחלות והחלו להכות את פעילי השמאל.

"תוך עשרים דקות הם היו כמאה איש ואנחנו כמה עשרות", סיפר אסף שרון, פעיל בסולידריות שייח ג'ראח. "בהוראת רכז הביטחון, השער נפתח והם פשוט הסתערו עלינו באגרופים ובמכות. התחננו לשוטרים שישלחו עוד ניידות, אבל כלום לא קרה. חטפנו מכות רצח באירוע החמור ביותר שאי פעם נתקלתי בו". בעימותים נפצעו שלושה פעילי שמאל, שפונו לטיפול רפואי. נופצו חלונות במכוניות של פעילי השמאל וצמיגיהן נוקבו. רק שוטרים ספורים נכחו במקום ואיש לא נעצר.

מהתנחלות ענתות נמסר בתגובה כי "בחצי השנה האחרונה סובלת ענתות מפרובוקציות של תושב ירושלים שטוען לבעלות על חלקת קרקע בלב היישוב, הגם שרק חלקה הקטן נמצא לכאורה בבעלותו. האיש חוסם דרכים, מאיים על ילדים ועוברים ושבים, מצית שדות, פועל לבנייה בלתי חוקית ופוגע באתר ארכיאולוגי".

עוד נמסר: "ביום שישי, בעיצומו של החג, נכנסו עשרות פעילי שמאל קיצוני ליישוב, כשכל כוונתם פרובוקציה לשמה. הם יידו אבנים על ילדים והורים שרכבו על אופניים. ילדה נפגעה ונחבלה. הם הניפו דגלי פלסטין בלב היישוב, ורכז הביטחון ביקש מהמשטרה והמינהל האזרחי להסיר את הדגלים ולהפסיק את הפרובוקציות. המכוונות שמפריעות לסדר הציבורי בישוב ומעוררות תסיסה. מאוחר יותר, לאחר שלא נעשה דבר מצד המשטרה, נקרעו דגלי ישראל על ידי המפגינים ורוססו כתובות נאצה על הסלעים בלב אתר ארכיאולוגי, כמו 'אללה אכבר'. מאוחר יותר, בערב שבת, ולאחר שהסדר הושב על כנו, שבו הפעילים לשערי היישוב בהתקהלות גדולה של עשרות וקיימו הפגנה לא חוקית ואלימה, כשהם חוסמים את כביש הכניסה ליישוב בברוטליות. הם מנעו מתושבים ואורחים לצאת ולהיכנס, ניערו והתקיפו כלי רכב".

לדברי פעיל השמאל עזרא נאווי, שהיה באירוע בענתות, "לא היתה שום ילדה שזרקו עליה אבנים. רק הנפנו שני דגלי פלסטין, ואין בעיה חוקית להניף דגלי פלסטין. אנשי ענתות הזמינו פעמיים משטרה, שלא התערבה, כי לא עשינו שום פעילות לא חוקית". בתגובה לטענה שטילטלו מכוניות בשער ההתנחלות, אמר הפעיל אבנר ענבר ש"זה שקר מוחלט. הם מנעו מאתנו להיכנס ונשארו בשער. המכוניות שלהם הצטברו שם, לא נגענו בשום מכונית או בשער. הכל מצולם, גם במצלמות האבטחה שלהם. אם יש סימן לאלימות, אני קורא להם לחשוף את מצלמות האבטחה שלהם ולראות אם יש אלימות". 

העימות בענתות, בליל שישיצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ