ביידן: אובמה שקל לחון את פולארד, אני התנגדתי

הניו יורק טיימס מדווח כי הנשיא גייס את סגנו למאמצי החיזור אחר הקול היהודי לקראת הבחירות בארה"ב, אך ביידן עצמו גילה במפגש עם רבנים בפלורידה: התנגדתי לחון את המרגל הישראלי, אם זה תלוי בי - הוא יישאר בכלא כל חייו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"הנשיא ברק אובמה שקל לחון את יהונתן פולארד, אבל אני אמרתי לו: 'על גופתי המתה' נאפשר לו להשתחרר לפני זמנו", כך אמר סגן הנשיא ג'ו ביידן כשנשאל על גורלו של המרגל הישראלי הכלוא בארה"ב במפגש עם רבנים בפלורידה. על פרטי המפגש פורסם היום (שבת) בניו יורק טיימס. ביידן הוסיף: "אם זה היה תלוי בי, הוא יישאר בבית הסוהר כל חייו". מדובר בפעם הראשונה מאז שהחל הקמפיין בעד שחרורו של פולארד בארה"ב, שבו הגיב גורם רשמי אמריקאי למאסר של המרגל הישראלי.

בכתבה ארוכה מדווח הניו יורק טיימס כיצד הנשיא אובמה רתם את סגנו ביידן להבטיח את בסיס התמיכה בו בקרב יהודים וכן הפקיד בידיו את איסוף הכספים מתורמים יהודים. בעת שהנשיא אובמה נערך לאתגר לקראת הבחירות ומתכונן במיוחד להתמודד עם הסחף בשעורי התמיכה בקרב מגזרים חשובים הוא, הנשיא, נכתב בעיתון, "נשען יותר ויותר על סגנו ביידן ומסתמך על עזרתו בקרב קבוצה מיוחדת - יהודי אמריקה, שבאופן מסורתי תומכים במועמד דמוקרטי למרות שהרפובליקאים מנסים שוב את כוחם בקרבם".

עוד נכתב כי למרות "סימני אזהרה" בכירים במפלגה הדמוקרטים מאמינים שאין סכנה משמעותית שהנשיא אובמה יפסיד את הקול היהודי וזאת במיוחד לאחר נאום התמיכה בישראל שנשא במליאת עצרת האו"ם. "בכירים בממשל אמרו כי הבית הלבן מבין ומסכים (שהנשיא) זקוק לכל ידיד יהודי שהוא יכול להשיג".

ואולם, נצחון המועמד הרפובליקני במחוז הבחירה בניו יורק עורר תחושה של דאגה בקרב בכירים במפלגה וכתוצאה מכך הבית הלבן גייס שורה של אישים הידועים בקשריהם הטובים עם מנהיגים יהודים ובראשם סגן הנשיא ביידן במטרה לפייס את היהודים ולהבטיח את תמיכתם באובמה בבחירות 2012.

"ג'ו ביידן התבקש להפיץ נרטיב למצביעים היהודים שיוכל להיות משקל נגד ותשובה להאשמות שהמועמדים הרפובליקאים מפיצים שלפיהן הנשיא מתנהג בנוקשות מול ישראל ומגלה אהדה מיוחדת לפלסטינים", נכתב.

העיתון מגלה כי ביידן מקיים מסיבות לכבוד ראש וכן נטל על עצמו את מלאכת איסוף הכספים מתורמים יהודים המזוהים כאוהדי המפלגה הדמוקרטית. "באותו זמן פועל ביידן במטרה להבהיר לבסיס התמיכה של הנשיא בקרב היהודים כי ממשל אובמה נשאר ידיד לויאלי לישראל".

הפגנה למען שחרור פולארד, בירושליםצילום: אפלבאום תומר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ