בי-ם מתעקשים: היחסים עם גרמניה טובים, חילוקי הדעות מלובנים ברוח טובה

בלשכת רה"מ הגיבו לפרסום ב"הארץ" על משבר דיפלומטי חריף עם ברלין בעקבות מתן אישורי הבנייה בגילה. עם זאת, הלשכה לא התייחסה לכך שמרקל היא זו שיזמה את הודעת הגינוי ביום שישי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לשכת ראש הממשלה הוציאה הבוקר (ראשון) הודעת הכחשה בעקבות הפרסום ב"הארץ" על משבר דיפלומטי חריף בין גרמניה לישראל. "היחסים עם ממשלת גרמניה ועם הקנצלרית אנגלה מרקל טובים והדוקים", נמסר, "כשיש חילוקי דעות הם מלובנים ברוח טובה".

לשכת נתניהו תקפה בהודעה שפורסמה את התקשורת הישראלית על רקע הדיווח. "כפי שהתקשורת מיהרה לדווח על משבר ביחסים עם ארה"ב ואחר כך התברר מפי נשיא ארה"ב שהיחסים הדוקים מתמיד, כך גם הפעם יתברר שהיחסים בין גרמניה לישראל מוסיפים להיות ידידותיים ותקינים כפי שהיו".

עם זאת, לשכת ראש הממשלה לא התייחסה בהודעתה לעובדה שהקנצלרית מרקל היא זו שיזמה ביום שישי האחרון את פרסומה של הודעה רשמית חריפה מצדה, בה הטיחה דברים קשים בנתניהו בעקבות אישור הבנייה בגילה. ההודעה שפרסמה מרקל היתה חריגה ביותר לאור התנהלותה הדיסקרטית והפרופיל התקשורתי הנמוך שבו היא מתנהלת מול נתניהו בשנתיים האחרונות.

הבוקר פורסם כי האישור לבניית 1,100 יחידות דיור בגילה הביא למשבר חסר תקדים בין מרקל לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר שיחה קשה בין השניים שלשום, שבה מרקל נזפה בנתניהו, אמרו בכירים גרמנים לעמיתיהם הישראלים שהקנצלרית "רותחת על נתניהו" והוסיפו כי "אינה מאמינה לאף מלה שלו".

בכירים גרמנים ציינו שעיקר כעסה של מרקל נבע מעיתוי ההודעה על הבנייה ומכיוון שהיא חשה שנתניהו טירפד את מאמציה להחזיר את הפלסטינים למשא ומתן. לדברי פקיד ישראלי בכיר, אישור יחידות הדיור בגילה הוציא את מרקל מדעתה בשל התגייסותה האינטנסיבית, בשבועות האחרונים, לסייע לישראל לסכל הצבעה במועצת הביטחון על קבלת פלסטין כחברה מלאה באו"ם. לבקשת נתניהו, מרקל גם הפעילה לחץ כבד על יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לקבל את הודעת הקוורטט ולחדש את המו"מ.

"מדובר במשבר אמון חריף", אמר פקיד ישראלי בכיר. "זה מעמיד בסכנה שורה של נושאים ששתי המדינות ניסו לקדם, בהם סוגיות ביטחוניות חשובות ביותר. בכלל לא בטוח שהגרמנים ימשיכו לסייע כעת בבלימת המהלכים הפלסטיניים באו"ם. אולי הם יתמכו עכשיו ביוזמה לשדרוג פלסטין למדינה משקיפה באו"ם".

בנימין נתניהו ואנגלה מרקלצילום: לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ