השמינייה החליטה לאמץ את מתווה הקוורטט לחידוש המו"מ

השרים אישרו את הצעת הקוורטט אך בהודעת לשכת רה"מ צויין כי קיימות מספר השגות שיועלו במהלך המגעים. י-ם: "קוראים לפלסטינים להצטרף"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

פורום שרי השמינייה החליט היום (ראשון) לאמץ את מתווה הקוורטט לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו כי ישראל קוראת גם לפלסטינים לאמץ את תנאי הקוורטט ולשוב מיד למשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים.

לשכת ראש הממשלה מסרה עוד כי "ישראל מקדמת בברכה את קריאת הקוורטט למשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים בין ישראל לרשות הפלסטינית".  בהודעה נמסר כי לישראל יש כמה השגות לגבי תנאי המתווה אולם "היא תעלה אותם במהלך המשא ומתן. ישראל קוראת לרשות הפלסטינית לנהוג כמוה ולהצטרף למו"מ ישיר ללא דיחוי", נאמר בהודעה.

גורמים מדיניים ציינו כי השגותיה של ישראל מתמקדים בשני נושאים מרכזיים. הראשון הוא לוח הזמנים של שלושה חודשים לניהול משא ומתן בנושא הגבולות והביטחון, וכן העובדה שסוגיות כגון הפליטים והכרה במדינה יהודית נדחו לשלב מאוחר יותר במשא ומתן.

ההודעה יצאה לאחר שפורום שרי השמינייה התכנס הבוקר לדיון נוסף בהודעת הקוורטט שקראה לצדדים לחדש את המשא ומתן בתוך חודש.

הדיון היום היה השני של פורום השמיניה מאז חזרתו של נתניהו מעצרת האו"ם בניו יורק. ביום שלישי בלילה התכנסה השמיניה ליותר מחמש שעות בתגובה להודעת הקוורטט, אולם באופן תמוה לא פורסמה כל הודעה בסיום הדיון. בלשכת ראש הממשלה אמרו ערב החג כי נתניהו שוקל להשיב בחיוב להודעת הקוורטט, ורמזו שהודעה רשמית בעניין תפורסם במוצאי החג.

עם זאת, אתמול בערב טענו בלשכת ראש הממשלה כי עדיין לא התקבלה החלטה סופית ויש צורך בדיונים נוספים. בימים שעברו מאז חזרתו של נתניהו, פרסמו הפלסטינים תגובה משלהם להודעת הקוורטט בה טענו כי הודעת הקוורטט מעודדת, אולם הדגישו כי לפי הפרשנות שלהם להודעה היא כוללת דרישה להמנע מצעדים פרובוקטיבים, דבר שמשמעותו הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

השגות השמינייה נסובות בלוח הזמנים ודחיית הדיון בסוגיות ליבה צילום: אפלבאום תומר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ