מאות תושבים התעמתו עם המשטרה עקב הצתת המסגד בטובא זנגריה

נזק כבד נגרם למסגד בכפר טובא זנגריה. 300 תושבים ניסו לחסום את צומת ראש פינה ויידו אבנים לעבר השוטרים שירו גז מדמיע לעברם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלמונים הציתו הלילה (שני) מסגד בכפר הבדואי טובא זנגריה שבגליל העליון, סמוך לראש פינה. בסביבות השעה שתיים וחצי לפנות בוקר התקבלה קריאה במוקדי החירום על מסגד שעולה באש, וכוחות משטרה וכיבוי אש הגיעו למקום וכיבו את השריפה. נזק רב נגרם לחלקו הפנימי של המבנה וספרי קודש רבים עלו באש. כתובת גרפיטי עם הכיתוב "תג פלמר נקמה" רוססה על קיר המסגד החדש שהוקם ב-2000 בשכונת זנגריה בכפר.

מפקד מחוז צפון במשטרה ניצב רוני עטיה אמר שנעצרו כמה חשודים במעורבות בהצתת המסגד. מפקד המחוז סירב להוסיף פרטים על זהותם ומספרם והסכים לציין כי נבדקת מעורבותם במעשה.

בשעות הבוקר יצאו כ-300 בני אדם בצעדה מהמסגד לעבר צומת ראש פינה במטרה לחסום את הצירים הראשיים באזור. על פי המשטרה, אבנים יודו לעבר הכוחות שניסו למנוע את הגעת הצועדים לצומת. הכוחות משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות, בין היתר ברימוני הלם וגז מדמיע.

האם 'תגי מחיר' מתחילים לזלוג לתוך הקו הירוק? בואו לדבר על זה בפייסבוק

9 מתוך 9 |
הכתובת שרוססה לפנות בוקר בטובא זנגרייהצילום: ירון קמינסקי
1 מתוך 9 |
המסגד השרוף בטובא
2 מתוך 9 |
המסגד השרוף בטובא

כיפאח הייב, תושב הכפר, אמר ל"הארץ": "למה כשיהודים חוסמים כבישים אף אחד לא יורה עליהם? שרפו לנו את ספרי הקודש, הלב שלנו נקרע. בסך הכל רצינו להפגין בכביש כדי שכל העולם יידע מה קרה לנו. רצינו למחות בשקט, לא ראיתי שיורים כך על מתנחלים בשטחים".

ניצב עטיה שנכח במקום, התייחס להאשמות ואמר כי "היתה תהלוכה של מאות בני אדם בניסיון לגלוש לכיוון ראש פינה. בתהלוכה השתתפו רעולי פנים שיידו אבנים לעבר השוטרים. במקרה כזה אנחנו מחוייבים להדוף את המפגינים". מוקדם יותר הגדיר עטיה את המעשה "כאירוע חמור מאוד במסגרת פעולות 'תג מחיר', כנראה כנקמה על רצח משפחת פלמר". עטיה הורה על הקמת צוות חקירה מיוחד בסיוע השב"כ והנחה להשקיע את מירב המאמצים כדי לעצור את האחראים לפעולה. 

"בעבר הגענו למבצעים וכך נעשה גם הפעם. אני קורא לראשי המגזר הערבי להרגיע את הרוחות ולשמור על איפוק, מקווה שהשקט יישמר. לא היו התרעות למעשה והמשטרה ערוכה כל הזמן", אמר עטיה.

תושבים בכפר הגדירו את המעשה כ"חמור ביותר" וטענו שקיצונים יהודים אחראים לפעולה. "למרות המחלוקות הפנימיות שיש לנו בכפר, אף אחד לא יעז לפגוע במסגד".

אימאם המסגד בטובא, השייח' פואד זנגריה, אמר כי "מדובר באירוע חמור ביותר ואנחנו לא תיארנו לעצמנו שיכול לקרות דבר כזה בטובא. לאירוע הזה יכולות להיות השלכות חמורות אם המשטרה לא תפעל באופן מיידי כדי לעצור את מי שעומד מאחורי המעשה. כבר היום אנחנו נתחיל בניקוי המסגד ומחר בבוקר נתחיל בפעולות השיפוצים. אנו גם מצפים להתגייסות מצד כל החברה הערבית בישראל".

תא"ל (מיל') צביקה פוגל, ראש המועצה הממונה של טובא זנגריה אמר בזירת האירוע כי "האווירה הכללית בכפר היא הלם וכעס. אנחנו לא מבינים מי מנסה לסחוף את היישוב למערבולת הזו. מדובר בכפר בדואי ערבי בודד בכל הגליל העליון שנמצא ביחסי שכנות טובים עם תושבי הסביבה", אמר פוגל. "הרוב המכריע של התושבים רוצה שקט והמשטרה תעשה את העבודה שלה". גורמים בכפר קראו לשביתה כללית במועצה בעקבות המעשה. המועצה הודיעה שהלימודים יתקיימו כרגיל.

בכפר ישנן מתיחויות פנימיות רבות המוליכות לא פעם לאירועים אלימים. לפני כשנתיים הוצת רכבו של ראש המועצה פוגל ונורו יריות לעבר מבנה המועצה. עם זאת, יש לציין כי למרות המחלוקות הפנימיות הרבות בכפר מעולם לא היתה פגיעה באחד משלושת המסגדים בכפר או בסמלי דת אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ