פרס והרבנים מבקרים במסגד; "מעשה לא יהודי"

נשיא המדינה יגיע לטובא זנגריה כדי להביע הזדהות עם בני המקום ולגנות את המעשה. פרס: לא יעלה על הדעת שיהודי יפגע בקדושה של אחר

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

נשיא המדינה שמעון פרס והרבנים הראשיים לישראל מבקרים היום (שני) במסגד שהוצת בכפר טובא זנגרייה כדי להביע הזדהות עם בני המקום ולגנות את המעשה. " אני מזועזע עד עמקי נפשי. מלא בושה על מה שחוללו כאן. זה מעשה נבלה. אין ישראלי שלא מתבייש היום", אמר הנשיא. "כולנו אנשים מאמינים. לא ננוח ולא נשקוט עד שכל אדם יתפלל כאוות לבו. נשמור על כל המקומות הקדושים לכל הדתות. אני בא הנה מתוך זעזוע עמוק. זה לא רק מנוגד לחוק, זה גם בניגוד לאמונה, ליהדות ולרוח. אנחנו רוצים לחיות כולם במדינה כשווי זכויות. כל אחד על דתו ולאומיותו".

מוקדם יותר היום אמר פרס כי "זהו לא רק יום קשה לתושבי טובא זנגרייה, זהו יום קשה לחברה הישראלית כולה. כנשיא מדינת ישראל אני קורא, בימים אלו שבין כסה לעשור, ימי חשבון נפש - להוקיע מתוכנו מעשים כאלו. מעשים המחבלים ביחסים בינינו לבין שכנינו ובין הדתות השונות בישראל".

רבנים בצפון גינו את ההצתה ואמרו כי "זהו מעשה לא מוסרי הנוגד את ההלכה". אנשי דת נוספים, ביניהם שר הדתות יעקב מרגי (ש"ס) גינו בחריפות את המעשה. מועצת ראשי הדתות תבקר גם היא במהלך היום בכפר.

הנשיא פרס והרבנים הראשיים עמר ומצגר, במסגד השרוף, היוםצילום: דרור ארצי - ג'יני

הלילה הציתו אלמונים מסגד בכפר הבדואי טובא זנגרייה שבגליל העליון, סמוך לראש פינה. בסביבות השעה שתיים וחצי לפנות בוקר התקבלה קריאה במוקדי החירום על מסגד שעולה באש, וכוחות משטרה וכיבוי אש הגיעו למקום וכיבו את השריפה. נזק רב נגרם לחלקו הפנימי של המבנה וספרי קודש רבים עלו באש. כתובת גרפיטי עם הכיתוב "תג פלמר נקמה" רוססה על קיר המסגד החדש שהוקם ב-2000 בשכונת זנגרייה בכפר.

מפקד מחוז צפון במשטרה ניצב רוני עטיה אמר שנעצרו כמה חשודים במעורבות בהצתת המסגד. מפקד המחוז סירב להוסיף פרטים על זהותם ומספרם והסכים לציין כי נבדקת מעורבותם במעשה.

בשעות הבוקר יצאו כ-300 בני אדם בצעדה מהמסגד לעבר צומת ראש פינה במטרה לחסום את הצירים הראשיים באזור. על פי המשטרה, אבנים יודו לעבר הכוחות שניסו למנוע את הגעת הצועדים לצומת. הכוחות משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות, בין היתר ברימוני הלם וגז מדמיע.

קירות המסגד המפויחיםצילום: ירון קמינסקי

תגובות