פארסת טרכטנברג: השרים כבר לא סופרים את נתניהו | יוסי ורטר

מה שקרה אתמול לראש הממשלה הוא רק קדימון מבשר רעות למושב החורף. אפילו ברק, האיש שאין לו שום קיום בלי נתניהו, הצטרף למרי נגדו

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

הפארסה בישיבת הממשלה אתמול היתה יכולה להימנע בקלות, אם לשכת ראש הממשלה היתה עושה את המתבקש: סופרת מבעוד מועד את האצבעות סביב שולחן הממשלה, ומשוחחת עם ראשי המפלגות. כל עוזר פרלמנטרי מתחיל היה מגיע בנקל למסקנה שאין רוב. שמוטב לדחות את ההצבעה על אישורו של דו"ח טרכטנברג ולעשות חריש בקרב השותפים בקואליציה. השינוי החברתי חיכה עשרות שנים? היה מחכה עוד שבוע-שבועיים. לא נורא.

אבל בלשכת נתניהו יש רק אסטרטגים. אין חיילים. גם פקידי האוצר כשלו במשימה החשבונאית המורכבת: לחשב רוב ומיעוט מבין 29 שרים. התוצאה: ביזיון פוליטי, מיותר לגמרי, לנתניהו ולשר האוצר שלו, יובל שטייניץ, שנשלח, כשה לעולה, לתרץ את הפיאסקו בשידור חי במהדורות הטלוויזיה. אם צריך, הוא יתנדב גם להישאר שבת.

כישלונו של נתניהו אמש אינו רק טכני. יש בו גם מהות. והמהות הזו חייבת להדליק נורה אדומה ענקית בלשכת ראש הממשלה: ערב פתיחת מושב החורף של הכנסת, התחוור לראש הממשלה ששותפיו לקואליציה אינם סופרים אותו. הם אינם מתחשבים במעמדו, במנהיגותו, בהתחייבותו לציבור. פניהם לבוחריהם. הם שמעו אותו מצהיר בתחילת הישיבה, כי בכל מקרה הוא יקיים הצבעה, ומשכו בכתפיהם: אז הוא אמר.

מושב החורף הוא האחרון של הכנסת הנוכחית? הצטרפו לדיון בפייסבוק

אפילו אהוד ברק, האיש שאין לו קיום - לא היום ולא בעתיד - בלעדי נתניהו, עמד במריו וסירב לנדב את קולות ארבעת שרי עצמאות למחנה התומכים. ברק תובע פתיחת מסגרת התקציב ואי קיצוץ בתקציב הביטחון. ש"ס דורשת לדון בדיור הציבורי לעניים. ישראל ביתנו מתעקשת לקיים דיון בתוכנית הכלכלית שלה, ומבהירה שלא תתמוך בכל הסעיפים בדו"ח. אלה הם חומרים נפיצים, חומרים מהם עשויה מערכת בחירות. חלקים מדו"ח טרכטנברג אמורים להגיע לאישור הכנסת בחורף הקרוב. מה יישאר מהם?

נתניהו וטרכטנברגצילום: מרק ישראל סלם

גם שלושה משרי ליכוד - סילבן שלום, יוסי פלד ומשה כחלון - התנגדו. כחלון, שר הרווחה, היה בבוקר נגד, בצהריים בעד (לפי ספירת לשכת ראש הממשלה), ובערב שוב נגד. לפלד ולשלום יש רכבת של חשבונות אישיים עם נתניהו. אתמול בבוקר, בישיבת שרי הליכוד, הזהיר שלום את נתניהו מפני העלאת הדו"ח להצבעה. "אם זה לא יעבור זה יכול להוביל לבחירות", אמר שלום. נתניהו השיב לו באמירה "שרונית": "לא הייתי בונה ציפיות כאלה". בערב, שלום לא היסס לתרום את חלקו לקריסת המנהיגות של נתניהו. על זה נאמר: רק הליכוד יכול.

מאחורי הקלעים, בשתי היממות האחרונות, ניהל יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, מסע לחצים על שרי הממשלה. הוא ביקש מהם לדחות את ההצבעה על מנת שהוא וחבריו יציגו בפניהם הצעות חלופיות. כנראה שגם זה השפיע על השרים. לסטודנטים, כפי שנוכחנו לדעת בקיץ, יש הרבה כוח בידיים.

מומלץ לנתניהו ליהנות מכל רגע בפגרת הקיץ שמסתיימת בסוף החודש; מה שקרה אתמול בממשלה היה רק קדימון מבשר רעות למה שצפוי לו בכנסת במושב החורף המתרגש עליו. אביגדור ליברמן, שמחזיק לו את הממשלה, נוהג לומר שהמושב הזה יהיה "מעניין מאוד". אתמול טעמנו מן העניין הזה על קצה המזלג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ