השב"כ: חשש מוצק שמתנחלים יעשו פיגועים נגד פלסטינים

בשירות מעריכים כי מאחורי גל ההתקפות נגד מסגדים, פעילי שמאל ועובדי ציבור עומד מערך חשאי של חוליות ממודרות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

פעילי ימין קיצוני הציתו אתמול מסגד בכפר הבדואי טובא זנגרייה בגליל העליון. זו הצתה ראשונה של מסגד בתחומי הקו הירוק, לאחר ארבע התקפות דומות בשטחים. גם במקרה זה השאירו אחריהם המציתים את הכתובת "תג מחיר". הנשיא, ראש הממשלה ושרים גינו את ההתקפה ונפתחה חקירה משולבת של השב"כ והמשטרה.

הפגיעה במסגד, שנשרף כליל, מאיימת להעכיר את היחסים בין יהודים לערבים בגליל, דווקא לאחר שמאמץ ישראלי-פלסטיני משותף מנע, בשלב זה, הסלמה בשטחים על רקע הפנייה הפלסטינית לאו"ם בספטמבר. לפי שעה לא ברור אם זה ניסיון לחקות את ההתקפות בגדה המערבית, של פעילים בקבוצות דומות בצפון, או שהיה זה מעשה של אותה חבורה האחראית להצתות בגדה. על פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום.

בשב"כ גובר החשש מפני התקפות אלימות של פעילי ימין קיצוני על פלסטינים בשטחים, לצד החרפת ההתנכלויות לעובדי ציבור. השב"כ הזהיר באחרונה את הדרג המדיני מתופעות אלה. בכירים בשב"כ הביעו חשש, בסקירות לפני שרים ובדיונים עם מערכת המשפט, כי מסע הדה-לגיטימציה שמתנהל נגד משרתי ציבור עלול להסתיים באלימות קשה. בשב"כ מזהים הקצנה בתופעות אלו, שנראו לראשונה ב-2004, לקראת ההתנתקות מרצועת עזה, ורואים קשר בינן לבין ריבוי ההתקפות על מסגדים ורכוש פלסטיני.

המסגד שהוצת בטובא-זנגרייה, אתמול. השב"כ הזהיר את הדרג המדיני מהסלמה של הימין הקיצוני.צילום: אליהו גיל

בשב"כ מזהים מאמץ של הימין הקיצוני להרתיע ממלאי תפקידים במערכת הביטחון, שחלק מעבודתם כרוך בחיכוך עם גורמי ימין אלה, וניסיון להפחיד בכירים במערכת אכיפת החוק. שני המקרים הבולטים בשנה האחרונה היו מסע ההשמצות שנוהל נגד המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, וההפגנות נגד מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית, תא"ל ניצן אלון. ההתקפות על תא"ל אלון זכו לגינוי מאוחר של ראשי המתנחלים.

אבל התופעה רחבה יותר מהמקרים הללו. בין השאר פורסמו שמות מלאים של עובדים בחטיבה היהודית בשב"כ באתרי אינטרנט (פעולה האסורה על פי החוק), נרשמו הטרדות במקומות העבודה של נשותיהם והתקפות מילוליות על ילדיהם בבתי ספר ובבתי כנסת. במחוז ש"י במשטרה היו בשנים האחרונות כמה מקרים שקצינים ביקשו לעבור תפקיד עקב הטרדות. גם פקחי המינהל האזרחי העוסקים במעקב אחר הפרות בנייה, שרבים מהם מתגוררים בהתנחלויות, נתקלו בהטרדות אישיות.

בשב"כ מזהים חולשה עמוקה בטיפול החוקי בתופעות אלה. יוזמת חקיקה, שתכליתה היתה למנוע "ביקורי בית" - נוכחות מול בתיהם של עובדי ציבור כדי למחות על פעילותם - לא עלתה יפה. השב"כ המליץ על הוקעה פומבית של מעשים אלו, אבל בשירות מתרשמים כי אנשי הימין הקיצוני ממשיכים בהפחדות, כמו בהתקפות על המסגדים, משום שמהלכים אלה נתפשים כאפקטיביים. בעובדה שעו"ד ניצן נאלץ לנוע מלווה במאבטח צמוד רואים בחוגים אלה ניצחון.

בדיונים שהתקיימו בחודשים האחרונים הזהירו אנשי המקצוע מפני "מדרון חלקלק" שסופו הברור, לדבריהם, הוא אלימות פיזית, כי בעיני הפעילים אין עוד קווים אדומים המונעים זאת. לדעתם, זו דינמיקה שכבר לא יהיה אפשר לעצור, אם המדינה לא תתעשת ותטפל בכך מיידית, באופן תקיף יותר. עד לפני כמה שנים העריכו בשב"כ כי קנאי הימין הקיצוני יפעילו אלימות בשני מקרים - כנקמה על גל פיגועים נגד מתנחלים, או כדי להרתיע מפני פינוי יישובים מאסיבי, כמו בהתנתקות.

אלון. עבר מסע השמצותצילום: תצלום: טל כהן

ההבנה הזאת השתנתה היום. נראה שאנשי הימין הקיצוני כבר אינם זקוקים ל"טריגר" כדי לפעול. גם יעדי האלימות מתרחבים. באחרונה חובלו כלי רכב בבסיס צה"ל ליד רמאללה ורוססו כתובות מאיימות בפתח דירתה של פעילת שמאל. פגיעה בערבים וברכושם נעשית כשיש הזדמנות לכך. הריסה או פינוי בתים ספורים במאחזים בידי מערכת הביטחון היא רק תירוץ לאלימות. הקנאים רואים בהנהגת מועצת יש"ע אויב, לא פחות מאשר במדינה ובמוסדותיה.

מאחורי גל ההתקפות לא עומד כנראה ארגון טרור, אלא מערך רופף של חוליות וחברויות, הפועלות בנפרד ובקבוצות קטנות, תוך הקפדה יתרה על מידור וחשאיות. פעילים צעירים הנוטלים בכך חלק עברו הדרכה מקדימה אצל פעילים ותיקים, הן בדרכים להימנע מהשארת ראיות מפלילות והן בעמידה בחקירות השב"כ והמשטרה. התדרוך נשען, בין היתר, על לקחים מחקירות של פרשיות קודמות.

במערכת הביטחון סבורים כי מאחורי חלק מהתקפות "תג מחיר" עומדים פעילים מוכרים בימין הקיצוני. לפני כחודשיים הוצאו צווי הרחקה מהגדה ל-12 פעילים קיצונים, על סמך הערכה שחלקם היו מעורבים בהצתות המסגדים. הוחלט להסתפק בצווי הרחקה משום שבשלב זה לא נאספו די ראיות להעמדה לדין. איש מהפעילים המורחקים לא בחר לעתור לבג"ץ נגד הצווים.

אחד המוקדים העיקריים של האלימות הוא בישיבה בהתנחלות יצהר ליד שכם. מוקדים אחרים נמצאים כנראה בעמק שילה מצפון לרמאללה ובאזור קרית ארבע וחברון. בשבוע שעבר דווח ב"הארץ" כי השב"כ המליץ לעצור תקציבים ממשרדי הממשלה לישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר. בשב"כ מעריכים שבפעילות האלימה מסוגים שונים מעורבים כמה עשרות אנשים, וכי המעגל התומך שלהם כולל כמה מאות בני אדם. עם זאת, הרוב המכריע של המתנחלים שוללים את המעשים הללו באופן מוחלט.

ניצן. מלווה במאבטחצילום: תצלום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ