נתניהו נאלץ לדחות את ההצבעה על טרכטנברג

ראש הממשלה התעקש אתמול לקיים את ההצבעה, אך אחר הצהריים לא היתה לו ברירה אלא לדחות אותה ליום ראשון

מוטי בסוק ויהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
מוטי בסוק ויהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאלץ אתמול לדחות את ההצבעה על המלצות ועדת טרכטנברג לאחר שלא הצליח לגבש רוב של שרים שיאשר את ההמלצות. נתניהו התעקש לקיים את ההצבעה אתמול ולחץ לאורך כל היום על חברות הקואליציה - ישראל ביתנו, ש"ס ועצמאות - לתמוך בהמלצות, אך לשווא. אחר הצהריים הודיע כי ההצבעה תידחה ככל הנראה ליום הראשון הקרוב.

נתניהו החליט להתעקש ולקיים את ההצבעה בכוח, אף שלשכתו הבהירה שלשום כי ההצבעה לא תתקיים בגלל ההתנגדות הגורפת של שרי הממשלה. דחיית ההצבעה בשבוע עתידה לאפשר לכל הצדדים לרדת מן העץ: לשרים יינתן די זמן ללמוד את הדו"ח, כפי שביקשו, והממשלה תוכל לקיים דיון מעמיק במסקנות.

מלשכת נתניהו נמסר כי "ראש הממשלה משוכנע כי יצליח לגייס רוב לשינוי המהותי בסדר העדיפויות הלאומי. שינוי בסדר בגודל כזה אינו דבר של מה בכך, אבל ראש הממשלה משוכנע להשיג רוב להחלטת הממשלה למען רווחתם של אזרחי ישראל".

מתוך 29 שרים בממשלה, 15 התנגדו לאישור ההמלצות, 13 שרים מתוך 15 שרי הליכוד תמכו בו ושר אחד, דניאל הרשקוביץ מהבית היהודי, התנדנד. 15 השרים המתנגדים הם שני שרי הליכוד, המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, והשר בלי תיק יוסי פלד, חמישה שרי ישראל ביתנו, ארבעה שרי ש"ס וארבעה שרי עצמאות (על הסיבות להתנגדות - ראו ידיעה למטה). קודם להודעה על ביטול ההצבעה הופסקה ישיבת הממשלה למשך שעה וחצי, שבהן ניסה נתניהו, עם צוות עוזרים, לשכנע את שרי השותפות הקואליציוניות שלו לתמוך בהמלצות הוועדה. ואולם כשמאמצים אלה לא הצליחו, סגר נתניהו את ישיבת הממשלה.

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי הוא תומך בהמלצות ועדת טרכטנברג בכל לבו. לדבריו, "היום אנחנו משנים את סדר העדיפויות הלאומי. אנחנו עושים תיקונים חברתיים רבים שייטיבו עם אזרחי ישראל, אבל אנחנו עושים אותם באחריות. המשימה המרכזית שעומדת בפנינו היא הורדת יוקר המחיה בישראל. זהו שורש המצוקה שפוקדת את אזרחי ישראל וזה הדבר שאותו אנחנו באים לשנות ולתקן".

לדבריו, "כל זה נעשה באחריות, בלי לפתוח את האוברדראפט של המדינה. אם לא ננהג באחריות, אנחנו בהחלט יכולים להביא את מדינת ישראל למצב של מדינות רבות שבעצם הגיעו לסף פשיטת רגל כלכלית, לקריסת מערכות הרווחה שלהן, וכמובן גם לאבטלה גבוהה. אנו ננהג אחרת - נאמץ את עיקרי הדו"ח ואחר כך נלך קדימה להמלצות פרטניות. בזה אני חושב שישראל תפרוץ דרך חדשה ותסמל את הכיוון למדינות רבות אחרות".

טרכטנברג: "הדו"ח יוביל לשיפור מיידי"

פרופ' מנואל טרכטנברג, שנכח בישיבה, הדגיש את חשיבות המסקנות והסביר מדוע הוועדה לא קיבלה המלצות יותר מרחיקות לכת. "דו"ח הוועדה הוא החלק הראשון, כעת עוברת המערכה לממשלה ולכנסת כיאה במדינה דמוקרטית", אמר טרכטנברג. "הדו"ח יוביל לשיפור מיידי במצבן הכלכלי של המשפחות העובדות בישראל. במקביל, יהיה צורך להיאבק נגד הכוח המונופוליסטי, כדי להביא להפחתת יוקר המחיה לכלל אזרחי המדינה".

לדברי טרכטנברג, עלות מימוש התוכנית המפורטת בדו"ח היא כ-60 מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות. יישום הדו"ח יביא לגידול במשקל ההוצאה האזרחית בתקציב ובתוצר, יחד עם קביעת יעדים להגדלת התעסוקה ולהקטנת העוני ואי השוויון.

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, אמר בישיבה כי "דו"ח טרכטנברג מרשים וחשוב מאוד. הוא שם דגש על עניינים חשובים כמו חינוך, הגיל הרך ועוד. המשק העולמי עומד להיכנס בקרוב למיתון, ואם אנו לא נעמוד במסגרת ההוצאה נקבל התקפה כלכלית ופיננסית עלינו מבחוץ".

יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה בעקבות דחיית ההצבעה כי "כישלונו של נתניהו לאשר את דו"ח טרכטנברג בממשלה מעיד על כך שעוצמה המחאה חלחלה גם אל שרי הממשלה, שמבינים שהדו"ח אינו אלא גיבוב של סעיפים שמקצתם מזיקים ומקצתם ממוחזרים. חבל שמה שחלחל כבר אל שרי הממשלה עדיין לא חלחל אל נתניהו, שממשיך לדבוק בגישה קפיטליסטית קיצונית".

יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, אמר כי "התנגדותנו לדו"ח מהותית. השכבות החלשות נשכחו בצירי הדרך ואין בו התייחסות לחוק הדיור הציבורי. נמשיך להתנגד לדו"ח עד שלא יתוקנו בו המרכיבים הבעייתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ