היום שאחרי בטובא זנגרייה: "המהומות פוגעות רק בנו"

אווירה קשה אך שקטה הבוקר בכפר, לאחר שמתפרעים שרפו את בניין המועצה, בתגובה להצתת המסגד. "ביישו את כל הכפר", אומר אחד התושבים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי

אווירה קשה שררה היום (שלישי) בכפר טובא זנגרייה, בעקבות ההתפרעויות האלימות הלילה שבאו כתגובה להצתת המסגד בשכונת זנגרייה. מאות הפורעים העלו באש את בניין המועצה המקומית, אשר נשרף לחלוטין, וכן פגעו במרפאת קופת חולים ובמתנ"ס המקומי.

במהלך האירועים אף ירו חלק מהפורעים בכלי נשק. לא היו נפגעים, אולם תושבים בכפר ואנשי המשטרה אמרו כי מהירי יכלו להיפגע אנשים. מאות הצעירים אף חסמו לזמן מה את הכביש המחבר בין הכפר לבין כפר הנשיא, ואף ניסו להצית תחנת הדלק.

מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב רוני עטיה, סייר הבוקר בכפר ואמר כי מדובר בהתפרעויות שלוחות רסן. "לא נאפשר את ההשתוללות הזאת", אמר עטיה. "נבוא בחשבון עם פורעי החוק". עטיה נפגש עם ראש המועצה לשעבר, חוסיין אלהייב, שלדבריו עושה מאמצים כדי להחזיר את השקט לכפר. לדברי אלהייב, הנזק שנגרם הוא אדיר. "זה פוגע רק בנו", אמר. הוא ציין כי חלק מהמתפרעים לא גרים בכפר, והם הגיעו אליו במיוחד כדי להתסיס את הרוחות.

בניין המועצה החרוך בטובאצילום: קמינסקי ירון

הבוקר אמנם הכפר שקט, אולם המתרסים הבוערים והבניינים השרופים ממחישים את מה שאירע במקום. סעוד הייב אמר כי הוא מתבייש היום לנוכח המראות. "אני צריך ללכת לבנק בראש פינה אבל אני לא מסוגל להראות את הפנים שלי" הודה. "ביישו את כל הכפר". הוא ציין כי הנפגעים היחידים הם תושבי המקום: "זקנים שזקוקים לטיפול רפואי צריכים עכשיו לצאת לקופת חולים בחצור הצמיגים שבערו לא יתנו לנו לחם לאכול. איך העשן של הצמיג הבוער יעזור לנו?" לדבריו, ההתפרעויות גם פגעו בכבודם של הנשיא פרס ואנשי הדת שבאו אתמול להזדהות עם כאבם של תושבי הכפר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ