סגן שגריר ישראל בארה"ב הודח בשל הדלפה

ארבל הודה בהדלפת סוגייה ביטחונית לעיתונאי. בכירים במשרד החוץ טוענים שמדובר בציד מכשפות של המנכ"ל רפאל ברק אחר מי שמשוחח עם התקשורת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגן שגריר ישראל בוושינגטון, דן ארבל, הודח מתפקידו על ידי מנכ"ל משרד החוץ, רפאל ברק, לאחר שהודה בהדלפה לעיתונות של סוגיה ביטחונית רגישה. ארבל צפוי לשוב לישראל בימים הקרובים ועדיין לא ברור האם ישובץ בתפקיד אחר במשרד החוץ.

לדברי בכירים במשרד החוץ, הדחתו של ארבל היא חלק מציד מכשפות שמתנהל במשרד החוץ בשנתיים האחרונות וביתר שאת מאז כניסתו של רפי ברק לתפקיד המנכ"ל, נגד כל גורם שנחשד בקשרים עם עיתונאים. לדברי הבכירים במשרד החוץ, המנכ"ל ברק מוביל קו של הסתגרות תקשורתית וממדר רבים מבכירי המשרד מפעילויות רבות שמשרד החוץ מבצע.

סגן שגריר ישראל בוושינגטון, דן ארבל

אתמול שלח המנכ"ל רפאל ברק מברק לכל עובדי משרד החוץ בארץ ובחו"ל, תחת הכותרת: "סיום תפקיד בעקבות הדלפה". ברק כתב במברק כי ברצונו לעדכן את העובדים על "אירוע חמור בנוגע למגעים בלתי מאושרים עם עיתונאים, שבעקבותיו נאלצתי לנקוט בצעד מקצועי כלפי עובד בכיר, ותיק ומוערך ולהעבירו מתפקידו". ברק כתב עוד, כי מדובר באירוע "של מסירת מידע מסווג ורגיש, שהגיע לידיעת העובד במסגרת תפקידו, לעיתונאי ישראלי. המגע עם העיתונאי היה לא ברשות ולא בסמכות ובניגוד להנחיות המשרד".

מנכ"ל משרד החוץ כתב לדיפלומטים הישראלים, כי במסגרת בדיקת הפרשה, הודה העובד כי הדליף את המידע "לאור הרגישות המדינית וחומרת העניין, הגעתי למסקנה שאין כל אפשרות שהעובד ימשיך בתפקידו ולכן החלטתי על סיום תפקידו לאלתר".
על אף שברק לא ציין זאת בפנייתו לעובדים במפורש, סביב הפרשה התנהלה חקירה של שירות הביטחון הכללי, במסגרתה הודה סגן השגריר בהדלפה. ל"הארץ" נודע, כי מדובר באירוע שהתרחש לפני כשנתיים וחצי. "האירוע יטופל גם במישורים אחרים על ידי הגורמים המוסמכים לכך", כתב מנכ"ל משרד החוץ. "צר לי מאוד שהדברים הגיעו לידי כך".

כבר לפני שבועיים שיגר מנכ"ל משרד החוץ לדיפלומטים הישראלים בארץ ובחו"ל מברק שמרמז על הפרשה ובו הזהיר אותם מקשרים עם אמצעי התקשורת. בשני המברקים לא ציין ברק כי העובד עליו מדובר הוא סגן השגריר בוושיגנטון, דן ארבל. במברק הראשון מה-21 בספטמבר, תחת הכותרת "נגע ההדלפות פניה אישית", כתב ברק כי בתקופה האחרונה היו כמה מקרים של הדלפות לתקשורת שפגעו בשמם של עובדי משרד החוץ ובמשרד החוץ כארגון. ברק הורה לדיפלומטים הישראלים להימנע מכל קשר עם עיתונאים ולהפנות כל עיתונאי לדוברי המשרד.

הפרשה החמורה של הדחת סגן השגריר בוושינגטון היא המקרה השני בשנתיים האחרונות שבו מודח דיפלומט בכיר בשל חשד לקשרים עם עיתונאים. במקרה הקודם הודח אלון בר, ששימש כראש האגף לעניינים אסטרטגיים. עם זאת, לאחר חקירה של השב"כ זוכה בר מהרוב המוחלט של החשדות והתברר כי הטענות נגדו היו עלילה. בסיום החקירה קבע שירות הביטחון הכללי, כי אין מניעה להחזיר לבר את הסיווג הביטחוני הגבוה שלו ולפני כמה חודשים, לאחר ששמו טוהר, הוא מונה לתפקיד בכיר - שגריר ישראל במדריד.

סגן השגריר בוושיגטון, דן ארבל, הוא דיפלומט ותיק, שמשרת במשרד החוץ למעלה מ-20 שנה ושימש בשורה של תפקידים הקשורים ליחסי ישראל ארה"ב. תפקיד סגן השגריר בוושינגטון הוא תפקיד בכיר ורגיש ביותר וחשיבותו קריטית לאור העובדה שבאופן מסורתי השגריר בוושינגטון הוא מינוי פוליטי ולא דיפלומט מקצועי.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ