דרום קוריאה מאיימת לבטל עסקאות ביטחוניות עם ישראל

הקוריאנים חושדים כי ישראל כבר הכריעה בעד רכישת מטוס מתוצרת איטליה, המתחרה במטוס שלהם

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

מתיחות חריפה התגלעה בין ישראל לדרום קוריאה, על רקע מחלוקת בדבר העסקה לרכישת מטוס האימונים הבא של חיל האוויר הישראלי. הקוריאנים חושדים כי ישראל כבר הכריעה בעד רכישת מטוס, מתוצרת איטליה, המתחרה במטוס שלהם. כעת הם מאיימים בתגובה לבטל את כל העסקאות הביטחוניות לרכש אמצעי לחימה ומערכות ישראליות. בשנים האחרונות היה היקף הרכש הביטחוני של דרום קוריאה מישראל כ-280 מיליון דולרים בשנה.

ההחלטה על מטוס האימונים הבא אמורה להתקבל בתוך כמה חודשים, לקראת סוף השנה הנוכחית או בתחילת שנת 2012. מדובר בעסקה לרכישת 25 עד 30 מטוסים, בשווי כולל של כמיליארד דולרים, שתתפרש על פני שנים אחדות. ישראל מתלבטת בין שתי אפשרויות: מטוס 50-T מתוצרת התעשייה האווירית של דרום קוריאה, או מטוס 346-M מתוצרת איטליה. בתחילת השנה עשה חיל האוויר הישראלי טיסות מבחן לשני המטוסים המתחרים. המטוס שייבחר אמור להחליף את מטוס הסקייהוק האמריקאי הישן, ולשמש להכשרה הראשונית של טייסי הקרב הישראלים.

הבחירה הסופית בין שני המתחרים תלויה בשיקולים מקצועיים של חיל האוויר, אך לא רק בהם. נראה כי בשיקול הדעת הסופי יינתן משקל ניכר גם למערכות היחסים בין ישראל לשתי המדינות.

כאן, יש לאיטלקים יתרון ניכר: ראש ממשלת איטליה, סילוויו ברלוסקוני, הוא תומך ותיק של ישראל, ומערכת יחסיו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרובה במיוחד. על רקע בידודה המדיני הגובר של ישראל, מייחסים בדרג המדיני חשיבות גדולה לשימור היחסים עם איטליה.

המטוס הדרום קוריאני צילום: אי-פי

בדיוק מכך מוטרדים בסיאול. הדרום קוריאנים חוששים שמה שמוצג להם בישראל כמרוץ שיתנהל עד הרגע האחרון הוא בעצם משחק מכור, שכבר הוכרע לטובתם של האיטלקים. השבוע התקיימה פגישה מתוחה בין השגריר הקוריאני בישראל למנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במילואים אודי שני, שבה עלתה שאלת העסקה. בשבוע הבא אמור לבוא לישראל ראש מינהלת הרכש הקוריאנית לדיונים על עסקת המטוס.

על רקע זה, שוקלים כעת הקוריאנים לבטל את יתר עסקאות הרכש עם ישראל. אם יתאמתו חשדותיהם כי ישראל כבר הכריעה ובחרה במטוס האיטלקי, ימשכו את הצעתם מההתמודדות עוד בטרם יוכרז באופן רשמי על ההחלטה הישראלית. בד בבד הם שוקלים, להודיע על ביטול עסקאות הרכש הביטחוני מישראל.

בשנים האחרונות התרחב הרכש הקוריאני בישראל. בין היתר, רכשה סיאול את מכ"ם "אורן ירוק" של מערכת יירוט הטילים חץ, וכן מכ"ם ישראלי למטוסי קרב. הקוריאנים אף הביעו עניין ברכש מערכות יירוט טילים הנמצאות בפיתוח, ובהן "שרביט קסמים" מתוצרת רפא"ל, ליירוט טילים לטווח בינוני. בתחילת השנה ביקרה בסיאול משלחת ביטחונית של ישראל, בראשות ראש אגף התכנון במטכ"ל, האלוף אמיר אשל, שדנה בהרחבת הקשרים הביטחוניים בין שתי המדינות.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "טרם התקבלה החלטה בנושא המטוס. המשרד בוחן את שני המטוסים המועמדים, כדי לבחור את מטוס האימון הקרבי הטוב ביותר לחיל האוויר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ