בדיקות פוליגרף וסלולר, ואיומים בחקירות שב"כ

אחרי הדחת סגן השגריר, הדיפלומטים במשרד החוץ מתארים אווירה של פחד וציד מכשפות. ליברמן: "ארבל פגע פגיעה חמורה בביטחון המדינה"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הלם שרר אתמול במסדרונות משרד החוץ בירושלים בעקבות הדחתו של סגן השגריר בוושינגטון דן ארבל, שנחשד בהדלפת מידע לתקשורת. לדברי גורמים במשרד ששוחחו עם ארבל, הוא חש כי הופעלו נגדו צעדי הענישה לא מידתיים. לדבריהם, הוא פגוע מהעובדה שמנכ"ל משרד החוץ, רפאל ברק, פרסם את דבר ההדחה במכתב בתפוצה רחבה. "ארבל סבור ששפכו את דמו בכיכר העיר", אמר אחד ממקורביו.

ארבל הודח על רקע כתבה שפורסמה לפני יותר משנתיים, ועסקה בדיאלוג בין ישראל לארה"ב בעניין הגרעין האיראני. הממשל האמריקאי התלונן בפני ישראל על פרסום הכתבה, ובעקבות כך דחף היועץ לביטחון לאומי לשעבר, עוזי ארד, לפתוח בחקירת שב"כ. ארד עצמו הודח מתפקידו בלשכת ראש הממשלה לאחר שנחשד בהדלפה אחרת.

בראיון לקול ישראל הגיב שר החוץ ליברמן לביקורת שהופנתה כלפי רפאל ברק, ואמר: "סגן השגריר בארה"ב, דן ארבל, פגע פגיעה חמורה בביטחון המדינה. הניסיון להציג את המקרה, כאילו הוא בסך הכול ענה לטלפון ואישר מידע לעיתונאי, הוא מגוחך. הוא חשף מידע שלא היה ידוע".

שר החוץ, אביגדור ליברמןצילום: תומר אפלבאום

הקורבן הראשון של הפרשה היה אלון בר, ראש האגף האסטרטגי במשרד החוץ, שהואשם בהדלפה והודח. עם זאת, בסיום חקירה של השב"כ הוא נוקה מרוב החשדות. השב"כ המליץ להחזיר לו את הסיווג הביטחוני, ולפני כמה חודשים הוא אף מונה לתפקיד שגריר ישראל במדריד.

לא ברור מדוע ארבל הודח מתפקידו זמן כה רב לאחר הפרשה. בכירים במשרד החוץ ציינו כי מנכ"ל המשרד ברק הוא שהורה להדיחו. גורמים אחרים במשרד ציינו כי השב"כ הוא שדרש למצות את חקירת ארבל, לאחר ששמו עלה כחשוד נוסף בפרשה.

"יש הרבה זעם על התנהלותו של רפאל ברק בפרשה", אמר בכיר במשרד החוץ. "שנתיים וחצי 'הפושע' לכאורה משמש סגן שגריר בוושינגטון, ופתאום נזכרו להדיח אותו. זה לא מקרה ענת קם ואפילו לא מקרה כמו ויקיליקס. במקרה הגרוע זו פליטת פה".

סגן השגריר המודח, ארבלצילום: מועצת קשרי החוץ

כמה דיפלומטים ישראלים אמרו אתמול, כי המקרה של ארבל הוא דוגמה לציד המכשפות שמתנהל במשרד החוץ בשנתיים האחרונות נגד כל מי שנחשד במגע עם עיתונאים. עובדים רבים במשרד החוץ אמרו שהם יוצאים מנקודת הנחה שהטלפונים הסלולריים שניתנו להם בעבודתם, וקווי הטלפון במשרדיהם, נתונים להאזנה.

"מאז כניסת ליברמן לתפקיד יש אווירת פחד של ממש", אמר בכיר במשרד החוץ. "בכל ישיבה מאיימים בחקירות שב"כ, בפוליגרף ובבדיקת פלטי השיחות של העובדים, בניסיון לברר מי מהם נמצא בקשר עם עיתונאים. רוח המפקד היא של ליברמן, אבל המנכ"ל הקודם, יוסי גל, והמנכ"ל הנוכחי שיתפו פעולה באופן מלא".

הפחד מפני האשמה בהדלפות יצר שיתוק רב בעבודת משרד החוץ, במיוחד בכל הנוגע להתנהלות עם כלי התקשורת. אגף התקשורת וההסברה הצטמק, ודוברי משרד החוץ הודרו מהפעילות המדינית ולא הוכנסו לדיונים.

במקביל, הוחמרו ההגבלות על כניסת עיתונאים למשרד החוץ, ושיחות הרקע עם כתבים הפכו לתופעה נדירה. פחדם של הדיפלומטים הישראלים מפני צעדי ענישה ופגיעה בקריירה היה כה גדול, עד שבמקרים שבהם אושרה בקשת עיתונאי לקבל שיחת רקע בעניין מדיני לא נמצא דיפלומט שהיה מוכן לתדרך אותו.

אתמול פנו כמה מראשי האגפים במשרד החוץ למנכ"ל ברק, והביעו חשש שהפרשה תפגע ביכולת לעבוד עם התקשורת. "אנחנו לא המוסד", אמר בכיר במשרד החוץ. "משלמים לנו כדי שנדבר עם דיפלומטים, עיתונאים ואקדמאים. איך אנחנו אמורים להתנהל עכשיו?", תהה.

תגובות