מספר שיא של תקריות יידוי אבנים בגדה בספטמבר

החודש נרשמו 489 מקרים של יידוי אבנים, המספר הגבוה ביותר מאז מבצע עופרת יצוקה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מספר תקריות יידוי האבנים בגדה בחודש שעבר היה הגבוה ביותר מאז מבצע עופרת יצוקה, כך עולה מנתוני הצבא. בספטמבר נרשמו 489 מקרים של יידוי אבנים, עלייה של כ-33% מהממוצע בשמונת החודשים האחרונים. בחודש שעבר אף נהרגו, לראשונה השנה, שני בני אדם, אשר פלמר ובנו יהונתן, לאחר שמכוניתם התהפכה כתוצאה מפגיעת אבן בכביש 60 סמוך לחלחול.

מהנתונים עולה, כי מאז תחילת שנת 2011 היו בגדה 3,484 מקרים של יידוי אבנים של פלסטינים לעבר כוחות צה"ל וכלי רכב חולפים, 387 תקריות בממוצע בחודש. בשנת 2010 היו 3,655 תקריות של יידוי אבנים, ממוצע של כ-304 תקריות בחודש.

אין דפוס קבוע המאפיין את מספר התקריות בכל חודש. אוקטובר 2010 היה החודש הרגוע ביותר בשנתיים האחרונות, ובו נרשמו 133 מקרים של תקריות יידוי אבנים, חודש לאחר מכן, עלה מספר התקריות ל-292, כך גם בדצמבר. בינואר השנה נרשמה עלייה חדה במספר התקריות, שעה שדווח על 474 מקרים של יידוי אבנים. חודש לאחר מכן חלה ירידה משמעותית, שעה שנרשמו 330 מקרים.

במדידה שערך הצבא מאז 2004, יש כממוצע של 4,066 מקרים של יידוי אבנים בשנה. 2007 היתה הרגועה ביותר, ובה נרשמו 3,501 תקריות של יידוי אבנים. 2005 היתה הסוערת ביותר: 4,372 מקרים של יידוי אבנים. אם הממוצע של תשעת החודשים האחרונים יישמר עד סוף השנה, עלולה השנה הנוכחית להיות האלימה ביותר בכל הקשור ליידוי אבנים.

למרות הנתונים המפורטים בנוגע למספר תקריות יידוי האבנים, אין למשטרה, באופן מפתיע, נתונים על מספר הפצועים מפגיעות אבן. לאחרונה, פנה ארגון בצלם למשטרה בבקשה לקבל נתונים על פצועים מתקריות אלו לפי חוק חופש המידע. בתשובה שקיבל הארגון, נכתב ממחלקת פניות הציבור של המשטרה כי לא קיימת "מערכת ממוחשבת עם הנתונים. הפילוח מצריך בדיקה של מאות מסמכים בכל אחד מהתיקים".

לדברי קצין בכיר בפיקוד מרכז, לאחר נאום אבו מאזן בעצרת או"ם, "היתה עלייה גדולה ביידוי האבנים, כנראה בגלל אזכור המתנחלים בנאום". בנאומו לפני שבועיים תקף יו"ר הרשות הפלסטינית את ההתנחלויות, וטען כי הן "הכשילו את תהליך השלום, מפלגות את פלסטין לטריטוריות נפרדות ומונעות חיים נורמליים".

מקרה נוסף של יידוי אבנים אירע בערב ראש השנה, שעה שפלסטינים יידו אבנים לעבר רכבו של ירון דוראני, הרב של נוקדים, בכביש גוש עציון המזרחי. "נסעתי ברכב כשאתי טרמפיסט. פתאום זרקו לעברי אבן. האבן ניפצה את השמשה ואני התמלאתי זכוכיות. הגענו למחסום נייד של חיילים, שניסו להבין בדיוק מה קרה ואף לחפש ראיות בשטח. השוטר שהיה אתי במקום סיפר לי, כי הערב היו עוד שני מקרים כאלו פחות או יותר באותו זמן", כך אמר לערוץ 7.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ